Ďolíček - víc než stadion. Vyroste z něj moderní stánek pro evropské poháry? Praha jedná o jeho dalším rozvoji

Ďolíček - víc než stadion. Vyroste z něj moderní stánek pro evropské poháry? Praha jedná o jeho dalším rozvoji
KOMENTÁŘ

„Ďolíček – víc než stadion!“  Tak zní nápis nad tribunou stadionu pražských Bohemians 1905 nad brankou směrem k Vinohradům. Nebýt věrných a neodbytných fanoušků zelenobílých barev, byl by tento stánek již asi srovnán se zemí. Jak psala v minulých dnech ČTK, pražský magistrát ovšem nyní jedná s Městskou částí Praha 10 ohledně dalšího rozvoje stadionu Ďolíček ve Vršovicích. Součástí jednání jsou i plány ohledně sousedního parkoviště, kde by mohl vzniknout parkovací dům, a parcel naproti přes ulici, kde je v plánu vybudování sportoviště, řekl radní Prahy pro školství, sport a volný čas Vít Šimral (Piráti).

Jak známo, město stadion převzalo po dlouhých až nekonečných jednáních o odkupu v loňském roce. Stadion chtěla nejdříve koupit Praha 10, předminulé vedení magistrátu s tím ale nesouhlasilo. Minulé zastupitelstvo nákup stadionu Prahou schválilo v roce 2016. Město za sportoviště zaplatilo 121,1 milionu korun, dalších asi sedm milionů doplatil klub Bohemians 1905, kterému nejistota ohledně stadionu působila dlouhodobě problémy.

ROZVOJ ĎOLÍČKU JE SPJAT S JEHO OKOLÍM

Šimral dále ve zprávě ČTK říká, že další rozvoj Ďolíčku je spjat s jeho okolím. Nový parkovací dům by podle něj umožnil navýšit kapacitu stadionu. Původně se plánovalo, že by na pozemcích mohly vzniknout nákupní prostory se supermarketem. Projekt podle radního stále existuje, ale nejde o preferovanou variantu.

Řešení si podle něj zaslouží i pozemky naproti přes ulici u Gymnázia Přípotoční, které má ve správě městská část. „Cílem je, aby dávalo smysl řešení celého území,“ řekl radní.

Dodal, že město zvažuje na pozemcích u gymnázia postavit novou tělocvičnu. „Zároveň nás oslovil Cirk La Putyka, který shání prostory pro trénování,“ uvedl s tím, že nová hala by mohla mít zvýšený strop, aby tam mohli akrobaté cvičit.

Pozemky u gymnázia má městská část svěřené od roku 2007, už tehdy pod podmínkou, že tam vznikne sportoviště. V roce 2008 tam však začala fungovat tržnice. Později se městská část soudila s nájemcem, který odmítl tržnici vyklidit. Spor radnice definitivně vyhrála v roce 2017.

CHYSTÁ SE SETKÁNÍ S OBYVATELI PRAHY 10

Podle zástupců Prahy 10 stále neexistuje žádný projekt využití pozemku. „Cílem současného vedení městské části je zmapování potřeb tamních obyvatel a následné zpracování projektu,“ uvedl pro ČTK místostarosta městské části Praha 10 Petr Beneš (Piráti). Fanoušci Bohemians by proto neměli stát stranou.

Místostarosta potvrdil, že o dalším postupu jedná městská část s magistrátem a doplnil, že připravuje setkání s místními obyvateli ohledně toho, co by si v lokalitě představovali. „Není v ničím zájmu stavět za každou cenu, ale je třeba uzpůsobit veřejný prostor potřebám místních,“ dodal Beneš.

Jak se píše v internetové encyklopedii Wikipedie, Městský stadion Ďolíček (popř. Dolíček), původně Dannerův stadion, stojí v Praze-Vršovicích, kde na něm hrají svá domácí utkání hráči už 87 let. Jeho výstavba u Botiče byla dokončena roku 1932. O jeho vznik se významně zasloužil Zdeněk Danner, někdejší ředitel Vršovické záložny.

Autorem projektu byl vršovický architekt A. Vejvoda. Dominantou byla v té době moderní dřevěná, zelenobílá tribuna na podélné straně u Botiče. „V ďolíčku“ (nebo „V dolíčku“) se stadionu u Botiče začalo říkat podle původního hřiště AFK Vršovice (pro 6 000 diváků, který po slavném zájezdu do Austrálie přestal stačit) až na konci padesátých nebo na začátku šedesátých let (Pražané mu do té doby běžně říkali Dannerák). Původní Ďolíček stál nedaleko ministerstva životního prostředí, které sídlí nedaleko stadionu Slavie, naproti obchodnímu centru Eden.

KAPACITA PRO DIVÁKY S KABÁTY A KAPACITA LETNÍ

Po poslední vynucené přestavbě kvůli svazovému projektu se v roce 2007 snížila kapacita „Ďolíčku“ na pouhých 5000 míst k sezení.

Sám si pamatuji, že oficiální kapacita (ještě předtím, než se kvůli povinnému rozšíření hřiště výrazně snížil počet diváků na tribuně u pošty, původně k stání) činila 16 tisíc diváků. Legendární sekretář Bohemky Zdeněk Svoboda s oblibou říkal, že mají dvojí kapacitu, že ta oficiální se 16 tisíci je zimní, kdy lidé nosí těžké kabáty, zatímco na jaře a v létě se do Ďolíčku vejde až 17 200 lidí (dříve dokonce 18 tisíc diváků, to ještě v časech, kdy v rozích areálu nebylo umělé osvětlení).

To bylo v dobách, kdy tu válel Antonín Panenka nebo, kdy tu mužstvo pod vedením trenéra Tomáše Pospíchala získalo v roce 1983 první a poslední titul a kdy slavně postoupilo až do semifinále Poháru UEFA.

BOHEMKA – VELKÝ VÝZVA ANEB KLUB ZRALÝ PRO EVROPU

I dnes je klub pražských Bohemians velkou výzvou, má ze současných populárních klubů největší potenciál vrátit se brzy do pohárové Evropy a do bojů o příčky nejvyšší. A nemusí to stát ani moc peněz. Sám se divím, jak často cpou či spali různí investoři své peníze do předem mrtvých projektů. V „Ďolíčku“ by to přitom nestálo zdaleka tolik prostředků jako jinde.

Chce to jen trochu vylepšit kádr ligového týmu, zvýšit roční rozpočet a s pomocí města zmodernizovat stadion a rozšířit jeho kapacitu na důstojný počet pro nejvyšší soutěže v Česku a v Evropě. A do tří čtyř let se tu klidně může hrát Evropská liga.

Zdá se, že bývalý mecenáš Spartaku Trnava Vladimír Poór a jeho ŽOS Trnava, stejně jako Královský pivovar Krušovice, kteří se v novém roce 2019 stávají novými sponzory Bohemky, to už pochopili. Stejně jako nové vedení hlavního města Prahy.

Bohemians Praha mají všechno, co si lze přát – výbornou tradici, skvělé hráče minulosti v čele s čestným prezidentem Antonínem Panenkou, věrné a výborné fanoušky, příkladný kotel, v němž už předem zrušili zbytečné a překážející ochozy k sezení, známé a oblíbené příznivce typu Ivana Trojana, Petra Jandy, Karla Šípa či Josefa Dvořáka a vynikající genius loci (duch místa) svého Ďolíčku.

Říká se, že za minulého režimu fandil pražské Bohemce celý pražský disident a underground. Jak říká klasik – zkrátka „slušnej oddíl“.