Za půl roku z prahu smrti do Premier League?

Za půl roku z prahu smrti do Premier League?
ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Je to jeden z obrazů, který z hlavy asi nikdy nedostanu. Skelný pohled dánské hvězdy Christiana Eriksena ležící bezvládně na boku v závěru prvního poločasu zápasu s Finskem. Intenzivní pocit, že je mrtvý nejen bývalý hráč mého oblíbeného Tottenhamu, ale přeneseně celé Euro, které sotva odstartovalo, si taky pořád zřetelně pamatuju. Skutečnost, že má koncem ledna 2022 středopolař s báječnou kopací technikou restartovat svou kariéru a to dokonce návratem do Premier League, se tak dost vymyká logice.  

“Pamatuju si úplně všechno kromě těch pár okamžiků, kdy jsem byl v nebi,” vzpomínal pro dánskou stanici DR1 na chvíle, kdy mu držel palce celý fotbalový svět, brzy 30letý Eriksen. “Jak blízko jsme byli tomu Christiana ztratit? Nevím, ale podařilo se nám to dostat zpátky dost rychle,” uvedl lékař dánské reprezentace Morten Boesen, podle něhož se záložníka podařilo “nahodit” už po první defibrilaci. 

Když se Eriksen “vrátil” z nebe, zapochyboval, že na trávníku leží právě on, když je přece úplně zdravý?! V první chvíli si prý pomyslel, že si zlomil páteř a tak rychle vyzkoušel, jestli může hýbat prsty u nohou. Christian Eriksen si prý jasně pamatuje, jak fanoušci skandovali a zpívali jeho jméno. V sanitce si pak uvědomil, že byl několik minut vlastně mrtvý. I proto byl prý pilíř dánské zálohy rozhodnutý a smířený s tím, že si vrcholový fotbal už nikdy nezahraje. 

Po voperování Implantibilního kardioverter-defibrilátoru (ICD) Dán každopádně věděl, že jeho zdravotní stav není slučitelný s tím, aby si za současných pravidel s tímto přístrojem, který slouží k odhalení a přerušení život ohrožujících arytmií, ještě někdy zahrál italskou Serii A. Vzhledem k tomu, že toho Christian Eriksen stačil fotbalově docela dost stihnout, a že ho srdeční zástava nepostihla třeba v 18 letech, by předčasný fotbalový důchod přišel přece jen přijatelnější, ač nepochybně velmi bolestivý.  

Lékaři ale Eriksenovi dovolili návrat k plnému tréninku, do něhož se sympatický Dán zapojil v dresu Odense BK. Ač to může znít mimořádně bláznivě, záložník s defibrilátorem teď sní o tom, že v dresu Dánska bude koncem roku ohrožovat soupeřovu branku na mistrovství světa v Kataru.      

Co dělá špičkový klub skutečně špičkovým?

Aby se tenhle neuvěřitelný comeback, o jehož zfilmování musí už dávno usilovat Hollywood, stal skutečností, musí Christian Eriksen ještě začít hrát na klubové úrovni. Podle dostupných informací je pro volného hráče, jehož předchozí zaměstnavatel Inter Milán velkoryse vyvázal ze smlouvy, připraven půlroční kontrakt s roční opcí s Brentfordem, tedy s klubem, kde je dánská stopa mimořádně silná. Mimochodem kouč “Bees” Thomas Frank kdysi vedl Eriksena v dánské reprezentaci do 17 let. A když se podíváme na hru Brentfordu a její nedostatky, dává Eriksenův příchod i po fotbalové stránce docela dobrý smysl. 

Než ale dánský fotbalista dotkne perem papíru s uvedenou smlouvou, bude muset projít tak pečlivými lékařskými testy, jako dost možná žádný jiný fotbalista před ním. Několikadenní testy ho nečekají jen v Brentfordu. Zelenou celému kontraktu musí dát taky samotná Premier League i anglická Fotbalová asociace (FA). 

S určitou nostalgií hledí na Eriksenův možný návrat v Tottenhamu, za který odehrál Dán ve zlaté “pochettinovské” éře více než 300 zápasů. Po časově omezeném návratu Garetha Balea, který rozechvěl srdéčka mnoha fandů, si jistě tábor Kohoutů pohrával s myšlenkou na další velký comeback. S pragmatickým přístupem Antonia Conteho a jeho seznamem vytoužených posil, ale Eriksenovo snažení není moc kompatibilní. Navíc si insideři ještě dobře pamatují, že si oblíbený Dán řekl o odchod z Tottenhamu v okamžiku, kdy se v roce 2019 Spurs chystali na největší zápas své moderní historie, nakonec prohrané finále Ligy mistrů s Liverpoolem. 

Každopádně držme všechny palce, aby Christian Eriksen svou fotbalovou kariéru restartoval, ať už v Brentfordu nebo kdekoli jinde. Fotbalistů, kteří se vrátili na vrchol (nebo těsně pod něj) po přetržení předního zkříženého vazu v koleni, je celkem dost. Vrátit se na výsluní z prahu smrti, by ale byla stejná rarita jako velká frajeřina.     

Jiří Hošek - novinář a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně, který se dlouhodobě zajímá o Premier League