Krajčík věří, že je případný postup hratelný

Jablonec vstoupil do Evropské ligy porážkou 0:1 v úvodním duelu třetího předkola na hřišti Apoelu Nikósie. Hosté dnes ustáli počáteční nápor kyperského soupeře, v 55. minutě však po chybě ve středu obrany inkasovali z kopačky Solariho. Odveta se hraje za týden na severu Čech.

Jablonecký kapitán Pavlík se při Zábojníkově absenci vrátil na pozici stopera a spolu s kolegy z týmu chtěl zapomenout na nedělní ligový debakl 1:4 v Olomouci. V úvodu se svěřenci trenéra Komňackého museli bránit. Kypřané hnáni bouřlivou kulisou zaplněného dvacetitisícového stadionu si vytvořili několik závarů, ale víc než Boaventurův nepřesný pokus ve skrumáži z úvodního náporu nevytěžili.

Severočeši, kteří se do evropských pohárů vrátili po tříleté pauze, se po deseti minutách oklepali a postupně otupili domácí tlak. Ve dvanácté minutě se dostal do zakončení Lafata, v akrobatické pozici však pálil jen do domácího brankáře.

Apoel zkoušel dobře pracující jabloneckou obranu překonat střelami zpoza vápna. Marcinho mířil v osmnácté minutě přesně a Špit se musel natahovat, aby vyrazil míč na roh. O chvíli později propadl centr z pravé strany až k volnému Charalambidesovi, kterému ale míč při zpracování odskočil a hostující gólman tak stačil zasáhnout.

Na opačné straně domácí brankář pouze sledoval, jak Kovaříkova zblokovaná střela těsně přeletěla břevno. I když měl Apoel územní převahu, Baumit dobře zhušťoval střed a k výrazným šancím protivníka dlouho nepouštěl. V 28. minutě pomohl hostům asistent, který chybně zvedl kvůli domnělému ofsajdu praporek a nepustil do samostatného úniku Solariho.

Komňacký na začátku druhé půle zřejmě kvůli zranění stáhl zkušeného stopera Drska a jeho absence se záhy projevila. Jablonečtí v 55. minutě odvrátili centr jen k Marcinhovi, který využil volného středu v hostující obraně, vysunul Solariho a Špit se na přesnou střelu k tyči natahoval marně.

Historicky nejúspěšnějšímu kyperskému klubu, který loni v Lize mistrů uhrál remízu na hřišti Chelsea a neprohrál také s pozdějším vítězem Evropské ligy Atlétikem Madrid, vedoucí gól pomohl. Domácí celek zpřesnil kombinaci a v 65. minutě mohl navýšit skóre. Agilní Boaventura však střílel vedle.

Severočeši nemohli po pauze najít rytmus a k ohrožení kyperské branky se prakticky nedostávali. V úmorném vedru naopak museli až do posledních chvil čelit nebezpečným akcím Apoelu. V odvetě tak budou smazávat jednogólové manko.

Jablonecký kouč František Komňacký připustil, že Apoel Nikósie byl po většinu utkání aktivnější. "Porážka nás samozřejmě mrzí, ale soupeř byl velmi kvalitní. I když jsme jim nedali tolik prostoru, dostali se do dvou takových pološancí a jednu z nich bohužel proměnili," řekl po zápase jablonecký trenér.

Šance před odvetou vidí otevřeně, Jablonec podle něj má na to, aby dokázal zlikvidovat jednogólové manko. "Rozhodně to není beznadějné, do odvety je to hratelný výsledek. Abychom měli šanci, musíme ale zlepšit ofenzivu," dodal Komňacký.

Stejně hovořili i jablonečtí hráči. "Do odvety musíme hrát víc dopředu, vstřelit nějaký gól a žádný nedostat," uvedl stoper Pavel Drsek. "Všimli jsme si, že když nemají balon, hodně jim to vadí. Naopak když ho mají, rádi se s ním mazlí. Proto ho budeme muset doma víc držet, víc kombinovat, abychom je líp utahali. Musíme být víc nebezpečnější před jejich brankou," doplnil Drsek, kterého dnes kvůli zranění krátce po pauze nahradil Tomáš Huber.

Chvíli poté Jablonec inkasoval. "Odvrátili jsme centr jen k domácím, ti se jednoduchou přihrávkou dostali do šance. Ten hráč tam byl sám, stačilo to dobře trefit a byl z toho gól," komentoval brankovou situaci z 55. minuty bek Matej Krajčík.

Připustil, že v úmorném vedru se nehrálo lehce. "Bylo hrozné horko. Museli jsme se dobře posouvat a využít každou příležitost, abychom se dostali dopředu. Tenhle výsledek je ale hratelný, snad se nám doma zadaří tak, abychom postoupili. Věřím, že jeden gól dáme a doma to zvrátíme ve svůj prospěch," dodal Krajčík.