Bílek: Hráče kritika semkla, i když nebyla objektivní

Trenér české reprezentace Michal Bílek na středeční tiskové konferenci v Praze po vítězství 4:0 v úterním přípravném utkání s Ukrajinou označil předcházející kritiku výsledků a výkonů mužstva jako neobjektivní.

Michal Bílek na středeční tiskové konferenci v sídle Fotbalové asociace České republiky v Praze na Strahově shrnul oba zápasy, které tým absolvoval v minulých čtyřech dnech. Duel kvalifikace o účast na EURO 2012 proti Skotsku v Glasgowě a přípravné střetnutí proti Ukrajině. Jeho hodnocení bylo jednoznačně pozitivní a odmítl kritiku, která se na mužstvo snesla po utkání proti Skotům. Výraznou výhru nad Ukrajinou ocenil superlativy.

"Zápas ve Skotsku nebyl jednoduchý, ale dosáhli jsme toho, čeho jsme chtěli. Měli jsme velkou radost, že jsme získali bod a Skoty jsme nechali pod sebou o pět bodů. Situaci máme stále ve svých rukách a uděláme všechno pro to, aby to tak zůstalo a nebyli jsme závislí na výsledku posledního zápasu se Španělskem. Média však rozebírala hlavně situaci z 90. minuty utkání v Glasgowě okolo penalty po Rezkově souboji. Nedali jste však tolik prostoru okamžiku z 25. minuty, kdy rozhodčí nepískl penaltu za faul na Baroše. Kdybychom kopali pokutový kop, tak by ten výsledek mohl vypadat jinak. Na tom se shodl i skotský tisk. Nevím, jestli jste četli skotské noviny, ale o situaci v 93. minutě, v níž sudí nenařídil pokutový kop proti nám, také řekl stoper Berra, že cítil kontakt a vždycky by se zachoval stejně jako každý jiný hráč. Přitom je to skotský tvrďák," prohlásil Bílek.

Mužstvo dosáhlo v úterý proti Ukrajině v tomto kalendářním roce teprve druhého vítězství, ale Michal Bílek má pocit, že postoj médií vůči jeho práci není adekvátní. "Kritika mužstvo vždycky semkne, ale po utkání ve Skotsku nebyla úplně objektivní. Veřejnost a někteří z vás žijete ještě v době před pěti lety, kdy jsme měli mančaft, který každého válcoval. Už jsme někde jinde. Ale naše mužstvo má pořád svou sílu, což jsme dokázali proti Ukrajině. Soupeře jsme přehráli, předvedli spoustu pěkných akcí, dali jsme čtyři hezké góly. Bylo to přesně to, co jsme před závěrem kvalifikace potřebovali. Jsou zápasy, ve kterých si všechno sedne, pak jsou utkání, v nichž se vyhrává horko těžko. Ale všichni jdeme za stejným cílem - postoupit na mistrovství Evropy," řekl kouč české reprezentace.

Michal Bílek se ještě znovu vrátil k "případu Rezek" a penaltě v 90. minutě v Glasgowě, která českému celku zajistila remízu 2:2. Počínání Rezka odsoudila skotská média a velmi ho kritizoval trenér Skotska Darren Levein. Označil ho za nefér a dokonce požádal disciplinární komisi Evropské fotbalové unie (UEFA) o jeho potrestání za filmování. Bílek dal záležitost znovu do kontextu se zákrokem na Baroše a situací v 93. minutě, po níž žádali Skotové pokutový kop. Což vyznělo tak, že mediálně je vlastně poškozováno jenom české mužstvo.

"Já hráče nenabádám, aby simulovali a padali, zvláště v pokutovém území. Naopak je vyzývám, aby se pokoušeli všechno ustát. S Rezkem jsem ten kritický moment nijak zvlášť nerozebíral. Z tribuny to vypadalo jako jasná penalta a pro rozhodčího ta situace nebyla jednoduchá. Jsem rád, že Rezek v těchto dvou utkáních prokázal svou sílu a prospěšnost pro tým," poznamenal Bílek.

Dotkl se také přestřelky, která vznikla po kritice na jeho adresu z úst bývalého reprezentanta Radka Druláka. Bílka se zastal mediálně manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Nepříjemným momentem v této kauze byly vulgární výrazy Radka Druláka, které některá média reprodukovala téměř doslovně. "Tohle vůbec nehodlám rozebírat a nebudu se k tomu vyjadřovat. Bylo to za únosnou mezí," konstatoval Michal Bílek.

Trenér národního mužstva se zastal hráčů. Ačkoliv mnozí reagovali na kritiku podrážděně, tak Bílek shledal výsledek jako pozitivní. "Bylo to vidět v úterním zápase proti Ukrajině. Hráči chtěli tu nepříznivou sérii zlomit a dokázali to. V týmu je pozitivní atmosféra," dodal trenér reprezentačního mužstva České republiky.