Nejzábavnější tým současnosti? PSV píše pod Boszem mimořádný příběh

Sedmapadesát nastřílených branek, stoprocentní ligová bilance i postup do osmifinále Ligy mistrů. PSV Eindhoven pod bývalým manažerem Leverkusenu či Ajaxu Peterem Boszem šlape a aktuálně působí nejatraktivnějším dojmem zřejmě ze všech evropských týmů. Co za tím stojí?

Stoprocentní bilance

Není to však jen Liga mistrů, kde se PSV navzdory těžké zářijové prohře 0:4 s Arsenalem daří. V domácí Eredivisie má červenobílý klub pozoruhodnou bilanci: 14 zápasů, 14 vítězství, 50 vstřelených gólů a jen šest inkasovaných.

Když Bosz v červnu vystřídal na trenérském postu Ruuda van Nistelrooije, přebíral klub, který byl v Nizozemsku považován za věčně druhý. Dřív to byl Ajax, který vládl, v předchozí sezoně zase vzal Eindhovenu naději Feyenoord, vedený trenérem Arnem Slotem.

Je třeba říct, že nebýt Xaviho Simonse, s největší pravděpodobností by PSV v sezoně 2022/23 neskončilo ani druhé. V létě navíc 20letý supertalent z týmu zmizel. Francouzské PSG totiž využilo klauzuli o zpětném odkupu a ofenzivního středopolaře poslalo na hostování do Lipska. Asi ani ti nejoptimističtější fanoušci PSV nevěřili, že v následující sezoně svedou se Slotovým Feyenoordem důstojnou bitvu.

Nicméně o několik týdnů později bylo vše jinak. Tým z Eindhovenu vyhrál nad úřadujícím mistrem vzájemný zápas 1:0 a získal nizozemský Superpohár. To byla předzvěst věcí budoucích.

Ačkoli PSV v současnosti nemá hvězdného hráče, jako byl loni Simons a třebaže Joey Veerman, Johan Bakayoko, Noa Lang či Luuk de Jong podávají opravdu výborné výkony, je patrné, že dokonale funguje hlavně tým. Lídr nizozemské ligy v této sezoně navíc předvádí jeden z nejatraktivnějších stylů fotbalu, které jsou k vidění napříč evropskými ligami.

Ne náhodou. Manažerem PSV je totiž muž, jenž má ze všech trenérů možná nejblíž k filozofiii moderního fotbalu, kterou v Nizozemsku propagoval Johan Cruyff. Však také legendárního playmakera a později úspěšného kouče označoval Bosz za svůj vzor. V průběhu let pak pod jeho vedením vzniklo extrémně útočné pojetí fotbalu, jemuž se v Nizozemsku všeobecně říká "BoszBall".