Baník a Sparta se shodnými výsledky, Kladno opouští nejvyšší společnost

[tag]AKTUALIZOVÁNO 19:26[/tag] Na osmi prvoligových trávnících se odehrálo předposlední kolo letošního ročníku Gambrinus ligy. O mistrovi zatím jasno není, právě naopak. Po zaváhání Sparty a Baníku se na třetí místo s odstupem jediného bodu dotáhl Jablonec. Poslední kolo tak slibuje pořádné drama.

Statistiky ze všech utkání 29. kola

Spartě po brankách Kucky alespoň remizovala

Ve velkém tempu začalo utkání U Nisy. I když stadion zdaleka nebyl vyprodaný, radovat z branky se mohl rychle. V osmé minutě zahrál sparťan Brabec možná zbytečně na rohový kop a po něm se trefil přesně hlavou Lovre Vulin.

Sparťanští fanoušci, kterých na sever Čech dorazilo několik stovek, nemuseli na odpověď dlouho čekat, když se na hranici pokutového území uvolnil Kucka a mířenou střelou na zadní tyč srovnal.

Další minuty pak patřili hostům, ale Brabec na rohový kop tečovaný Hohenederem o kousíček nedosáhl a Kuckův přímý volný kop Hauzr vyrazil.

Po půl hodině hry o sobě dali vědět rovněž liberečtí, ale chybu stopera Brabce nedokázalo duo Nezmar – Kerič využít, když druhý jmenovaný nevyzrál na pozorného Kozáčika v brance Sparty.

Tečku za poločasem udělal slalom loňského nejlepšího ligového střelce Keriče, ale ten v rozhodující chvíli na vápně podklouzl a hostující obránci odkopli míč do bezpečí. Poločas byl tak u Nisy nerozhodný.

V tom druhém se na první vzrušení čekalo dlouhých dvacet minut. To si po centru Pamiče zahrál ve svém pokutovém území rukou liberecký Vulin a kopala se penalta. Hauzr ji ale Kušnírovi tygřím zákrokem dokázal vyrazit. „Bylo na ni určeno několik hráčů, Kušnír byl mezi nimi a věřil si, tak na ni šel. Že ji nedal? To se stává,“ odpovídal po utkání trenér Sparty Jozef Chovenec.

Trest od domácích mohl přijít za pět minut, ale Kerič na zadní tyči nedosáhl o milimetry na rohový kop. Za další čtyři minuty si to však liberecký útočník vynahradil, když svou akci nesobecky přenechal Papouškovi a ten zpoza vápna přehoupl skóre na stranu Slovanu. „Tahle branka mě zaskočila, ale určitě jsem neztrácel hlavu. Znám schopnosti svého týmu. Vím, že umí zápasy otáčet, takže jsem určitě věřil, že s výsledkem něco uděláme,“ říkal Chovanec.

A skutečně, sparťanská odpověď přišla hned vzápětí, ve vápně se dostal k míči Jural Kucka a svým druhým zásahem v zápase srovnal na 2:2. Předtím však podle všeho zahrál ve vápně rukou Wilfried, čehož si však rozhodčí Královec nevšiml. To bude asi ještě dlouho propíraný okamžik zápasu.

Po jeho zbytek už se stala jediná veledůležitá událost a to že Baník nedokázal dotáhnout výsledek doma s Boleslaví a remízou 2:2 vyvolal obrovskou radost v kotli Sparty. „Já osobně výsledek z Ostravy neznal a ani jsem nechtěl, nezajímal mě. Máme svých starostí dost, proto jsem se koncentroval pouze na náš zápas,“ vysvětloval Chovanec.

Celkově se střetnutí pod Ještědem oběma trenérem velice líbilo. „Byl to pohledný zápas, určitě se bylo na co dívat. Naši hráči v konfrontaci s těmi, kteří bojují o titul, obstáli,“ chválil si liberecký kouč Josef Petřík. S tím souhlasil i Chovanec: „Utkání mělo velkou kvalitu. Na české poměry bylo dobré.“

Ostravě nestačila na výhru ani penalta

Hráči Baníku se za mohutného podporování svými fanoušky hned od úvodu vrhli do útoku a první branka na sebe nenechala dlouho čekat. Hned v páté minutě se prosadil mladičký Matěj Vydra, který svůj pokus otřel o jednoho z hostujících obránců a poslal svůj tým do vedení 1:0.

V jednatřicáté minutě se ze hřiště kvůli zranění poroučel Aleš Neuwirth a Mladá Boleslav toho využila, když vstřelila vyrovnávací branku. Procházka našel stříleným centrem Jana Chramostu, který před Nevesem dokázal tečovat míč za záda Baránka. Do konce první půle ještě z dálky střílel Matěj Vydra, ale na poločasovém skore 1:1 to nic nezměnilo.

Skóre zápasu se pohnulo až v minutě 63. V pokutovém utkání srazil Rolko Vydru a z nařízeného pokutového kopu se obránce domácích Nevés nemýlil.

Hororový závěr přichystali pro domácí diváky hráči Mladé Boleslavi. V 90. minutě Mendy utekl Tchuřovi, jeho centr skonšil na noze Iva Táborského, který se ve velké šanci nemýli a vyrovnal. Baník nic dalšího vymyslet nestihl a ztratil tak doma dva cenné body.

Klokani v Ďolíčku remízou stvrdili sestup Kladna

Utkání, které provázejí protesty domácích příznivců, kterým je proti klokaní srsti stěhování do nedalekého Edenu, začal výraznější aktivitou domácího celku. Kladenští, kteří potřebují body do sestupové matematiky, byli o dost pasivnější a tak se v první dvacetiminutovce hrála víc před brankářem Pavlíkem. Toho poprvé vážněji ohrozil ve 13. minutě Kaufman a největší šanci úvodu utkání měl o čtyři minuty později Moravec. Ale Pavlík ho vychytal, to však neznamenalo konec aktivity domácích, která zůstávala bezgólová.

Když tlak domácích trochu povolil začalo se ukazovat, že hosté nepřijeli na Ďolíčku jen jako komparz k loučení se stadiónem. Naopak, mohli to být právě oni, kdo otevřel skóre. Pěkná akce ve 25. minutě, při níž obránci domácích trochu propadli, skončila Novotného přihrávkou na Tatanashviliho a ten orazítkoval tyč Sňozíkovy branky! Chvíli poté se pokusil propálit hradbu těl Zoubek, ale i to tomto se hrálo bez branek.

Poslední desetiminutovka první půle začala obnoveným náporem Bohemians, kteří si byli vědomi, že prohra by jim ještě mohla zkomplikovat situaci. Naděje vzbudil Moravcův průnik do pokutového území i souboj Pavlíka s Hartigem ve 43. minutě, gólový poměr ale zůstal na startovacích hodnotách.

Do druhého poločasu udělalo Kladno dvě změny v sestavě, odešli Tatanashvili a Holub, které nahradili Szabo s Ličkou. Jejich tým ale musel čelit dalšímu náporu Bohemians, který vyvrcholil velkou šancí Hartiga, který však poslal centr Kaufmana z 50. minuty ze tří metrů těsně mimo.

I když tempo utkání trochu povadlo, začaly se alespoň měnit statistiky, byť ne díky vstřeleným brankám. Kladenští ale v rozpětí mezi 60. a 69. minutou dostali tři žluté karty a tuto sbírku završil Zoubek červenou kartou, po které budou dohrávat hosté utkání o deseti hráčích.

Větší šance si s blížícím se koncem utkání vypracovalo Kladno. Nejprve Beneš orazítkoval břevno a v 82. Vznikl před Sňozíkem takový závar, že kladenští fans málem začali zvedat ruce nad hlavu. Navazující pokusy Cigánka a Grosse nedokázaly Sňozíka zaskočit.

I přes dvě brejkové snahy Bohemians byl závěr utkání ve znamení snahy Kladna o vstřelení vítězného gólu, protože jen výhra jim mohla přinést prodloužení naděje do posledního kola. Branka však nepadala a po skončení utkání se hostující hráči skáceli na trávník protože již věděli, že jejich tým sestupuje do 2. Ligy…

Poslední utkání v Ďolíčku přineslo protest!