Nejzábavnější tým současnosti? PSV píše pod Boszem mimořádný příběh

Sedmapadesát nastřílených branek, stoprocentní ligová bilance i postup do osmifinále Ligy mistrů. PSV Eindhoven pod bývalým manažerem Leverkusenu či Ajaxu Peterem Boszem šlape a aktuálně působí nejatraktivnějším dojmem zřejmě ze všech evropských týmů. Co za tím stojí?

Tahy podle učitele Cruyffa

Bosz to znovu řešil po svém. Věděl, že Feyenoord musí vyhrát a bude už od začátku útočit. A tak neudělal to, co by udělala většina trenérů, která by šla do zápasu se sedmibodovým náskokem. Nedal přednost pevné defenzivě. Místo toho nepostavil obvyklou defenzivní řadu, nýbrž do středu obrany nasadil tvořivého středopolaře Jerdyho Schoutena.

Byl to doslova "cruyffovský" tah. Nejlepším způsobem, jak zabránit Feyenoordu ve skórování nebylo postavení pevné zdi. PSV se rozhodlo, věrné své filozofii, že se bude snažit co nejvíc hrát s míčem pod svou kontrolou. "Dali jsme přednost tomu, aby se Feyenoord unavil tím, jak se nám bude snažit sebrat míč. Proto jsem se rozhodl postavit na pozici stopera záložníka," pronesl Bosz po zápase.

A riziko? "Nemyslím, že by bylo nějaké větší. Když budete 90 minut bránit, prohrajete. A my jsme sem přijeli vyhrát," dodal. Stalo se. Feyenoord, který v minulém ročníku vypadal naprosto suverénně, doma okusil trpkou prohru. Eindhoven vyslal víc střel na branku (7:3) a měl i vyšší hodnotu očekávaných gólů xG (1,60:1,39).

V sezoně 2023/24 nezůstal kromě PSV už nikde jinde na světě v nějaké z předních lig žádný tým, který by ještě neztratil bod. Tak dominantní výkon byl v Nizozemsku naposledy k vidění v roce 1987. Tehdy to byl také tým z Philips Stadionu, kde dnes už legendární trenér Guus Hiddink držel vítěznou sérii úvodních 17 zápasů. Boszův tým je nyní jen tři kroky od vyrovnání tohoto počinu.

Zatímco úspěch v domácí soutěži se zdá už skoro jistý, vyhrát Ligu mistrů bude samozřejmě pro současnou generaci PSV zřejmě příliš složitý úkol. Nizozemské kluby však v nedávné minulosti ukázaly, že mohou s evropskými giganty držet krok. Ajax se dostal do semifinále Ligy mistrů, Feyenoord do finále Konferenční ligy. Pro Eindhoven je to dostatečná inspirace.

Od Manchesteru United se odvrací už i legendy. Už mě to unavuje, nechci se na ně dívat, smutnil Neville

Vzhledem k jeho kamikaze fotbalu sice není úplně zaručené, že cesta jarním play off Ligy mistrů bude v podání PSV dlouhá, ale můžete se vsadit, že bude zábavná. Přinejmenším v Boszových očích je to to, o co ve fotbale jde. "Chci bavit fanoušky na stadionu," řekl kdysi. "Lidé by měli vidět skvělý fotbal a až půjdou domů, měli by si říct: 'Páni, to byla paráda!'"

Peter Bosz se stal pro Eindhoven rozhodně tou správnou volbou...