Marcelo: S Balem se tak akorát pozdravím, pro Zidana bych položil život

Marcelo: S Balem se tak akorát pozdravím, pro Zidana bych položil život

Dlouhé měsíce Marcelo paběrkoval. Vypadl ze základní jedenáctky, náhradničil. On, jeden z nejlepších ofenzivních obránců na světě! Střapatý Brazilec totiž nepodával ideální výkony, čelil ostré kritice ze všech stran a dokonce se objevila výtka, že měl hrát s nezanedbatelnou nadváhou. Marcela vysvobodil až návrat francouzského kouče Zinedina Zidana, pod nímž opět pílí podél postranní čáry a snaží se ze sebe vyždímat maximum.

O tom, zda hrál se sedmikilovou nadváhou:

To je nesmysl, je to lež, kterou si někdo vymyslel, aby mě poškodil jako sportovce, profesionála. Je nemožné hrát s tolika kily navíc. Nevadí mi, když mě kritizují. Zažívám to celou kariéru, sám nejlépe vím, kdy hraju špatně a potřebuju se zlepšit. Podobné kritické řeči se mě vůbec nedotýkají, každý ať si říká a píše, co chce, takový je fotbal. Já na to nedám, dál se budu smát na všechny strany.

O svých problémech v defenzívě:

Slýchám to od té chvíle, co jsem do Madridu přestoupil. Vždy říkám, že bych nikdy nedokázal vyhrát tolik trofejí, kdybych neuměl bránit. Herní styl Realu se za 12 let, co tu jsem, hodně změnil a já jsem se vždycky dokázal přizpůsobit. Každý si myslí, že když jsem obránce, tak musím bránit nejlépe ze všech. Ale to je chiméra, když máme v týmu Ramose či Varana. Já hraju po lajně, musím bránit, ale mou největší předností je útočení. Klíčové je najít tu rovnováhu mezi tím.  Když udělám na hřišti chybu, hned se jí snažím napravit. Občas vyhrajete, jindy prohrajete, takový je fotbal.

O tom, zda v Madridu probíhá výměna generací:

Ani mi to nepřijde, protože mladé kluky jsme zapracovávali do sestavy i v minulých sezonách.  Náš tým byl vždy mixem mládí a zkušeností. Věk podle mě vůbec nahraje roli, tituly můžete vyhrávat i s nezkušenými hráči, stejně jako s těmi staršími. V Realu stále máme touhu se vrátit na špici a to je to, co nás každý den motivuje. Vždy se snažím ostatním pomáhat, těší mě, že je v týmu zdravá konkurence a každý dobře zná své místo.

O loňském odchodu Zidana: 

Bylo to divné. Najednou byla tisková konference a většina z nás vůbec nevěděla, co se děje. Všechno totiž bylo parádní, skvělé a najednou přišel šok. Pro mě to tak bylo, byl to šok.  Měli jsme senzační vztah, mluvili jsme spolu celé dny, zajímal se o mě, bránil mě v tisku. Zizou byl pro opravdovou personou, velkým profesionálem. Neuznávám ho jen kvůli titulům, ale také díky tomu, že se mě zastával. Pro něj jsem běhal, bojoval, hrál zraněný. Prakticky jsem byl pro něj schopný položit život.

O vztahu s Cristianem Ronaldem a jeho rodinou:

S Cristianem jsme byli dobří přátelé, měl jsem dobrý vztah s jeho rodinou, přítelkyní. Hráli jsme spolu devět let. Je normální, když ve vás poté zůstane smutek. Kiko sedával v kabině vedle mě a já mu pokaždé povídal: Jak se máš, jak to jde? Teď tam nesedí nikdo a já se cítím smutný, prázdný. Z druhé strany sedí Bale, ale ten mluví jen anglicky.  Domlouváme se gesty, řeknu mu tak akorát Ahoj, čau a nashle.

O tom, jak snadné bylo hrát s Ronaldem:

Je pravda, že jsem prostě nakopl míč do vápna a on tam byl nachystaný zakončit. Bývalo to tak snadné. Karim (Benzema) chodíval spíš mimo šestnáctku kvůli přihrávkám, uměl předat balón dál, Cristiano se držel ve vápně.

O možném přestupu do Juventusu:

Viděl jsem, že dělají koláže, jak jsem v dresu Juventusu, je to parádní mužstvo, ale já jsem jednoduše hráč Realu Madrid.Nikdy mi neproběhlo hlavou, že bych opustil Real. Věřím v sám sebe a nemám jediný důvod z Madridu odcházet.

O tom, zda ho mrzí spekulace o jeho konci v Realu:

Víte, pokud se stane, že mě v Madridu už nebudou chtít, ať mi zaplatí a já půjdu pryč. A bude to vyřešené. Věřím ve sví kvality, ale pokud přijde den, kdy mě Real už nebude chtít, prostě půjdu. Budu smutný, ale odejdu. Jsem si ale každopádně jistý, že odejit nebudu.

O fanoušcích Realu Madrid: 

Vždycky říkám to samé. Fanoušci jsou lidé, kteří tvrdě pracují celý týden, řeší běžné starosti, hádají se se svými protějšky. Pak přijdou na stadion, aby se zbavili stresu a pokud si na něco stěžují, říkám, že mají pravdu. Dělám vše pro to, abych je potěšil, ale rozumím, když nadávají,protože jsem býval sám fanouškem.

O Viníciusi Júniorovi: 

Hodně s ním při zápase mluvím. Snažím se mu pomoct, jak jen můžu. Je velmi chytrý, v osmnácti se umí vypořádat se vším tím tlakem. Je klidný, přijde mi, že svou roli zvládá. Musí pochopit, že vyhraje a prohraje ještě spoustu zápasů.

Text: Tomáš Zatloukal