Slavia se na Letné snažila, ve třech minutách ji ale popravil Kweuke

Hráči Sparty Praha zvítězili v pondělí večer na takřka vyprodaném domácím stadionu na Letné v dohrávaném utkání 23. kola Gambrinus ligy v rivalském derby 2:0. Zápas rozhodl už během prvních 12 minut dvěma góly kamerunský útočník Leonard Kweuke.

Oba tradiční soupeři nastoupili ve 275. derby bez svých klíčových stoperů a brzo bylo zřejmé, že Tomáš Řepka chybí Spartě daleko méně než Slavii Ondřej Čelůstka. Červenobílým od začátku hořel střed obrany, přes který se pětkrát prosadil Leonard Kweuke. Dvakrát úspěšně a Sparta vedla v poločase zaslouženě 2:0. V 5. minutě Kweuke střílel hlavou po trestném kopu Matějovského ze stoprocentní pozice, ale netrefil branku. V 10. minutě Matějovský kopal roh, Zápotočný centr hlavou přiťukl volnému Kweukemu a Sparta šla do vedení. Ve 12. minutě opět Matějovský našel Kweukeho pasem z levé strany, urostlý Kamerunec se technicky uvolnil mezi Hubáčkem a Trubilou a poslal technickou střelu k Vaniakově tyči na 2:0. Slavia byla jako opařená.

Už ve 14. minutě Kweuke sahal po hattricku. Jeho bombu pod břevno však Vaniak vytáhl. Kweuke si dělal co chtěl, i když chvílemi trochu sobecky. Sparta měla první poločas daleko více pod kontrolou. Ve 35. minutě se řítil na bránu znovu Kweuke a na hranici velkého čtverce upadl při souboji s Kaufmanem. Kamerunec si dobře kryl míč, Kaufman ho atakoval a situace byla dost zralá na penaltu nebo na trestný kop z čáry velkého čtverce. Ve 36. minutě se znovu vyznamenal Vaniak. Zlikvidoval tvrdou střelu Kladrubského, jenž krátce předtím vystřídal zraněného Matějovského.

Snaha Slavie většinou končila před pokutovým územím a měla do přestávky jen dvě možnosti. Už ve 2. minutě byl v nadějném postavení Janda po přiťuknutí Kisela, ale pod tlakem dvou obránců minul branku. Ve 42. minutě měli červenobílí největší příležitost po centru Lukáše Jarolíma za obranu na Milana Černého, ovšem brankář Blažek jeho střelu zblízka kryl. V závěru poločasu totiž Sparta poněkud polevila a málem se jí to nevyplatilo.

Po přestávce fotbal zklamal. Sparta hrála spíše ze zajištěné obrany a dopředu už tolik nepospíchala. Výjimkou byla Kadlecova střela asi z 18 metrů k tyči, kterou kryl Vaniak. Slavia měla více prostoru, snažila se být aktivnější, ale do velkého čtverce domácích se prakticky nedostala. Brabec se Zápotočným si se všemi centry poradili, až v 74. minutě nechali vystřelit Horu hlavou, ale střela šla nějaké tři metry vedle.

Zápas se postupně posouval svou kvalitou do nudy, z níž v 78. minutě vybočila hlavička neobsazeného Kaufmana po rohu do břevna. Míč se odrazil zřejmě před brankovou čáru a pak se ho zmocnil Blažek. V závěru utkání už bylo nespokojené i sparťanské publikum, pragmatický fotbal jejich týmu se mu nelíbil, střídavě pískalo nebo skandovalo "bojujte za Spartu." V nastaveném čase ještě Vlček vystřelil po zemi těsně vedle Blažkovy branky. V taktickém duchu vydržela Sparta až do konečného hvizdu a vítězstvím snížila náskok vedoucí Plzně na šest bodů.