Inter znemožnil Monzu, Neapol na poloprázdném stadionu prolomila sérii nezdarů až v šesté minutě nastavení

OBSAHUJE VIDEO

Neapol získala ve 20. kole Serie A teprve čtvrtý bod z posledních čtyř duelů, když na svém stadionu porazila Salernitanu 2:1. Hosty dostal ve 29. minutě do překvapivého vedení parádní ranou z dálky Antonio Candreva. Velezkušený záložník skóroval z pozice mimo šestnáctku od začátku loňského roku celkem šestkrát, což se žádnému jinému hráči nejlepších pěti lig Evropy nepodařilo. Těsně před poločasem ale z penalty vyrovnal Matteo Politano a obrat Partenopei dokonal v šesté minutě nastavení druhého dějství Amir Rrahmani.

Fotbalisté Neapole se nacházeli ve velké krizi. Gli Azzurri nevyhráli čtyři utkání v řadě, přičemž se jim ani jednou nepodařilo skórovat. Do karet jim nehrál ani fakt, že se museli obejít bez kanonýra Victora Osimhena, jenž odjel na Africký pohár. Vedení úřadujícího mistra ale dalo jasně najevo, že další změna trenéra i přes hrozivou formu nepřijde. Náladu si mohli modří alespoň částečně spravit v domácím duelu s poslední Salernitanou, která od startu ročníku zvítězila pouze dvakrát.

Od úvodních minut sledovali diváci na poloprázdném stadionu poměrně vyrovnané utkání. Oba týmy se dokázaly probojovat do vápna soupeře, trápila je ovšem předfinální fáze, a do nebezpečných zakončení se tak nedostávaly. Když si ale ve 29. minutě našel míč Candreva, příliš neváhal a z velké vzdálenosti vyslal skvělou technickou ránu, která doplachtila až do pravé šibenice za marně se natahujícího brankáře Neapole. Nepříznivém vývoji domácí donutil zvýšit aktivitu a díky faulu ve vápně dostali nabídku srovnat z pokutového kopu. Toho se ujal Politano a chladnokrevným zakončením k levé tyči poslal hráče do kabin za vyrovnaného stavu.

TOP 10 brazilských talentů současnosti? Tolik borců do obrany byste nečekali! Ční ale Endrick a Messinho

Ve druhém dějství určoval tempo zápasu především domácí celek, který po většinu času držel míč na svých kopačkách. Jenže jeho kombinační hra viditelně postrádala kreativní myšlenku, a tak pouze kontroloval průběh hry na útočné polovině bez většího náznaku ohrožení branky soupeře. V závěru ale hráči Neapole viditelně stupňovali tlak a v závěru nastavení se dočkali vytouženého otočení skóre. Po hektické situaci ve vápně se míč odrazil k osamocenému Rrahmanimu, který ho z bezprostřední blízkosti uklidil do sítě.

Neapol tak prolomila sérii nezdarů a proti Salernitaně zvítězila. Na triumf se pokusí navázat 28. ledna v dalším ligovém kole proti Laziu. Granata změří o týden dříve síly s Janovem.

Calhanoglu a Lautaro řádili v Monze a upevnili Interu pozici na čele Serie A

Inter zvítězil na hřišti Monzy 5:1 a pojistil si první příčku v tabulce. O pohodlné výhře rozhodli Nerazzurri už během úvodní čtvrthodiny, kdy se prosadili v zápase dvougóloví střelci Hakan Calhanoglu a Lautaro Martínez. Pro argentinského mistra světa šlo již o 17. a 18. vstřelenou branku v ročníku. Na první z nich mu nahrával krajní bek Federico Dimarco, jenž svým osmým bodovým zápisem do osobních statistik už nyní vyrovnal svoji nejúspěšnější sezonu kariéry.

Fotbalisté Interu napravili ztrátu s Janovem v posledním kole, ve kterém porazili Veronu doma 2:1. Nerazzurri tak zůstavali již 13 ligových střetnutí v řadě bez porážky, přičemž stále vládli celé soutěži. Museli si ovšem dávat pozor na svá záda, jelikož se jen o dva body pod nimi nacházel Juventus. Svěřenci trenéra Simoneho Inzaghiho potřebovali na půdě Monzy uspět stejně, jako v prvním vzájemném střetnutí letošní sezony, ve kterém zvítězili 2:0.

Od úvodního hvizdu Inter jasně diktoval tempo zápasu a už ve 12. minutě dostal po soupeřově ruce možnost otevřít skóre z pokutového kopu. Míč si na puntík postavil Calhanoglu a nekompromisně zakončil do levé části branky. Hosté ovšem vůbec nepolevili ve svém ofenzivním tempu a za okamžik dorazil přízemní centr skluzem na úrovni malého vápna do sítě Martínez. Ve 30. minutě sice dokázal domácí tým využít svoji první šanci v zápase, ovšem hlavičce z bezprostřední blízkosti předcházel jasný ofsajd. Poté Nerazzurri viditelně ubrali na tempu a do poločasové přestávky už ke změně skóre nedošlo.

Druhé dějství pokračovalo ve stejném duchu, když hosté jasně uplatňovali roli favorita. V 60. minutě byl tak k vidění třetí gól Interu, když Calhanoglu z bezprostřední blízkosti využil výborné přihrávky a uklidil míč do levého dolního rohu soupeřovy branky. Záhy se ale svěřenci trenéra Inzaghiho dopustili první chyby v utkání a po faulu nabídli soupeři penaltu. Tu Matteo Pessina chladnokrevně proměnil ranou k levé tyči. Možnost skórovat z pokutového kopu dostal i na druhé straně Martínez, přízemní střelou doprostřed brány překonal gólmana soupeře. O konečném výsledku 5:1 rozhodl z protiútoku Thuram.

Lídr soutěže tak na hřišti Monzy nezaváhal a odvezl si plný počet bodů. Nerazzurri další ligový zápas čeká až 28. ledna, jelikož si mezitím budou plnit povinnosti v italském Supepoháru. Biancorossi se utkají 21. ledna s Empoli.

20. kolo italské ligy:

FC Janov - FC Turín 0:0

Neapol - Salernitana 2:1 (45.+2 Politano z pen., 90.+6 Rrahmani - 29. Candreva),

Hellas Verona - Empoli 2:1 (3. Djurič, 56. Ngonge - 64. Žurkowski)

Monza - Inter Milán 1:5 (68. Pessina z pen. - 12. z pen. a 60. Calhanoglu, 14. a 84. z pen. Martínez, 88. Thuram).