Spartu nastartoval krásnou hlavičkou Holenda

Hráči pražské Sparty v úvodním duelu 3. předkola Ligy mistrů porazili Panathinaikos Atény 3:1 a před odvetou, která se hraje příští úterý v Řecku, mají velkou šanci na postup do posledního kola kvalifikace. Po čtyřech letech může letenský klub stále živit naději na to, že se dostane do hlavní fáze soutěže.

Pražané vedli o dvě branky díky trefám Holendy a Vacka, v druhém poločase snížil Salpingidis, ale čtyři minuty před koncem zlepšil sparťanskou výchozí pozici střídající Kalouda svojí první trefou v rudém dresu.

Sparta dnes nad Panathinaikosem vyhrála poprvé v historii po předchozích čtyřech porážkách a má blízko k tomu, aby mu oplatila vyřazení z loňského třetího předkola Ligy mistrů. Sparťané toužili zlomit komplex českých týmů ve vzájemných duelech s Panathinaikosem, proti kterému v posledních devíti duelech uhrál jedinou remízu Liberec, ale možná proto domácí zpočátku tížila viditelná nervozita.

Pražané navíc museli řešit, kdo ve středu pole zastoupí stále zraněného kapitána a režiséra hry Bergra. Zatímco řečtí vicemistři sebevědomými kombinacemi dávali najevo, že si nepřipouštějí vážnější komplikace, byť je start jejich ligové soutěže zatím v nedohlednu.

A už v šesté minutě Panathinaikos, loňský osmifinalista Ligy mistrů, hodně zahrozil, když po nedorozumění Hubníka s Vackem proti ráně řeckého mistra Evropy z roku 2004 Karagunise skvěle zasáhl gólman Blažek. Letenští však ztratili ostych a začali využívat viditelné nerozehranosti soupeře, který tápal hlavně v obranné fázi.

Po čtvrthodině hry ještě Wilfried před brankou na míč nedosáhl, ovšem za deset minut už letenský stánek slavil první trefu Sparty v sezoně. Kušnírův centr hlavou přesně uklidil k tyči útočník Holenda. Sparťanské nadšení však málem rychle vyprchalo.

Hned vzápětí záložník Hušek nepochopitelně od půlící čáry vrátil míč ke své brance, hvězdná posila Panathinaikosu Cissé obelstil kličkou i Blažka a míč mířící do opuštěné branky skluzem zastavil až vracející se stoper Řepka. Zápas nabral na obrátkách a další náboj dostal v 31. minutě. V euforii hrající sparťané znovu udeřili z pravé strany, Wilfriedův centr přiťukl Zeman k Vackovi, který zblízka náskok zdvojnásobil.

Hosté v tu chvíli nepřipomínali tým, který v minulé sezoně dokázal vyhrát na hřištích Interu Milán nebo Brém. I pak ale domácí předvedli, že jim po velkých chvílích schází koncentrace. Únik Salpingidise do pokutového území řešil brankář Blažek jen za cenu faulu, ale pak se blýskl, když zneškodnil penaltu věhlasného kanonýra Cissého.

Sparta držela v rukou všechny trumfy a krátce po přestávce mohla favorizovaného soka srazit potřetí. Stoper Kante se nedohodl s gólmanem Galinovičem a dravému Wilfriedovi nescházelo mnoho, aby trefil opuštěnou bránu. Na dlouhou dobu to byl ale poslední záblesk sparťanské ofenzivy, protože pak se hra domácích začala bortit pod rostoucím tlakem Panathinaikosu.

Hosté včasným napadáním rychle připravovali sparťany o míč nebo je nutili k nepřesným kombinacím. A sami se naopak přesunuli před Blažkovu bránu. Dlouho se sice nedostávali k vážnějšímu ohrožení, až v 67. minutě obrana Letenských zkolabovala. Letův průnik po levé straně zakončil střelou v pádu pod břevno Salpingidis a postupové šance Panathinaikosu rázem díky brance na hřišti soupeře výrazně vzrostly.

Spartě viditelně také ubývaly síly a zdálo se, že do Atén pojede ráda i s výhrou o jednu branku. Čtyři minuty před koncem však vyrukovala s nečekaným úderem. Střídající Kalouda se vyhnul obránci a z hranice pokutového území ranou o tyč vrátil domácím dvoubrankový náskok.

V dramatickém závěru ještě hosté zuřili, když jim chorvatský sudí Bebek neuznal Salpingidisův gól po rohu. Další závary už domácí odvrátili a do Řecka pojedou ve velmi slibné pozici.