Bílek koučem Česka. Nebylo lepší počkat?

Bílek koučem Česka. Nebylo lepší počkat?

Přebudovat, omladit. A v neposlední řadě postoupit na evropský šampionát. To jsou hlavní tři úkoly nového kouče české reprezentace Michala Bílka, který se stal nástupcem svazového předsedy a blízkého přítele Ivana Haška. Byla volba Bílka správným krokem?

Po zpackané kvalifikaci na mistrovství světa v Jihoafrické republice bylo jasné, že české národní mužstvo převezme nový kouč. Ten má v první řadě za úkol přebudovat mužstvo tak, aby příležitost dostali mladší hráči a zároveň byl tým konkurenceschopný. Otázka je nasnadě: Je Bílek tím správným mužem, jenž by se měl podílet na budování nové éry národního mužstva?

Úspěchy


Reprezentační trenér musí být ve svém oboru úspěšný. Pokud nesplňuje toto kritérium, vznikají oprávněné diskuse, zda na novou pozici skutečně má. Trenér Bílek svou trenérskou kariéru začal sice slibně, v poslední době se však příliš nevyznamenal.

Někteří mohou namítnout: vždyť v lize dvakrát zachránil velmi slabé Blšany. Navíc se Spartou vybojoval kýžený double. Na druhou stranu letenský tým ve stejném ligovém ročníku pod jeho vedením nepředváděl bůhvíjak úchvatný fotbal, na evropské scéně vyhořel.

V další sezoně Bílkovi svěřenci ještě tři kola před koncem sezony vedli ligu o čtyři body, z titulu se však radoval největší rival Slavia. V následné slovenské štaci dovedl 44letý trenér Ružomberok na páté místo Corgoň ligy. Pak od týmu sám odešel. Naposledy vedl coby asistent kouče Haška reprezentaci po zbytek neúspěšné kvalifikace.

Odbornost


Právě tato zkušenost může být pro nového lodivoda národního týmu velkou výhodou. I přes krátkou dobu, co u mužstva působil, stačil hráče blíž poznat, udělat si celkový obrázek o prostředí a navíc se seznámit s Haškovou vizí, od níž by se nerad úplně odklonil.

Práce reprezentačního kouče vyžaduje dostatečnou odbornost. Bílkovi kolegové sice nového trenéra českého mužstva v tomto kritériu vesměs chválí, nicméně zatím se bývalý sparťanský stratég nedokázal zapsat do podvědomí fotbalové veřejnosti svým typickým rukopisem. A velkým průkopníkem nových trendů, což by mělo být v současnosti nezbytnou podmínkou, také není.

Přitom o odborníky v Česku nouze není. Abychom nezůstali jen u prázdných slov, buďme konkrétní. Před volbou kouče se hovořilo o Komňackém (nový Bílkův asistent), Zemanovi nebo Hřebíkovi. Právě posledně jmenovaný je zastáncem moderního pojetí fotbalu a velmi kvalitním teoretikem. Stojí za něm i úspěchy, kterých pod jeho taktovkou dosáhla Sparta v Lize mistrů.

Charakter


Dalším důležitý aspektem je bezesporu charakter. Aby mužstvo dobře fungovalo, musí mít trenér přirozený respekt a hráči k němu úctu. Stejně tak musí být někým, kdo s týmem dýchá, kdo se za něj dokáže postavit i v době, kdy se nedaří.

Tady si Bílek stojí dobře. Ne však výborně. Nemůžeme totiž opomenout fakt, že ještě jako kouč Letenských nedokázal zkrotit bouřliváka Řepku. To by se trenérovi s přirozenou autoritou stávat nemělo.

Jaký je ještě Bílek? Mezi hráči je oblíben pro svou přátelskou povahu. Klidně si se svými svěřenci zahraje na tréninku bago, smysl pro humor mu také nechybí. A to je rovněž podstatné. Pokud trenér chce, aby ho tým bral, měl by k němu mít blízko. Pro českou mentalitu to platí obzvlášť.

Jméno nového reprezentačního kouče zřejmě není úplně ideálním řešením. Samotná volba lodivoda národního týmu byla rychlá, bez větších a obsáhlejších diskusí. Na druhou stranu má však Bílek plnou podporu vedení svazu včetně předsedy Haška, kterého většina fotbalové veřejnosti vnímá stále jako spasitele. A ten přece moc dobře ví, co dělá. Dejme Bílkovi šanci ukázat, co v něm opravdu je!