Česká nominace na Euro? Expert vidí Staňka jako jedničku, vzal by Červa s Janoškem a oporu Slavie by nechal doma

Česká nominace na Euro? Expert vidí Staňka jako jedničku, vzal by Červa s Janoškem a oporu Slavie by nechal doma

Blíží se konec ligové sezony a už se začíná mluvit o Euru. První země dokonce už i zveřejnily své nominace. Expert Livesport Zpráv a eFotbalu Jan Morávek se ve svém Prostoru Jana Morávka pokusil navrhnout český výběr, který by měl za necelý měsíc odcestovat na turnaj v Německu.

Oficiální nominace by měla být venku 28. května. Zkusil jsem si načrtnout svou nominaci, která by mi dávala smysl. Dovedu si představit, že spousta jmen vyvolá pozdvižení a vášně. Pokusím se na vše odpovědět. Můj výběr má 27 hráčů.

Jak tedy vypadá?

Nominace Česka na Euro podle Jana Morávka

Brankáři: Staněk, Kovář, Hladký

Obránci: Coufal, Holeš, Vlček, Hranáč, Krejčí, Vitík, Jurásek, Douděra, Ryneš, Zmrzlý

Záložníci: Souček, Barák, Jurásek, Sadílek, Provod, Šulc, Lingr, Černý, Červ, Janošek

Útočníci: Schick, Chorý, Kuchta, Hložek

Bývalý slávista v předběžné nominaci Ukrajiny na Euro. Talovjerov si může zahrát s hvězdami anglické a španělské ligy

 V případě brankářů bych jako jedničku označil Jindřicha Staňka, který v posledních zápasech jednoznačně ukázal, že na to má a zaslouží si to. O Matěji Kováři asi nemusím nic psát. Václav Hladký pak dostal přednost před Vítězslavem Jarošem, protože postup do Premier League a způsob, jakým se pod něj podepsal, je pro mě osobně víc než titul a pohár v Rakousku, čímž ale neříkám, že si nezaslouží uznání. Klobouk dolů před oběma! 

O místo by bojovala dvojice Matěj Ryneš a Ondřej Zmrzlý. Chtěl bych je vidět v kempu a na základě toho se rozhodl, koho bych vzal na turnaj. Pozice levého beka je problémová, proto bych se ji snažil řešit touto cestou. 

Na koho se v obraně nedostalo, je David Zima. Beru to jako jedno z nejtěžších rozhodnutí nominace, ale bohužel už to k tomu patří. Mluvil o tom například Nagelsmann, když popisoval, že osobní pohovor s Hummelsem či Goretzkou byl pro něho ohromně náročný, ale jsem toho názoru, že něco podobného by měl udělat i Ivan Hašek. 

Zimův přestup do Slavie je zatím nepovedený. Tohle David určitě sám moc dobře ví, že jeho výkony nebyly zrovna reprezentační. Jestliže se vracel do Česka, aby si uhrál především nominaci na Euro, tak za mě si o pozvánku neřekl a neměl by jet. Když ho navíc porovnám s ostatními stopery, tak nevidím hráče s horší formou. Nemám jméno, místo kterého by David měl dostat přednost. 

Ronaldovi neuteče ani jedenáctý vrcholný turnaj, v Martínezově nominaci nechybí ani Pepe

V záloze mám určitě překvapivé jméno Dominika Janoška. Vnímám jako velkou chybu, že do této chvíle nebyl v národním týmu dosud vyzkoušený. Nedostal ani minutu v přípravném utkání. Přijde mi škoda, že ignorujeme fotbalistu, který očividně umí střílet branky, umí vystřelit z větší vzdálenosti a perfektně zahrává standardní situace. Obzvlášť na turnaji, kde rozhoduje aktuální forma, je to věc, která mi přijde jako celkem důležitá. 

Dominik je z mého pohledu hráč, kterého v létě čeká zajímavý přestup a jeho zařazení by bylo příjemným oživením nominace. Netvrdím, že hráč z druhé nizozemské ligy patří do základu české reprezentace, ale v kádru by chybět neměl. 

To samé si myslím o Lukáši Červovi. Mám u něj podobné argumenty jako u Janoška. Červ navíc hrál i evropské poháry. Často na něj slyším slova chvály, co se týká jeho charakteru a vůdcovství. Líbilo by se mi mít v týmu podobného hecíře, který umí navodit atmosféru i z pozice náhradníka a vyhecuje spoluhráče. Lukáš to má navíc podpořené i výkonností.

Na mistrovství Evropy v Německu budou moci s rozhodčím mluvit jen kapitáni

Jsem přesvědčený o tom, že velké emoce vzbudí Václav Černý, který na prvním srazu pod trenérem Haškem chyběl. Já si myslím, že by na Euro neměl chybět. Ve hře jeden na jednoho máme opravdu málo hráčů, kteří jsou na tom tak dobře jako on. Odehrál toho v Bundeslize málo, ale i tak bych ho vzal. Vím, že si tím protiřečím, protože poukazuji na aktuální formu, ale v případě Černého bych udělal výjimku a vzal ho. Společně s Lingrem či Juráskem by pravděpodobně měli roli žolíků, kteří by chodili na posledních 20 minut. 

Poslední jméno, které spousta lidí očekává v nominaci, a přesto ho tam já nemám, je útočník Mojmír Chytil. Přijde mi zbytečné brát na turnaj pět útočníků, když se do základu dostane jeden, maximálně dva. Všichni víme, že jedničkou je Patrik Schick a za ním jsou Tomáš Chorý s Janem Kuchtou. Adam Hložek je pro mě zase hráč, který by v týmu neměl chybět a nominaci si zaslouží. Tím pádem mi černý Petr vychází na Chytila. Schválně jsem se díval i na jiné nominace, kolik hráčů v útoku mají týmy, které budou stejně jako my chtít překvapit a třeba Maďaři berou útočníky jen tři. 

Dovedu si ale představit, že trenéři ho tam budou chtít i třeba na základě argumentu, že umí nastoupit i na kraji hřiště a nevezmou třeba Černého. Nebo ho upřednostní před Červem s Janoškem. Upřímně by mě to nepřekvapilo. Ivana Haška a jeho tým nečeká lehké rozhodování a my držíme palce, ať se na turnaji v Německu ukáže, že jejich volba byla úspěšná.

Jankto se na Euro nepodívá. Prázdniny chci strávit se synem, s trenérem Haškem jsme domluvení. O coming out nejde