Nejzábavnější tým současnosti? PSV píše pod Boszem mimořádný příběh

Sedmapadesát nastřílených branek, stoprocentní ligová bilance i postup do osmifinále Ligy mistrů. PSV Eindhoven pod bývalým manažerem Leverkusenu či Ajaxu Peterem Boszem šlape a aktuálně působí nejatraktivnějším dojmem zřejmě ze všech evropských týmů. Co za tím stojí?

Pravidlo pěti vteřin

Prioritou je dominance v držení míče, s tím spojená podpora hráčů zadních řad a jejich zapojení do mezihry. Zároveň je ale viditelná snaha o co nejrychlejší získání míče, pokud hraje soupeř, a to v ideálním případě do pěti sekund.

Pravidlo pěti vteřin, jak ho sám Bosz nazývá, je riskantní, neboť obranná linie týmu musí zůstat hodně vysoko a hráči zároveň opouštějí své tradiční pozice, aby soupeře dostávali pod tlak. Manažer PSV si s tím však hlavu neláme. Ví, že bez rizika nelze hrát a zároveň baví publikum. Daleko raději vyhrává 4:3 než 1:0.

Zvolená taktika pravidelně přináší brankostroje proti slabším ligovým soupeřům. Však také v nové sezoně tým už devětkrát vyhrál rozdílem tří a víc branek a v sedmi zápasech nastřílel alespoň čtyři góly. Zároveň však panovaly obavy, že styl hry je příliš útočný na to, aby fungoval proti silnějším soupeřům. Za pravdu dala kritikům zmíněná velká škola na Arsenalu, v úvodním střetnutí skupiny Ligy mistrů muselo PSV přijmout potupný debakl 0:4.

Od té doby však BoszBall funguje v PSV jak proti slabším týmům, tak i proti těm špičkovým. V tom je rozdíl oproti koučovým působením v Borussii Dortmund, Bayeru Leverkusen nebo Lyonu, kde ho mnohdy křehká defenziva stála místo.

Na začátku listopadu, před klíčovým zápasem Ligy mistrů s Racingem Lens, se zdálo být nevyhnutelné, že úžasná devítizápasová série bez prohry pomalu skončí. Na obzoru byly ošemetné zápasy s Twente, Sevillou a Feyenoordem. Jenže PSV ve všech čtyřech důležitých bitvách zvítězilo.

Nejpůsobivějšího vítězství dosáhl Boszův tým na hřišti Feyenoordu, kde svého hlavního rivala porazil 2:1 i bez klíčových hráčů Langa a Hirvinga Lozana a odskočil mu v tabulce už na rozdíl 10 bodů.