Primera División: Real se odpoutal v čele tabulky

Španělská liga přinesla o víkendu už 14. kolo. Sobotní remíza 1:1 Espanyolu s FC Barcelona v městském derby nahrála Realu Madrid, který zdolal Santander a získal na prvním místě čtyřbodový náskok. Z předních celků prohrál i Villarreal, který podlehl Valladolidu na jeho půdě. Český záložník Jaroslav Plašil pomohl gólem Osasuně k výhře na hřišti La Coruni.

Na Olympijské stadionu v Barceloně na sebe v městském derby narazil Espanyol a FC. Hosté nechali na lavičce náhradníků Ronaldinha či Zambrottu, ovšem po celý zápas měli převahu. Dokonce hned v šesté minutě poslal Barcu do vedení Iniesta. Jenže Espanyolu se podařilo po změně stran vyrovnat, když se trefil Ferran Coro. Ani dva výše zmiňovaní hráči FC, kteří se nakonec na hřiště dostali, s výsledkem už nic nenadělali.

Hostující záložník Xavi po zápase litoval, že Barca ztratila na půdě městského rivala dva body. "Bylo to dramatické utkání se spoustou šancí, ale myslím, že jsme přišli o dva body. Soupeř hrál ve druhé půli velmi dobře."

Real roli favorita zvládnul

"Bílý balet" se dokázal proti Santanderu prosadit snadněji než Barca v derby. "Bílý balet" poslal do vedení ve čtvrté minutě Raúl a o chvíli později už vedli domácí 2:0, když si dal vlastní gól Sergio Sánchez. Hosté se nevzdávali a po zbytek zápasu byli Realu vyrovnaným soupeřem, jenže v 70. minutě přidal Raúl třetí branku a Santander už dokázal jen zkorigovat po trefě Pedra Munitise.

Brankář madridského celku Iker Casillas pochválil hlavně autora dvou branek Raúla Gonzalese. "Pokud bude pokračovat v takovýchto výkonech, reprezentační trenér Aragones ho jistě vezme na mistrovství Evropy. Je to skvělý hráč a moc rád by se vrátil do národního týmu."

Sám Casillas odchytal proti Santanderu svůj čtyřstý zápas za Real a trochu nostalgicky zavzpomínal na své začátky. "Když se ohlédnu, jsem hrdý na to, co jsem dokázal. Když si to uvědomím, zní to bláznivě. Osm let chytat v Realu, to není jednoduché, prožil jsem tady dobré i špatné časy," poznamenal španělský gólman.

Cúper se musel pakovat

Jen čtrnáct kol vydržel na lavičce Betisu Sevilla zkušený trenér Hector Cúper. Jeho angažmá skončilo po prohraném utkání jeho týmu s Atlétikem Madrid. "Cúper měl smůlu na zranění a příliš mnoho střel, které skončily na tyči," komentoval změnu trenéra majitel klubu Manuel Luiz de Lopera.

Český záložník Jaroslav Plašil se dokázal poprvé prosadit za Osasunu, když v utkání na hřišti La Coruni otevřel hned po změně stran skóre. Domácí sice vyrovnali, ale Plašil se nakonec mohl se svými spoluhráči radovat z výhry, když se trefil v závěru Dady.

Sevilla sice v úterý vyhrála v Lize mistrů nad Arsenalem, ovšem v lize se jí opět nedařilo, když podlehla 0:1 na půdě Almeríi a je až na čtrnáctém místě v tabulce. Už ve středu navíc dohrává odložené utkání druhého kola na hřišti Osasuny a po víkendovém utkání s Murcií přijede příští středu do Prahy, kde se poměří v závěrečném utkání skupiny Ligy mistrů se Slavií.

Výsledky - 14. kolo:

Almería - FC Sevilla 1:0 (0:0), Real Madrid - Santander 3:1 (2:0), Espanyol - Barcelona 1:1 (0:1), Getafe - Levante 2:1 (0:1), Huelva - Zaragoza 2:1 (2:1), La Coruňa - Osasuna Pamplona 1:2 (0:0), Mallorca - Murcía 1:1 (0:1), Valladolid - Villarreal 2:0 (1:0), Betis Sevilla - Atlético Madrid 0:2 (0:1), Valencie - Bilbao 0:3 (0:1)

[ 4.12.2007 - Pavel Urban | Foto: masquefutbol.com ]