Manchester a Barcelona udělaly první krok do semifinále

Manchester United a Barcelona rázně vykročily k účasti v semifinále Ligy mistrů. Oba velkokluby si totiž v úvodních duelech čtvrtfinále vytvořily výbornou výchozí pozici před odvetami na vlastním hřišti: Manchester vyhrál na půdě AS Řím 2:0, Barcelona uspěla na půdě stadionu Schalke 04. Ve středečních duelech remizoval Arsenal s Liverpoolem 1:1 a Fenerbahce překvapivě porazilo Chelsea 2:1.

Manchester si v odvetě může dovolit i luxus v podobě porážky o jednu branku, Barceloně k účasti mezi elitní čtyřkou postačí jakákoli remíza. Ve středu se ve zbývajících čtvrtfinálových kláních popasují Arsenal s Liverpoolem a Fenerbahce Istanbul s Chelsea.

AS Řím vůbec nevyšla odveta za loňské čtvrtfinále, z nějž jej Manchester vyprovodil krutým debaklem 7:1, nejvyšším v historii vyřazovacích bojů. Římanům sice nešla upřít snaha, jenže angličtí šampioni jim ukázali, jak vypadá dokonalá produktivita. A domácí poznali, jak citelná je absence jejich hlavní útočného tahouna a kapitána Franceska Tottiho, jehož vyřadil poraněný stehenní sval.

Svěřenci kouče Luciana Spalettiho sice na Manchester vyrukovali s odvážnou a útočnou hrou a většinou soupeře přehrávali díky aktivní hře zálohy. Obrana United však odolávala, vyrovnala se i s odstoupením stopera Vidiče, který musel střídat kvůli pochroumanému kolenu po půlhodině hry.

Manchester přijel do italské metropole povzbuzený sérií šesti výher v Premier League a i dnes se mohl spolehnout na Cristiana Ronalda. Portugalská hvězda si šest minut před poločasem naskočila na nadýchaný Scholesův centr a sedmým gólem v letošním ročníku Ligy mistrů zařídila pro svůj klub důležité vedení.

Druhý tým italské Serie A pak ještě přidal ve snaze o útočení: před poločasem zamířil vnějším nártem mimo Vučinič, po přestávce selhali v zakončení i obránci Tonetto a stoper s českými kořeny Panucci. A pak přišel další trest. Brownův centr z pravé strany vrátil před branku Pak Či-song, gólman Doni míč neudržel a Rooney zblízka snadno skóroval. Zároveň tím Manchester výrazně přiblížil k druhému semifinále za sebou. Zlomený Řím ještě mohli dorazit Ronaldo, který další dělovkou orazítkoval tyč, a Carrick, jehož pokus jen těsně minul branku.

Krize Barcelony není v Lize mistrů znát

Vleklá ligová krize Barcelony se vůbec v Lize mistrů neprojevuje. Barcelona už podesáté za sebou v této soutěži neprohrála, přestože jí dnes chybělo několik útočných es. Mimo je tvůrce hry Deco a hlavně zraněný nejlepší střelec soutěže Messi s Ronaldinhem.

Před vyprodaným hledištěm v Gelsenkirchenu začali hosté sebevědoměji než domácí tým, hrající čtvrtfinále Ligy mistrů poprvé v historii. Předloňský šampion zahrozil poprvé v osmé minutě, když po uličce na Iniestu zachránil brankář Neuer v poslední chvíli.

O čtyři minuty později však již domácí obrana kapitulovala. Henry to zkusil z levé strany, Neuer jeho střelu neudržel a francouzský útočník stačil ještě posunout míč na zcela volného sedmnáctiletého Krkiče, který dal lehce svoji první branku v Lize mistrů.

Španělský celek pozorně bránil a domácí prakticky do šance nepustil. Naopak po půlhodině hry hledal Eto'o centrem z pravé strany opět Krkiče a Bordon odvrátil míč na roh, ale jen těsně vedle levé tyče.

V úvodu druhého poločasu sice Panderova tvrdá střela vystrašila gólmana Valdése, ale očekávaný větší důraz a tlak domácích nepřišel. Španělský celek svoji typickou hrou plnou krátkých přihrávek kontroloval hru.

Přesto se domácí častěji dostávali před soupeřovu branku a po Ernstově střele tečoval Asamoah těsně vedle. Krátce nato v 71. minutě si Altintop zaběhl za obranu, ale jeho střela šla opět jen těsně vedle.

Domácí se snažili alespoň vyrovnat, ale po Panderově přímém kopu hlavičkoval Westermann těsně nad. Když v nastaveném čase při velkém tlaku domácích Valdés vytlačil hlavičku Vicenteho Sáncheze rovněž nad břevno, mohla si Barcelona oddechnout.

Anglický souboj nepoznal vítěze

Zápas Arsenalu s Liverpoolem hodně připomínal tradiční klubová měření sil v britských soutěžích. Zvláště Arsenal se hnal do ofenzivy a výsledkem byla ve 23. minutě vedoucí branka Adebayora. Jeden z nejlepších kanonýrů Premier League byl bez přesného zásahu už skoro měsíc, ale dnes se po rozehrávaném rohu dokázal skvěle odpoutat od Škrtela s Hyppiäm a hlavou nedal Reinovi šanci.

Jenže právě zažitý atraktivní způsob hry způsobil Arsenalu brzy velké potíže. Místo zklidnění a vyčkávání na další chybu soupeře se dál snažil dostat Liverpool na kolena, což se mu vymstilo už tři minuty po vedoucím gólu. Gerrard dvěma přesnými přihrávkami rozložil obranu, do které zaběhl Kuijt a vyrovnal.

Po pauze vyběhl na hřiště čerstvý Walcott, ale jeho běhavý způsob hry na dobře organizovanou defenzivu Liverpoolu neplatil. Zato jeho dalekonosná jedovatá střela z 55. minuty Reinu pořádně vyděsila.

Do svých obvyklých kombinací kolem šestnáctky se však domácí nedostávali a nevycházely jim ani dlouhé míče na Adebayora. Právě vysoký útočník byl v 66. minutě blízko druhému přesnému zásahu, jenže jeho dorážku v pádu stačil z brankové čáry vyrazit slovenský reprezentant Škrtel a následný souboj Kuijta s Hlebem sudí nesprávně jako penaltu neposoudil.

Kuriózní okamžik v 71. minutě připravil Arsenal o možnost jít znovu do vedení, protože po Fabregasově střele míč na brankové čáře zastavil nechtěně jeho střídající spoluhráč Bendtner. Arsenal v závěru stupňoval svůj tlak, ale liverpoolská defenziva cennou remízu ubránila.

Fenerbahce zaskočilo londýnskou Chelsea

Fenerbahce vstoupilo do prvního čtvrtfinále v klubové historii sympaticky, jeho aktivitu však přibrzdil už ve 13. minutě nešťastný zásah útočníka Deivida, který si na přední tyči srazil do vlastní sítě přízemní centr Maloudy z levé strany. Istanbulským celkem inkasovaná branka pořádně otřásly, naopak Chelsea se uklidnila a zbytek poločasu zcela ovládla.

Pět minut po vedoucím gólu mohl zvýšit Essien, jehož dalekonosná střela se otřela o břevno Volkanovy branky. Domácí gólman byl i nadále v plné permanenci; po půlhodině vyrazil Drogbovu střelu z otočky a těsně před pauzou pokazil stejnému hráči rychlým vyběhnutím samostatný únik.

Volkanův protějšek Cudicini, náhradník za zraněného Čecha, si první zákrok připsal až deset minut po příchodu z kabin, kdy se zkoušel prosadit nůžkami domácí Kežman. Přestože turecký nápor trval jen chvíli, dočkalo se Fenerbahce nečekaného vyrovnání. V 65. minutě si střídající Kazim Kazim zaběhl za beky na dlouhý pas Aurélia a zblízka prostřelil Cudiciniho. Chelsea inkasovala v Lize mistrů po dlouhých 686 minutách.

Vzápětí mohl hosty posunout opět blíž k výhře Ballack, ale Volkan reflexivně zachránil. Rozhodnutí dramatického duelu přišlo devět minut před koncem: Deivid napřáhl ze 30 metrů a úchvatnou trefou do šibenice odčinil vlastní gól. Fenerbahce tak i v pátém domácí zápase v soutěži zvítězilo. Odvety se hrají za týden.

Výsledky - čtvrtfinále:

AS Řím - Manchester United 0:2 (0:1)
Branky: 39. Cristiano Ronaldo, 66. Rooney. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 75.000.

AS Řím: Doni - Cassetti, Mexes, Panucci, Tonetto (69. Cicinho) - De Rossi, Aquilani (77. Esposito) - Taddei (59. Giuly), Pizarro, Mancini - Vučinič. Trenér: Spaletti.
Manchester United: Van der Sar - Brown, Ferdinand, Vidič (34. O'Shea), Evra - Carrick, Scholes, Anderson (55. Hargreaves) - Cristiano Ronaldo, Pak Či-song - Rooney (84. Tevez). Trenér: Ferguson.

Schalke 04 - FC Barcelona 0:1 (0:1)
Branka: 12. Krkič. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 61.524.

Schalke: Neuer - Rafinha, Bordon, Krstajič, Westermann - Asamoah (73. Larsen), Ernst, Kobiašvili, Pander - Kuranyi (60. Vicente Sánchez), Halil Altintop (89. Lövenkrands). Trenér: Slomka.
Barcelona: Valdés - Zambrotta, Puyol, Milito, Abidal - Xavi, Yaya Touré (73. Márquez), Iniesta - Krkič (86. Sylvinho), Eto'o (82. Giovani), Henry. Trenér: Rijkaard.

FC Arsenal - FC Liverpool 1:1 (1:1)
Branky: 23. Adebayor - 26. Kuijt. Rozhodčí: Vink (Niz.). Diváci: 60.041.

Arsenal: Almunia - Touré, Gallas, Senderos, Clichy - Eboué (67. Bendtner), Flamini, Fabregas, Hleb - Van Persie (46. Walcott), Adebayor. Trenér: Wenger.
Liverpool: Reina - Carragher, Hyypiä, Škrtel, Fábio Aurélio - Gerrard, Mascherano, Xabi Alonso (77. Leiva) - Babel (56. Benajun), Kuijt - Torres (86. Voronin). Trenér: Benítez.

Fenerbahce Istanbul - Chelsea 2:1 (0:1)
Branky: 65. Kazim Kazim, 81. Deivid - 13. vlastní Deivid. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Diváci: 50.000.

Fenerbahce: Volkan - Önder, Lugano, Edú, Gökcek - Maldonado, Aurélio, Ugur Boral (54. Kazim Kazim) - Deivid, Alex - Kežman (72. Semih Sentürk). Trenér: Zico.
Chelsea: Cudicini - Essien, Terry, Carvalho, A. Cole - J. Cole (86. Anelka), Ballack, Makelele, Lampard (76. Mikel), Malouda - Drogba. Trenér: Grant.

[ 1.4.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]