Šok: Češi doma prohráli se Slováky. Zaslouženě

Jakoby nastřelená tyč a téměř nic víc potvrdila naši nemohoucnost při hře dopředu. Náš tým zaslouženě prohrál s rivalem ze Slovenska v nepříliš pohledném utkání 1:2 a velmi si přibouchli dveře do Jihoafrické republiky. Přitom naši nedali ani gól, jeden si totiž vstřel soupeř sám.

On-line přenos utkání CZE - SVK

Čeští reprezentanti, kteří nastoupili se stoperskou dvojicí Kováč, Rozehnal, D. Jarolímem uprostřed zálohy a útočnými hroty Barošem a Necidem, začali mnohem aktivněji než v Mariboru, ale Slováci byli od počátku nebezpečnější. Už v 1. minutě se řítil na Čechovu bránu levý záložník Slováků Jendrišek, ale balón skončil ve skrumáži a Čechových rukách. V 8. minutě pronikl z úhlu jediný útočník hosté Hološko, ale jeho střelu Čech zneškodnil. Ve 22. minutě vystřelil Hamšík vedle, ale po rozehrání Slováci hned vrátili balón před českou branku. Rozehnal mezi dvěma soupeři šel laxně na hlavičku, souboj prohrál, odražený balón poslal Hološko Šestákovi a ten technickou střelu do protipohybu brankáře Čecha rozvlnil síť za jeho zády.

Česká hra do té doby byla velmi neefektivní, nepřesná, hráči v červených dresech o sobě dali vědět jen Jankulovského centrem, na který Baroš nedoskočil a Sionko střílel po rohu vedle. Slováci hráli, přesněji trio vnitřních záložníků Štrba, Hamšík a Karhan si dávalo přesně míče, snažili se vymýšlet akce po okrajích hřiště.

Gól však české hráče vyburcoval k náporu a ve 30. minutě bylo vyrovnáno. Po rohu Jankulovski prodloužil míč patičkou a slovenský stoper Škrteľ míč vrazil hlavou do vlastní brány. Byla to první česká střela na branku. Do konce poločasu drželi domácí Slováky pod tlakem, snažili se prostřelit hradbu těl, ale velká šance se nezrodila.

Po přestávce se hrál fotbal ve vyšším tempu, protože Čeští hráči si uvědomili, že stav 1:1 je dost nebezpečný a přidali. Zpřesnili hru a zatlačili Slováky, kteří se však nenechali zahnat do hluboké defenzívy a odpovídali protiútoky. Na rozdíl od prvního poločasu hráči výběru trenéra Petra Rady akce častěji zakončovali střelbou. První dobrou možnost měl v 53. minutě Milan Baroš, ale po sérii soubojů ve velkém čtverci byl tak dezorientovaný, že střelu poslal daleko vedle. Zlepšil se Necid, hrál na větší šířce hřiště a jeho drzost dělala Slovákům problémy. V 68. minutě rozehrál Plašil vtipně roh nakrátko a David Jarolím trefil břevno, vzápětí Necid těsně přestřelil Muchovu bránu. V 78. minutě pálil z plného běhu Necid nad. Gól visel ve vzduchu, ale přišel závěr plný rozčarování.

Slováci ohrožovali Čechovu bránu ojediněle, zkoušeli to kombinačně, dlouhými nákopy a brejky, jednou ve velkém čtverci sehráli s českými obránci nebezpečné "bago". Na smrtící úder však měli dostatek sil. V 83. minutě Češi zaspali při rozehrávce slovenského trestného kopu a centr šel rovnou na rozběhnutého Jendriška. Žádný obránce se mu nepostavil, záložník Bochumi tvrdě vypálil po zemi, Čech těžký míč vyrazil, ale Jendrišek ho bez váhání poslal do sítě. Nervózní český tým už nedokázal výsledek, který je pro šanci probojovat se na mistrovství světa z 3. kvalifikační skupiny téměř katastrofický, nijak změnit.

Česká republika - Slovensko 1:2 (1:1)
Branky: 30. vl. Škrtel - 22. Šesták, 83. Jendrišek.
Rozhodčí: Undiano Mallenco - Martinez Ibaňez, Yuste Jimenez (všichni Španělsko).
ŽK: Škrtel, Štrba, Šesták (všichni Slovensko).
Diváci: 14 956.

Česká republika: Čech - Grygera, Kováč (71. Pospěch), Rozehnal, Jankulovski - Sionko (86. Lafata), Polák, Jarolím, Plašil - Baroš, Necid (78. Fenin).
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Zabavník - Šesták (74. Stoch), Štrba, Karhan, Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) - Hološko.