Souhrn k utkání Steaua Bukurešť - Slavia Praha

Slavia postoupila do jarních bojů Poháru UEFA. Zasloužila se o to vydřenou remízou 1:1 na půdě Steauy Bukurešť. Hra Pražanů nebyla po většinu zápasů nijak pohledná a už od dvanácté minuty hosté prohrávali po brance Badey, ovšem čtvrt hodiny před koncem dokázal srovnat Šenkeřík a jeho trefa měla velkou cenu.

On-line přenos z utkání jste mohli sledovat zde.

Ohlasy trenéra Jarolíma a střelce Šenkeříka zde.

Domácí začali nebojácně, ale Slavia, poučena z předchozích zápasů na hřištích soupeřů v Lize mistrů, pozorně bránila a včas eliminovala nebezpečně vypadající akce Rumunů. V úvodních minutách tak byla velmi pohyblivá a agresivní, ale její hráči spíše běhali bez míče, což je stálo hodně sil. Navíc první menší zaváhání Steaua v sedmé minutě potrestala. Naštěstí pro "sešívané" využil dorážející Dica ofsajdové postavení, a tak branka nemohla platit.

Jenže varování nestačilo a poučení netrvalo dlouho. Steaua sehrála ve 12. minutě rychlou akci, Dica poslal po skvělém zpracování dlouhého pasu chytrý oblouček na Badeu, který, ač tísněn Hubáčkem a Suchým, dopravil míč do sítě. Vaniak už nemohl nic dělat.

O chvíli později se do nadějné šance po přihrávce Švece řítil Volešák, ovšem při kličce si šlápl na balon a bylo po nadějích. Centrované standardky do vápna úspěch nepřinesly, po dvaceti minutách to sice zkusil přímo na branku ze slibné pozice Volešák, ale Zapata s jeho střelou neměl problémy.

A když Pražané vlastně nic kloudného nevymysleli, pustila se dopředu opět Steaua. Petre mířil z hranice pokutového území těsně nad, Croitoru o chvíli později našel Neagu, který ale nestihl včas a přesně zakončit. Obrana Slavie v tu dobu nepůsobila vůbec přesvědčivě. Po necelé půlhodině hry navíc musel ze hřiště defenzivní štít Michal Švec, který po souboji s Dicou špatně dopadl a odnesl to levý kotník. Trenér Slavie Karel Jarolím na hřiště poslal Belaida.

A "sešívaní" měli vzadu dál co dělat. Dica našel ve vápně Badeu, který měl na noze další gól, ovšem Vaniak vytáhl skvělý zákrok a míč vykopl na roh. Domácí hráli v pohodě a dovolili si i technickou vložku, když na jeden dotek přešli krásnými narážečkami, po zemi či vzduchem, přes půl hřiště. Rozdíl byl až neúměrný. Do přestávky už se obrázek hry příliš nezměnil, a tak šli hráči Steauy do šatny po zásluze spokojenější.

Hned po změně stran domácí pokračovali v nastolené hře. Dica opět hledal ve vápně Badeu, toho ale tentokrát Hubáček ubránil. Ani další náznaky ze strany Steauy neznamenaly pro český tým nebezpečí. Jenže Slavia byla také bezradná, a tak minuty ubíhaly víceméně z povinnosti.

Na poslední půlhodinu nahradil Šourek Volešáka a do zálohy se vysunul Krajčík, do útoku tím pádem ke Gaúchovi Šenkeřík. Oživení tento tah přinesl. Ovšem centr Krajčíka v 66. minutě byl na Gaúcha příliš vysoký.

Snaha "sešivaných" směrem dopředu byla neúčelná také kvůli zbytečným nepřesnostem. Domácí zkoušeli hrát více na taktiku a těžit ze standardek, ovšem centry do vápna Pražané pokryli. Faulů ze strany hostů a také žlutých karet na jejich kontě přibývalo.

Čtvrt hodiny před koncem mohli slávisté děkovat svému brankáři Martinu Vaniakovi, který nejdříve odkopl míč před Badeou a ještě se stihl vrátit do vápna a vyrazit pokus Croitora směřující do prázdné branky. Poslední trumfem trenéra Jarolíma byl Necid, který oživil hru hostů okamžitě, zabojoval a po centru Tavarese se hlavou prosadil Šenkeřík. Velmi šťastné vyrovnání pro Slavii.

Domácí se ale nenechali gólem zaskočit a opět vepředu zlobili. Závěr byl pak bojem na obou stranách, když hosté dokázali vyrážet do brejků a dělat Steaue potíže. Slavia nakonec vydřela v Bukurešti cenný bod za remízu 1:1. Ta jí přinesla vstupenku do jarní části Poháru UEFA.

Výsledek:

Steaua Bukurešť - Slavia Praha 1:1 (1:0)
Branka: 12. Badea - 78. Šenkeřík. Rozhodčí: Hamer - Crelo, Holtgen (všichni Luc.). ŽK: Croitoru - Hubáček, Krajčík, Šourek. Diváci: 8287.

Steaua: Zapata - Emeghara, Goian, Rada, Nesu - Croitoru (76. Surdu), Petre, Lovin (65. Bicfalvi), Neaga - Badea (88. Cristocea), Dica. Trenér: Lacatus.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Brabec, Suchý, Hubáček - Švec (29. Belaid), Tavares, Volešák (60. Šourek), Pudil - Gaúcho (76. Necid), Šenkeřík. Trenér: Jarolím.

[ 27.11.2007 - Pavel Urban | Foto: Reuters ]