Současné plzeňské jedničce roste následovník. Vyrůstá však v konkurenční Spartě...

Současné plzeňské jedničce roste následovník. Vyrůstá však v konkurenční Spartě...

Slovenský gólman Matúš Kozáčik byl jasnou plzeňskou jedničkou od léta 2012 až do letošního podzimu, než ho posadil na lavičku o rok mladší Aleš Hruška, jehož svého času označil Tomáš Vaclík za nejlepšího gólmana české ligy.

Expříbramský svéráz, který je i v rozhovorech vždy svůj a když se mu nechce, klidně odpovídá jedním slovem, si sice musel na svou šanci v Doosan aréně počkat nějakou dobu, ale nakonec se mu to vyplatilo...

"Spíš bych řekl, že jsem byl připravený na šanci. Být brankářem, to je velmi specifické. My děláme individuální sport v kolektivním. Chytat může jen jeden. Musíte najít střední cestu, jak se s tou rolí naučit žít. Zaprvé poctivě makat a klidně si přidávat. Zadruhé se nesmíte smířit s tím, že jen někomu kryjete záda a zachytáte si jednou za uherský rok národní pohár. A zároveň nesmíte nikoho podrývat nebo dělat naschvály. Jakmile v brankářském týmu něco nefunguje, tratí na tom všichni. Hlava brankáře musí být nastavená tak, aby nikdy nezradila. Aspoň tak to mám hozené já. Nemám v povaze se vzdávat ani litovat," uvedl na stránkách idnes.cz třiatřicetiletý strážce svatyně, jenž v minulosti prošel také Viktorií Žižkov a Mladou Boleslaví.

I když je nyní číslem 1, do října byl odstaven a to ještě není tak dávno. "Být mi dvacet, asi jste z toho vyjukaný. Před rokem se pomalu psychicky připravujete, že hrajete proti Vlašimi, najednou chytáte proti Realu Madrid. Ve třiceti už to člověk bere jinak. Má zkušenosti, doma tři děti, jasné priority," pokračoval na webu idnes.cz kolega Hrošovského, Hubníka, Chorého a spol.

Právě jeden z potomků nyní kráčí v jeho šlépějích, byť v dresu jiného celku. Soupeře už tedy studují spolu. "Spíš náš osmiletý Benjamin. Trochu se doma provokujeme, protože on hraje za Spartu. Už to je pikantní. A taky se cpe do branky. Na chytání máme podobný názor. Líbí se nám Brazilci v Premier League. Ederson v Manchesteru City a Alisson v Liverpoolu. Nejenže hrají perfektně nohama, oni jsou taky rychlostní typy, což oceňuju. Než by zalezli do brány a zkusili střelu chytit, radši bleskově vyletí a nechají se trefit," uzavřel Hruška, jehož slova vyšla na idnes.cz.