V Dortmundu to vře. Je titul fuč?

V Dortmundu to vře. Je titul fuč?
BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Jen jeden z posledních pěti bundesligových zápasů dokázali vyhrát fotbalisté Borussie Dortmund. Jejich podzimní suverenita je pryč, na žlutočerné se bodově dotáhl Bayern, který je nyní na koni. „Je titul fuč?“ ptají se rozčarovaní fanoušci ze Signal Iduna parku. Na BVB se valí kritika ze všech stran.

„Je těžké dostat se na vrchol, ale ještě těžší je se na něm udržet,“ říkal před vánocemi Mario Götze, tehdy znovuzrozená hvězda týmu. Říkal to v době, kdy jeho tým měl šestibodový náskok na Bayern a cestu k prvenství vydlážděnou perfektními podzimními výkony.

Vše je pryč. Borussia na jaře jen paběrkuje a bere body víceméně za remízy. Dosavadní krize vyvrcholila páteční porážkou na půdě Augsburgu, což byly poslední kapky do současného poháru trpělivosti. Mladý a perspektivní tým dostává laciné góly, brzdí jej vlastní frustrace a také mediální tlak. K němu se nyní přidal i Michael Zorc, manažer BVB.

„Pokud chceme být šampiony, nemůžeme dopouštět takové senzace a ztrácet body takovým způsobem, jako nyní v Augsburgu,“ řekl nedělnímu vydání listu „Ruhr-Nachrichten“. „Nemůže se stát, že nás vyvede z míry tým, který není na takové kvalitativní výši jako ten náš. Vždyť jim k výhře stačilo jen nasazení a nadšení,“ dodal. „Takové chyby, jako děláme, se nemůžou v boji o titul stávat,“ pokračoval v kritice, ale jako malou omluvu uvedl mládí a nezralost většiny hráčů kádru Luciena Favreho.

V podobném duchu mluvil na německých televizních stanicích další vynikající hráč dortmundské minulosti Mathias Sammer. „Věděl Dortmund, co ho v Augsburgu čeká? Myslím, že ne, mnozí z kádru to nevěděli,“ odpověděl sám sobě a poukázal na efekt obyčejného podcenění, které se Borussii vymstilo. „Možná někdy chyběl zlomek procenta, ale i takové detaily rozhodují,“ řekl Sammer.

V čele bundesligy je nyní Dortmund srovnán bodově s Bayernem. Za měsíc se vzájemně utkají v Allianz Areně v Mnichově. Do té doby se odehrají ještě tři ligová kola a proběhne reprezentační přestávka. Dortmund má dost času se zbráborat z dosavadní jarní letargie, nadechnout se k finiši a nevyklidit pozice tak, aby Bayern pohodlně dokráčel k titulu tak, jako v posledních sezonách.

Bundesliga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.