Podnět k zahájení disciplinárního řízení proti Romanu Berbrovi

Podnět k zahájení disciplinárního řízení proti Romanu Berbrovi

Vážený pane předsedo Disciplinární komise FAČR, Richarde Bačku, Váš respektovaný a všeobecně uznávaný předchůdce, dlouholetý předseda disciplinární komise fotbalového svazu JUDr. Alexander Károlyi, nyní ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) opakovaně tvrdil, že podnětem k zahájení disciplinárního řízení může být pro Vaši komisi i článek v médiích. Předpokládám, že to platí stále. Několik takových článků jsem já (i moji novinářští kolegové) uveřejnil, ovšem jelikož Vám či členům Vaši komise tyto komentáře nejspíš unikly, podávám tímto dnes podnět (i na základě citací z těchto článků) k zahájení disciplinární řízení proti místopředsedovi FAČR a předsedovi Plzeňského krajského fotbalového svazu Romanu Berbrovi.

Pomůže Spartě k mistrovskému titulu Ivan Horník?

A to za podle mého názoru nepřípustné výroky ohledně „zákulisní pomoci“ českému fotbalu, ohledně předsedy FAČR Miroslava Pelty, ohledně místopředsedy FAČR Dušana Svobody a ohledně členky výkonného výboru FAČR Dagmar Damkové v rozhovoru pro internetový časopis FAČR „Gól“, který vyšel v úterý 11. listopadu 2014, a za výrok vůči kolegovi z výkonného výboru FAČR Vlastimíru Hrubčíkovi, který byl zveřejněn v pátek 25. července 2014.

V červencovém, všeobecně medializovanémm výroku Roman Berbr urazil svého kolegu z výkonného výboru FAČR Vlastimíra Hrubčíka, když na jeho adresu prohlásil: „Pan Hrubčík své snažení může dotáhnout leda k sebevraždě.“ Těmito urážlivými a pohrdlivými slovy Roman Berbr podle mého názoru poškodil člena výkonného výboru FAČR, tedy jednoho ze třinácti nejvýše postavených představitelů českého fotbalu.

Jde o dosud nevídaný krok funkcionáře z vedení FAČR proti jinému vrcholnému funkcionáři FAČR, a proto žádám DK FAČR, aby okamžitě zahájila vyšetřování.

Dále. Ve zmíněném listopadovém rozhovoru pro týdeník „Gól“ Roman Berbr mimo jiné uvedl: „V říjnovém kvalifikačním utkání Turecko – Česko švédský rozhodčí neodpískal penaltu proti nám za faul Váchy. Všichni jsme byli rádi, že máme Damkovou… Kdo trochu vidí do kuchyně diplomacie ve fotbale, ví, o čem mluvím. Žádný náš klub a žádná naše reprezentace si nemohou v posledních letech stěžovat na zacházení v Evropě. A její (Damkové – pozn. aut.) operativní krok při přerušení nedávného utkání Evropské ligy v Bratislavě mezi Slovanem a Spartou, to byl přímo majstrštyk, protože vím, že zabránila kontumaci ve prospěch Slovanu a ještě drastičtější pokutě pro hosty.“

Těmito slovy podle mého názoru poškodil Roman Berbr jak členku výkonného výboru FAČR, předsedkyni komise rozhodčích FAČR a členku komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkovou, tak i celý český fotbal, který svými neuváženými slovy vystavil možnému mezinárodnímu skandálu.

Dagmar Damková – podobně jako eurokomisaři v EU – si je jistě vědoma, že v Evropě nemá co hájit zájmy Česka, nýbrž férové a kvalitní řízení hry sudími a zájmy Evropské fotbalové unie (UEFA). Diplomacie - ani ve fotbale - by pak neměla znamenat účelové vedení zápasu proti pravidlům a ovlivňování rozhodnutí nominovaných rozhodčích a delegátů, jak a v čí (ne)prospěch má být kontumován který zápas a kdo má zaplatit jakou pokutu.

Roman Berbr ve svém rozhovoru pro týdeník Gól v podstatě veřejně oznámil, že česká členka komise rozhodčích UEFA ovlivňovala průběh utkání Evropské ligy v Bratislavě. Což mohlo nepříjemně ohrozit pozici českého fotbalu v zahraničí.

I z tohoto důvodu podruhé žádám DK FAČR, aby okamžitě zahájila vyšetřování.

Dále. Roman Berbr ve svém rozhovoru pro časopisu Gól rovněž uvedl: „Dušan Svoboda (místopředseda FAČR) se do fotbalu nehodí a nikdy se hodit již nebude. Názor lidí na sebe si již vypracoval... Ještě večer před valnou hromadou FAČR v červnu 2013 měl výraznou převahu volitelů z ligových klubů na post třetího místopředsedy Jarda Šeterle (bývalý ředitel Mladé Boleslavi, později kandidát Viktorie Plzeň). Kdyby se do toho nevložil předseda Pelta, který má pořád srdeční vazby na Spartu i jejího majitele, tak by Dušan nebyl ve výkonném výboru FAČR. Proto bych neříkal takové věci jako v časopise Týden, že je nutné se zamyslet nad volebním systémem, aby to nebylo celé v rukou jednoho člověka. Je to jen populismus, volby jsou prostě volby a buď je umíte, nebo neumíte!“

Opět jako v případě Vlastimíra Hrubčíka Roman Berbr těmito urážlivými a pohrdlivými slovy veřejně poškodil člena výkonného výboru FAČR, tedy jednoho ze třinácti nejvýše postavených představitelů českého fotbalu – v tomto případě Dušana Svobodu.
Dále Berbr tímto svým výrokem podle mého mínění osočil i předsedu FAČR Miroslava Peltu, jehož obvinil z nepřípustných zákulisních jednání ve prospěch Dušana Svobody, pražské Sparty a jejího majitele Daniela Křetínského.

Svým výrokem „Volby jsou prostě volby - a buď je umíte, nebo neumíte!“ rovněž Roman Berbr podle mého názoru zpochybnil demokratický a regulérní průběh voleb na valné hromadě FAČR v sobotu 8. června 2013 v pražském hotelu Clarion, čímž znedůvěryhodnil český fotbal v očích divácké a fanouškovské veřejnosti.

I na základě těchto dalších tří důvodů žádám DK FAČR, aby okamžitě zahájila vyšetřování.

Vážený pane předsedo, osoba Romana Berbra v posledních dnech stále intenzivněji sjednocuje příznivce fotbalu napříč ligovými kluby k veřejným demonstracím proti jeho současnému působení v českém fotbale. Dochází k tomu právě na základě jeho předešlých zmiňovaných výroků a iniciativ a ve svém důsledku to citelně poškozuje jméno nejpopulárnějšího sportu ve veřejnosti. Velmi intenzivně to pociťujeme i v mediální sféře a nepochybně to cítí i partneři a sponzoři FAČR a fotbalových klubů.

Věřím proto, že se tímto mým podnětem budete v Disciplinární komisi FAČR s veškerým úsilím zabývat a vyřešíte jej tak, aby se podobné excesy spojené s vrcholným představitelem FAČR a s pověstí českého fotbalu neopakovaly.

Vážený pane magistře, věřím, že Vás, coby předsedu Disciplinární komise FAČR, a mě, coby šéfredaktora fotbalového magazínu, spojuje náš společný hlavní zájem - dobré jméno a úspěchy českého fotbalu a fotbalu jako celku.


S úctou a pozdravem

PhDr. Pavel Procházka, šéfredaktor fotbalového magazínu HATTRICK

[img id="44391"]