Seznamte se s novým rekordmanem v rychlosti. Za taková čísla by se nemusel stydět ani sám Bolt

RUSKÉ POSTŘEHY

MS, Rusko, zápas mezi Francií a Argentinou začíná právě gradovat, když v tom se mladý útočník Kylian Mbappé náhle dostává ke ztracenému míči a sprintuje s ním přes celé hřiště až do vápna soupeře. Rozhodčí píská penaltu a Francie jde do vedení. Vrcholné utkání, které nakonec skončilo hvězdným postupem evropského celku, se neslo na té správné fotbalové vlně a navíc v něm bylo pokořeno hned několik rekordů. O ten nejzajímavější se postaral nebojácný hrdina PSG.

Seznamte se s novým rekordmanem v rychlosti. Za taková čísla by se nemusel stydět ani sám Bolt

Rychlé protiútoky jsou smrtící zbraní, pokud zároveň disponujete hráči, kteří na to mají předpoklady. Kdo pozorně sleduje všechny (nebo alespoň většinu) zápasy na šampionátu, jedná se o disciplínu, v níž naprosto kralují dva týmy. Aniž bychom chtěli urazit ostatní celky, tak to, jakým způsobem čte a přemísťuje hru Francie s Brazílií, by bylo dle vzorce z fotbalové učebnice matematiky na podtrženou jedničku s hvězdičkou.

Zápas Francie s Argentinou, jenž nakonec skončil 4:3, neměl na začátku svého jasného favorita. I když se většina bookmakerů přikláněla více k celku z Evropy, vysoké odhodlání jsme Jihoameričanů rozhodně nemohli odepřít. Možná za to mohla špatná taktická rozhodnutí, lecco by jistě dneska trenér Sampaoli udělal jinak, ale už je pozdě se k tomu vraceti. Touha jeho mužstva ztroskotala na celkovém výkonu Francie, v jejímž čele stála nekompromisní taktika, která sice dovolila Argentině být více u míče, zato její protiútočné choutky byly natolik nebezpečné, že dělaly velké potíže už tak dezorientované obraně soupeře.

Zdali bude mít tento krach nějaký dopad na rozsáhlé změny mužstva pro nominace na další velké šampionáty, to se dozvíme v rámci několika následujících dní. Už dlouho se spekulovalo o tom, že po mistrovství světa v Rusku s Argentinou skončí i celá jedna generace v čele s Lionelem Messi, který je nyní přemlouván k tomu, aby zůstal a zaučoval generace další. Co se vývojové etapy Francie týče, její případ je v daném ohledu naprosto odlišný. Ta se může hned na několika pozicích těšit ze spolupráce s celou řadou mladých a velmi nadaných hráčů, jimž vévodí i náš zmíněný hrdina Kylian Mbappé.

Někdo by si řekl, že musí být neskutečná škoda, když někdo takových kvalit neokusí plody těžší fotbalové ligy, ale na druhou stranu musíme chápat i to, že přesun z Monaka do PSG byl čistě jeho rozhodnutím. Dle jeho vlastních slov je pro hráče důležité, aby přepisoval historii ve vlastní zemi, a s ambicemi podpořené prakticky neomezenými finančními prostředky, jaké má tým z hlavního města Francie, mu to jistě bude umožněno.

Co nás zajímá a na co se zaměříme, jsou Mbappého rychlé nohy. Hráč, jenž nás svou technickou zručností dokáže vždy něčím novým překvapit a k tomu navíc pokaždé dokáže zapnout trysky, aby ze svých fyzických dispozic vyždímal naprosté maximum, je v dnešním fotbalovém světě k nezaplacení. Vzhledem k tomu, kam se v dnešní době posunuly přestupové ceny hráčů, by se pro někoho možná až nečekaně dalo říct, že jej PSG získalo ještě poměrně lacině. Ke knížeckému celku mělo na začátku měsíce poputovat 155 milionů eur, což je o dobrých 50 milionů méně, než za jakou částku byste ho získali nyní. Neuvěřitelné, že?

Má-li k tomu dostatek příležitostí, tak Mbappé je schopný svoje zkušenosti prokazovat dnes a denně. Někomu by mohlo přijít, že je škoda, když je kolikrát „zabíjen“ na křídle, ovšem on má dostatek dovedností k tomu, aby mohl zahrát naprosto kdekoliv v útoku. Svůj sprint, který předvedl v osmifinálovém utkání, dokonce začal ve středu hřiště kousek od vlastního velkého vápna, odkud upaloval až do šestnáctky soupeře. Rychlost, jaká mu byla naměřena, byla vyšší než průměrná rychlost jamajského sprintera Usaina Bolta v běhu na 100 metrů. Mluvíme tu o hodnotě 38 km/h!

Když jsme nakousli toho Bolta, je dobré zmínit, že on při svém rekordu v roce 2009 běžel průměrnou rychlostí 37,58 km/h, ovšem co se týká okamžité rychlosti, v té francouzského útočníka v jeden moment převýšil až o 6,72 km/h. Pro nás je ale důležitý ten údaj, který nám říká, že Mbappé je aktuálně nejrychlejším fotbalistou planety.

Možná si vzpomenete na pověstný Robbenův sprint proti Španělsku, od něhož nás dělí už čtyři roky. Dnes už bývalý holandský reprezentant Arjen Robben tehdy o 0,1 km/h překonal rekord stanovený Garethem Baleem a nechal svět žasnout s domněním, že jeho meta už žádným člověkem jen tak překonána nebude. A možná měla v té době celá planeta pravdu, Mbappé má nakročeno k tomu stát se nadčlověkem, jako je Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi. Tedy hráč, jenž může společně s Neymarem posouvat hranici možností na nové maximum. S tím rozdílem, že nyní jsou oba hráči v jednom stejném týmu.

Žebříček nejrychlejších fotbalistů světa:

1. Kylian Mbappé (Francie) 38 km/h
2. Arjen Robben (Nizozemsko) 37 km/h
3. Gareth Bale (Wales) 36,9 km/h
4. Cristiano Ronaldo (Portugalsko) 36,2 km/h
5. Orlando Berrío (Kolumbie) 36 km/h
6. Leroy Sane (Německo) 35,48 km/h
7. Patrick Van Aanholt (Nizozemsko) 35,42 km/h
8. Shane Long (Irsko) 35,31 km/h
9. Antonio Valencia (Ekvádor) 35,2 km/h
10. Antonio Rüdiger (Německo) 35,19 km/h
11. Mathew Leckie (Austrálie) 35,18 km/h
12. Lynden Gooch (USA) 35,16 km/h
13. Oliver Burke (Skotsko) 35,13 km/h
14. Jamie Vardy a Kyle Walker (oba Anglie) 35,12 km/h
15. Laurent Koscielny (Francie) 35,11 km/h