Sparta? Měla by se chovat jako jednička ve střední Evropě, myslí si Polom. Promluvil o tom, kdo by mohl nahradit Priskeho

Sparta? Měla by se chovat jako jednička ve střední Evropě, myslí si Polom. Promluvil o tom, kdo by mohl nahradit Priskeho

Spartu čeká pořádně horké léto. Euforie po zisku double mizí a vedení mistra řeší zásadní věci. Úspěšný strůjce letenského zázraku Brian Priske by rád zamířil do Feyenoordu, jeho odchod do Nizozemska vypadá jako hotová věc. Do Španělska míří kapitán Ladislav Krejčí, zájem je i o další hvězdy. Jak si se zapeklitou situací na Letné poradí? "Ohledně trenéra je jedinou volbou Radoslav Kováč," říká pro eFotbal.cz Roman Polom, někdejší bek a odchovanec letenského klubu.

Fakt, že Sparta přijde o některou z opor, asi letenské vedení nemohl zaskočit. Třeba o odchodu Ladislava Krejčího se vážně mluvilo už v zimě. Jenže laso z Nizozemska pro trenéra Briana Priskeho přišlo poněkud nečekaně. Debata o tom, kdo z českých trenérů by mohl usednout na jeho místo, se vlastně ani pořádně nerozjela.

„Já osobně vidím v Česku jediné jméno, které mi ke Spartě sedí," vypálí na první dobrou Polom. Na mysli má bývalého hráče Letenských Radoslava Kováče. Jenže ambiciózní trenér zamířil v létě do Slovanu Liberec a ten se jeho služeb jen tak nevzdá. "Jinak je potřeba se dívat za hranice,“ myslí si Polom. Ostatně, pokud něco v souvislosti s trenérskou změnou na Letné padlo, pak to bylo pokračování zahraniční cesty, která se s Priskem Spartě nadmíru vyplatila.

Priske je jednou nohou ve Feyenoordu! S klubem se dohodl na podmínkách smlouvy. Řeší se odstupné

Hlavním kandidátem se tak zdá být Priskeho dosavadní asistent Lars Friis. Ten s trochou nadsázky mnohdy u lajny vypadal, že už trenérem je. Výrazně gestikuluje, je slyšet a řídí ofenzivu Sparty. Ta byla velkou letenskou pýchou. Nadšení z řešení brzdí fakt, že by Friis mohl odejít ze Sparty spolu s Priskem. Právě proto ani podle Poloma tohle řešení není reálné. „Dávalo by mi to smysl, byla by tam pověstná kontinuita, ale tahle varianta je méně pravděpodobná. Na hru Sparty má Friis velký vliv. Poté, co loni v zimě přišel, udělala Sparta výkonnostní postup. Odvedl kus práce. Podle mě si ale Priske vezme celý realizační tým, tedy i pana Friise, s sebou,“ domnívá se.

Pokud se tak stane, bude muset Tomáš Rosický, hlavní postava klubu, vytáhnout eso z rukávu. Tak jako před dvěma lety. Tedy ne české, ale zahraniční. „Do úvahy z Česka podle mě přichází vážně jen Radoslav Kováč, splňuje vše potřebné. Ale i ten má ještě čas. Dejme tomu, že třeba po dvou letech v Liberci by mohla být ideální doba,“ myslí si Polom, že čas na tento tah ještě nedozrál.

foto: © FK Pardubice

V jeho představách nefigurují ani další dva muži, na které se upínala v uplynulých měsících pozornost fanoušků. „Luboš Loučka má ještě čas," říká na adresu současného kouče druholigové sparťanské rezervy. Za letenský tým Loučka v minulosti hrál, byl i Priskeho asistentem a pršela na něj chvála. V očích Poloma ale ještě není pravým mužem pro áčko mistra. A pak je tu bývalý kouč Slovácka Martin Svědík. "Kdyby si své rozhodnutí odpočinout náhodou rozmyslel, tak on mi do Sparty prostě nezapadá," myslí si Polom.

Ať už na pozici trenéra usedne kdokoliv, bude to mít velmi těžké. Fanoušci jsou ze Sparty nadšení, ambice klubu se násobně zvýšily. Polom se na to ale dívá pozitivníma očima. „Priske není Sparta, klub se z toho nesloží. Nikde není psáno, že by se situace měla zhoršit. Proč by nový trenér neměl být ještě lepší?“ nabízí svůj pohled. Na Letné by po případném odchodu Priskeho neměli začít panikařit.

Pavelka? Smlouva pro kabinu

Dalším tématem, které se ve Spartě řeší, jsou končící smlouvy. Zatímco u Andrease Vindheima je víceméně jasné, že skončí, dvojici starších hráčů byl dle portálu inFotbal.cz kontrakt prodloužen. O další rok si působení na Letné protáhne David Pavelka. Pro mnohé nesmyslný krok, Polom jej ale považuje za skvělý tah. „Pro Spartu je nesmírně důležitý. Lidé do zákulisí úplně nevidí, ale jeho role v kabině je velká,“ přikyvuje. „Je to charakterově super kluk se vším všudy. Dokáže ukočírovat kabinu, nasměrovat ji správným směrem a umí to s mladými. Nehledě na to, že to je podle mě pořád dobrý fotbalista.“

Zelenou k pokračování ve Spartě dostal i Jakub Pešek. Ten měl v rudém dresu raketový nástup, pak jej ale zabrzdilo vážné zranění. Sparta se navíc rozjela a bylo těžké se prosadit do sestavy. Konkurence byla obrovská. „Kuba má pořád co nabídnout a Sparta ví, co dělá, když ho má na trénincích denně před očima. Do širší rotace je to pořád velmi dobrý hráč. Oběma podpisům rozumím,“ hlásí Polom.

Karabec by měl jít

Jmen, která by Spartu mohla opustit, je spousta. Martina Vitíka dlouhodobě sledují italské kluby, přestup Ladislava Krejčího do Španělska je na spadnutí. Jan Kuchta zase neustále avizuje, že by se přesunu nebránil. A obě křídla, tedy Lukáš Haraslín a Veljko Birmančevič mají za sebou životní sezonu, kterou ještě mohou vyšperkovat na evropském šampionátu. Kdyby Sparta pustila všechny, o koho je zájem, zbylo by na Letné nejspíš jen torzo týmu. Podle Poloma nic podobného nenastane. „Sparta má klíčové hráče pod smlouvou, navíc má silného majitele, který sám avizoval, že prodávat vůbec nemusí. Výhoda je na její straně,“ myslí si.

Rosický promluvil o změnách v kádru Sparty. Na odchodu je Krejčí, v řešení je Karabec. A co talent Ševčík?

Letenské vedení má jasno v tom, koho si může dovolit uvolnit. „Domnívám se, že Rosický dopředu ví, koho prodá a kdo zůstane. Například nepředpokládám, že by odešel Haraslín i Birmančevič. Když už, tak jen jeden. Naopak Krejčího odchod beru jako hotovou věc, ale taky beru jako jasné, že zůstane Martin Vitík.“

Jiná je situace třeba u Adama Karabce, který naskakoval spíš výjimečně. Přitom se stále dokola mluví o jeho talentu. Má sice záblesky, ale formu nedokáže udržet stabilně. I proto, že se nedokáže na delší dobu prodrat do základní sestavy. Odchod jinam tak vypadá jako logické vyústění situace. „Asi by to bylo vhodné. Stagnace trvá už nějakou dobu. O jeho kvalitách nepochybuju, ale někdy to prostě v nějakém prostředí nejde. Kdyby se v jiné lize trochu schoval, mohlo by mu to sednout víc,“ přemýšlel nahlas Polom, přičemž zmínil třeba nizozemskou ligu. Řeč je v souvislosti s mladíkem momentálně spíš o angažmá v Belgii.

Posily v Česku nehledejme!

Nabízí se tedy otázka, kým by mohli Letenští odcházející borce nahradit. V české lize se každou sezonu objeví zajímavá jména, ale podle někdejšího obránce se Sparta musí dívat hlavně za hranice. „Aby Sparta našla posilu v pravém slova smyslu, musela by sáhnout do Plzně nebo do Slavie. V jiných klubech nevidím hráče, který by Spartu mohl posunout,“ říká otevřeně. „Klub se bude muset dívat ven, jinak to opravdu nevidím. A ani na tom neshledávám nic špatného, český hráčský trh se zužuje, nedá se nic dělat.“

Zahraničí se však nutně nemusí rovnat cizinci. „Václav Černý by byl třeba velkou posilou, ten by se mi ve Spartě líbil moc,“ usmívá se majitel desítek ligových startů. S tím, že se v letenském kádru objeví díra na křídle, se podvědomě počítá. I proto běží éterem, že je Sparta domluvena na přestupu Ermala Krasniqiho, pětadvacetiletého borce z Rapidu Bukurešť. „Tohle mi dává smysl. Sparta by vzhledem ke své poloze měla být pro podobné hráče ideální přestupní stanicí dál na západ. Prostě jednička ve střední Evropě,“ nemá Polom malé ambice.

Posilami by také mohli být borci, co se vrátí z hostování. Zatímco dříve jich Sparta měla bezpočet po celé lize, nyní není číslo tak vysoké. O to zajímavější jména ale na seznamu jsou. Na prvním místě třeba Kryštof Daněk. „Ten má stoprocentně Spartě co nabídnout. Na Letné to už dokázal v prvním půlroce, pak doplatil na změnu systému a už se to vezlo negativním směrem. Je to etablovaný ligový hráč, kvalitu prokázal několikrát, snad se o to v létě porve.“

Sparťan Kuchta neměl v květnu konkurenci, trenérům vládl hradecký Horejš

Dařilo se i útočníkovi Václavu Sejkovi, jemuž se na hostování v Rodě jen těsně nepodařilo prodrat mezi nizozemskou elitu. „Sejk je specifický hráč, ale Spartě by mohl pomoct. Je hodně pracovitý, má i dobrý střelecký instinkt. Tipuju, že se vrátí a porve se o to. V Nizozemsku má dobrá čísla. Kuchta má výsostné postavení, ale i kdyby zůstal, zápasů bude hodně, Sejk by šanci určitě dostal.“

A pokud se to ani jednomu z mladíků ohledně návratu do rudého dresu nepodaří? „Oba půjdou ven,“ neváhá Polom. Stejně jako u dalších dvou hráčů, co se budou rvát o sparťanský trikot. „Matěj Polidar a Filip Souček nejsou pro Spartu téma," nepochybuje na závěr svého rozboru expert.