Sparta vyhrála v bitvě plné emocí nad Libercem. Slavia měla nabito, bída Karviné pokračuje. Zlín má další body

Pražská Slavia potvrdila v nedělním utkání 21. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Karviné roli favorita, když vyhrála jasně 3:0. Poražení na jaře nebodovali ve třech domácích duelech v řadě, všechny prohráli shodně o tři branky. Zlín ve druhém duelu sice v poločase prohrával 0:1 se Slováckem, Ševci ale po pauze skóre otočili a zvítězili 2:1. Obhájce titulu Sparta pak na Letné zdolala Liberec 2:1 a má tak před Slavií v čele tabulky náskok čtyř bodů.

Již v úvodu se alibistickým ukazováním na spoluhráče snažil Aleš Mandous odvést pozornost od své chyby v rozehrávce, kvůli níž málem skóroval debutující Kahuan Vinícius. Jako gong oznámil uplynutí čtvrt hodiny hlavou do vlastní brány Amar Memič, k němuž nečekaně propadl centr, na který nestihl reagovat. Opožděnou reakci měli o dvě minuty později i stopeři Karviné. Ti nezachytili náběh Chytila, jenž svůj samostatný nájezd s přehledem proměnil. Slávisté mohli před odchodem do kabin přidat další tři branky, proti však byl Dominik Holec.

Kontrast mezi kvalitou Holce a defenzivou Karviné umožnil slovenskému gólmanovi čarovat i v 72. minutě, kdy hlavičkoval Diouf. Chvíli nato si Petr Ševčík na úrovni penalty naběhl na zpětnou přihrávku střídajícího Micka van Burena, ve velké příležitosti ale trefil pouze připraveného brankáře. V 80. minutě již byl Holec bezmocný proti placírce k bližší tyči od 19letého debutanta Dioufa, jenž těžil z přesné průnikovky dalšího žolíka Muhameda Tijaniho.

Zlín má další cenné body

K potvrzení dominance nad Ševci nakročil mančaft Martina Svědíka hned ve čtvrté minutě, kdy Juroška poslal míč k levé tyči Stanislava Dostála. V dresu domácích byl vidět převážně zkušený matador Vukadinovič, nicméně žádná větší hrozba z jeho, ani z kopaček jeho spoluhráčů, nepřicházela. Zajímavou příležitost měl Jakub Janetzký, avšak akrobatickým zakončením nakonec bránu minul. Po zbytečném úderu loktem během útočné standardky byl ovšem vyloučen kapitán hostí Daníček, takže Slovácko muselo dohrávat v oslabení.

Po změně stran tahal za nitky dle očekávání Zlín, nicméně jeho tlak byl spíše platonický. Ojedinělou šancí na sebe upozornil Zviad Natchkebia, jenže gruzínský fotbalista mířil pouze do boční sítě. Ševci se ale postupem času dokázali častěji probojovávat k zakončení, za což byli odměněni vyrovnávací trefou. Po přiklepnutí hlavou skvěle míč hrudí zkrotil Tom Slončík, jenž bombou z první rozjásal příznivce domácích. Otočku nakonec dokonal velmi aktivní Vukadinovič, který z úhlu ranou na zadní tyč zajistil svému celku všechny tři body.

LIBERECKÝ FINIŠ NESTAČIL ANI NA REMÍZU

Hrdinou úvodní půle byl bezesporu hostující brankář vychovaný sparťanskou akademií Bačkovský. Ten se k velkému výkonu nadechl ve 23. minutě v souboji s Lukášem Sadílkem, k němuž v nitru vápna propadl míč zahrávaný od rohového praporku. Ještě lepší zákrok předvedl chvíli nato proti obstřelu Jakuba Peška. Bez práce nebyl ani Peter Vindahl, který hlavou obětavě vyrazil střelu Ľubomíra Tupty, jenž dotáhl únik po chybě Filipa Panáka až příliš blízko dánskému gólmanovi. Bačkovského odpočinek ale netrval dlouho. Ve 40. minutě ho svým typickým způsobem prověřil navrátilec do základní sestavy Haraslín, nicméně výsledkem byl pouze nejlepší zákrok úvodního dějství.

S uplynutím poločasové přestávky Bačkovského kouzlo pominulo. Okamžitě po změně stran rozvlnil síť i s přispěním teče obránce Haraslín a ve 49. minutě zvyšoval vedení Olatunji. Vytáhlý Nigerijec se vynořil z dýmu způsobeného mohutnou pyrotechnikou, předčil v souboji Filipa Prebsla a překonal brankáře. Velmi blízko ke třetímu gólu byl střídající Matěj Ryneš, jeho obávaná levačka ale po Haraslínově přihrávce rozezvučela jen břevno. Hostům vlila naději do žil situace ze 68. minuty, kdy dvojice hráčů přelstila ofsajdovou past a do prázdné brány zakončoval host ze Slavie Filip Horský. Fotbalisté v rudých dresech pak očividně znervózněli, skóre se však navzdory herní převaze Slovanu znovu neměnilo.

FORTUNA:LIGA, 21. kolo

Karviná - Slavia 0:3 ONLINE ZDE

Branky: 15. a 80. Diouf, 16. Chytil,. Rozhodčí: Szikszay - Volf, Podaný - Starý (video). ŽK: Žák, Ražnatovič, Akinyemi - Oscar, Ogbu, Schranz. Diváci: 4038.
Karviná: Holec - Traoré (80. Svozil), Krčík, Fleišman - Memič, Žák (59. Ayaosi), Budínský, Čavoš, Ražnatovič (80. Bielan) - Vinícius (59. Doležal), Ezeh (46. Akinyemi). Trenér: Jarábek.
Slavia: Mandous - Holeš, Ogbu, Zima - Douděra, Ševčík (89. Vlček), Oscar (86. Zmrzlý), Diouf - Schranz (66. Van Buren), Wallem (66. Provod) - Chytil (66. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Zlín - Slovácko 2:1 ONLINE ZDE

Branky: 72. Slončík, 80. Vukadinovič - 4. Juroška. Rozhodčí: Hocek - Machač, Leška - Adámková (video). ŽK: Načkebija, Dostál - Juroška, Reinberk, Doski, Svědík (trenér). ČK: 35. Daníček (Slovácko). Diváci: 4319.
Zlín: Dostál - Cedidla, Didiba, Kolář, Čelůstka (54. Načkebija) - Bužek, Janetzký (54. Ikugar) - Vukadinovič, Slončík (86. Nombil), Bartošák - Schánělec (70. Černín). Trenér: Červenka.
Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Hofmann, Doski - Trávník (85. Vecheta), Havlík - Blahút (85. Kim Sung-pin), Mihálik (73. Kalabiška), Juroška (59. Sinjavskij) - Cicilia (73. Kvasina). Trenér Svědík.

SPARTA - LIBEREC 2:1 ONLINE ZDE

Branky: 47. Haraslín, 49. Olatunji - 68. Horský. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Kubr - Radina (video). ŽK: Pešek, Wiesner - Horský. Diváci: 16.829.
Sparta: Vindahl - Vydra, Panák, Krejčí - Wiesner, Solbakken, Sadílek (78. Kairinen), Pešek (46. Ryneš) - Haraslín (65. Tuci), Birmančevič - Olatunji (83. Kuchta). Trenér: Priske.
Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula - Penner (66. Fukala), Doumbia (78. Višinský), Žambůrek (55. Varfolomejev), Preisler - Kok (78. Rabušic), Tupta - Kulenovič (67. Horský). Trenér: Kozel.

16. České Budějovice 21 4 2 15 20:46 14

Tříbodový plán Slavie před Karvinou. Gól dáme vždycky, hlavní je nula vzadu, má jasno Holeš