Zápas s Brazílií? Na FAČR zamítli akreditace kritikům z řad novinářů!

Zápas s Brazílií? Na FAČR zamítli akreditace kritikům z řad novinářů!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Přátelský mezistátní zápas s Brazílií v úterý 26. března od 20.45 hodin v Praze - Edenu. Má to být oslava českého fotbalu, dobré PR, které může přehlušit jiné problémy. Věřme tomu, ale zatím jsou s tím samé potíže. Nejprve nebylo, kde hrát (až se Jaroslav Tvrdík smiloval a nechal v Edenu urychlit rekonstrukci trávníku), pak se objevily dohady kolem vstupenek a předražených zájezdů z Berouna, Neratovic či Mělníka za více než tisícové částky. Poté obří problém s překupníky, kteří lístky skoupili a nabízejí je v různých aukcích za přemrštěné ceny. A nyní i potíž s novinářskými akreditacemi. 

Jako na potvoru je nedostali žurnalisté, kteří si občas dovolí některé funkcionáře FAČR za jejich chování a činy kritizovat. Ostrouhali tak i člen Fotbalové akademie, hlasující mj. v anketě Fotbalista roku, nebo jediný český novinář, jenž hlasuje za Česko v prestižní anketě France Football Zlatý míč a v anketě německého respektovaného týdeníku Kicker o nejlepšího hráče Evropy - Stanislav Hrabě.

Hlasuje ve Zlatém míči, Brazílii neuvidí

Vskutku nezvyklé věci se děly kolem přidělování akreditací českým novinářům. Autor těchto řádků, navzdory tomu, že je šéfredaktorem fotbalového magazínu HATTRICK a hlasuje mj. jako člen Fotbalové akademie v anketě Fotbalista roku, ji nedostal, stejně jako šéfeditor webu efotbal.cz. 

Co je ovšem ještě víc zarážející, je skutečnost, že akreditaci neobdržel ani jiný známý kritik poměrů na Strahově Stanislavě Hrabě (nyní redaktor Týdne a serveru Tyden.cz, dříve deníku Sport, dlouholetý šéfredaktor týdeníku Gól, ještě když byl tento kdysi velmi populární fotbalový časopis nezávislý, a měsíčníku Fotbal).

Tedy jediný český žurnalista, který má za Česko právo hlasovat v prestižní anketě France Football Zlatý míč, v anketě „Best Player UEFA“ prestižního německého časopisu Kicker i v anketě „Golden Boy“ (nejlepší fotbalista do 21 let) italského Tuttosportu. Za předchozího vedení FAČR se stal Hrabě, velký znalec fotbalových dějin, předsedou asociační komise pro historii a statistiku.

Byl ovšem „odejit“, patrně proto, že o některých funkcionářích, kteří se o jeho vynucený odchod zasloužili, leccos věděl.

Brazilci a mediální partneři mají přednost

Akreditace byly podle tiskového oddělení FAČR přidělovány po konzultaci s Klubem sportovních novinářů ČR (KSN ČR). Ovšem člen výboru KSN ČR Karel Felt upřesnil, že konečné slovo má vždy FAČR a česká sportovní novinářská organizace s tím už nemůže nic dělat.

Pracovnice FAČR Blanka Holubová na dotaz, jak byly akreditace přidělovány, odpověděla, že za tím není třeba hledat žádné podivné okolnosti, že bylo přihlédnuto k tomu, kdo se zúčastňoval minulých akcí FAČR a hlavně, že ze 103 míst pro píšící novináře bylo sedmdesát přiděleno Brazilcům a pak dostali přednost mediální partneři FAČR.

Na to nezbývalo než na Strahov poslat následující odpověď: „Navštívil jsem od roku 1990 řadu velkých sportovních akcí nejvyššího světového významu, včetně několika olympijských her, fotbalových MS a ME, finále Ligy mistrů, Poháru UEFA, PVP atd., takže moc dobře vím, podle jakého klíče se přidělují akreditace novinářům z celého světa. Ti domácí mívají vždy přednost. A jestliže při účasti 103 (88 plus 15) píšících novinářů, přidělíte 70 akreditací brazilským kolegům, což je cca 70 procent veškeré kapacity, dopouštíte se porušení všech ve světě sportovní žurnalistiky běžných pravidel a hrubě tím diskriminujete české novináře a tuzemská média.“

A v podstatě i českého fanouška a čtenáře. Buďto se jedná o záměr, nebo o velký amatérizmus. Nebo o kombinaci obojího. Zavání mi to předlistopadovými manýry.

Po Listopadu 1989 jen jednou zkusil bývalý majitel Sparty Petr Mach nevpustit na svůj stadion na Letné kvůli nějaké kritice tehdejšího redaktora Mladé Fronty Dnes Jaromíra Nováka. Zvedl se proti tomu ale takový odpor z řad fotbalových novinářů, že Mach nakonec obrátil, otočil celou věc v žert a přivítal kolegu Nováka na stadionu chlebem a solí.

Šlapou do jednoho lejna za druhým…

Ano, to byla ještě jiná doba. Dnes na FAČR bez uzardění rozhodnou o tom, že jediný český novinář, který může hlasovat v nejprestižnější fotbalové anketě na světě (Zlatý míč), nesmí do Edenu na přátelský zápas s Brazílií. Jako by už nebylo ostudou Strahova, že žurnalista, jenž spolurozhoduje o tom, zda vyhraje Ronaldo, Messi, nebo Modrič, není v Česku ani členem Fotbalové akademie a nemůže dát hlas Součkovi, Kadeřábkovi, či Vaclíkovi…

Stanislav Hrabě i my v HATTRICKU a efotbalu to přežijeme, viděli jsem takových – i mnohem větších – zápasů desítky. Nejde vůbec o jedno přátelské utkání, ale o princip.

O typickou tuzemskou malost, provinčnost či sedláctví, jak by řekl internacionál Milan Luhový. V magazínu HATTRICK se snažíme podpořit každý smysluplný projekt, o nějž se, třeba ve spolupráci s vládním zmocněncem Milanem Hniličkou, v poslední době pokouší předseda FAČR Martin Malík. Chápeme, že to musí mít hodně těžké, když mu na strahovských chodbách někteří jeho spolupracovníci či podřízení z různých důvodů šlapou do jednoho lejna za druhým.