Laštůvka lepší než Čech aneb Pokropeni Rosou!

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] „Máš rád Turky?“ ptá se ve slavném románu Jaroslava Haška dobrý voják Švejk. Český reprezentační brankář Petr Čech, který ve středeční generálce v Manise proti Turecku (2:0 pro Bílkův výběr) tentokrát chyběl, je určitě nemiluje. Nejen proto, že v květnu 2010 na turné v USA chytal, když tam Češi s Turky prohráli 1:2, ale hlavně kvůli klíčovému zápasu na ME 2008 ve Švýcarsku. Brücknerův tým vedl ještě čtvrthodinu před koncem nad Tureckem 2:0 a směřoval celkem v pohodě do čtvrtfinále. Jenže během posledních patnácti minut Petr Čech třikrát inkasoval – podruhé a potřetí v 88. a 90. minutě – a mezi elitní osmičku tak senzačně vklouzli nakonec bronzoví Turci. Hlavně druhý gól Čechovi proklouzl mezi prsty a tehdejší reprezentační manažer Vlastimil Košťál mediální krititku odrážel slovy: „Já v té bráně nestál.“ Ve středu večer stál v české brance proti Turkům gólman ukrajinského Dněpropetrovska Jan Laštůvka a byl vynikající! Chytil dva, možná tři, vyložené góly (ač mu jednou musel na lajně vypomoci Michal Kadlec).

Samozřejmě, šlo pouze o přátelský zápas a míč nebyl kluzký jako před téměř pěti lety na EURO 2008 ve Švýcarsku. Ale i tak: ukázalo se, že český fotbal mezi třemi tyčemi má náhradu, i když čerstvě šestinásobný nejlepší Fotbalistu roku a brankář vítěze Ligy mistrů nemůže kvůli zraněnému malíčku chytat. To je dobré zjištění. I když podobně si vedl už například v říjnu 2008 v kvalifikaci MS 2010 v Teplicích Zítka proti Slovinsku (1:0), kde jeho zásluhou Češi udrželi navzdory několika velkým šancím soupeře čisté konto.

Dokonce se zdá, že v poslední době národnímu týmu více vadí, když mu schází druhá opora z Premier League. Tedy kapitán Tomáš Rosický. Ten se ve středu večer v Turecku do národního týmu vrátil po dlouhodobém zranění po více než půl roce (naposledy odehrál první poločas utkání ME 2012 s Řeckem 2:1 v úterý 12. června 2012 v polské Vratislavi). A Bílkovo mužstvo jako by rázem bylo pokropeno čerstvou „Rosou“.

Podvodné sázky v Lize mistrů? A co hokej, ten to tutlá?

Podzimní hra na náhodu byla tatam. Navíc se ukázalo, že Rosický – kromě Plašila – může v záloze hrát i s dalším dirigentem, plzeňským mladíčkem Daridou. A že si „páni fotbalisté“ dovedou vyhovět, i když spolu tak často nehrají. První středeční gól po superakci Rosický – Darida – Krejčí budiž toho dokladem. Ladislav Krejčí tak Michalu Bílkovi dokázal, že ho klidně mohl vzít už na červnové ME. A jeho nový sparťanský spoluhráč David Lafata již podruhé za sebou (předtím v listopadu proto Slovensku – 3:0) zase potvrdil, že může být i po třicítce platný i v mezinárodním fotbale. Teď aby ještě našel v Bílkově celku správné místo a uplatnění „britský“ kanonýr Matěj Vydra.

Cílem je brazilská káva, nikoli „turek“

Co ale bylo, to bylo. „Terazky“ je před námi březnová kvalifikace mistrovství světa! A cílem není „turek“, ale kvalitní brazilská káva. Tedy postup na MS 2014 v Brazílii. Turci sice jsou držiteli bronzu z MS 2002 a ME 2008, tedy žádní „nazdárci“, ale už na podzim to v kvalifikačních bojích pěkně „zazdili“. Takže tu středeční zaslouženou výhru raději nepřeceňujme!

Čechům se může zamlouvat i formu Dánů, kteří prohráli v Makedonii až ostudně vysoko – 0:3! Ovšem jako už bylo řečeno: přátelák není kvalifikace. „Slovo euforie bych si ani neodvážil použít. Je to jen přípravný zápas, takže bych z toho nedělal velkou vědou. Pozitivní ale je, že můžeme být ještě lepší,“ prohlásil rozumně po utkání v Turecku Tomáš Rosický, který musel odstoupit pro lehké střevní potíže v průběhu druhé půle.

Bílek: Zasloužená výhra, zápas se nedá hrát celý v tempu

Po jeho odchodu to z české strany už taková sláva nebyla. Proto je třeba doufat, že se před březnovým dvojzápasem kvalifikace MS 2014 s Dánskem v Olomouci (22. 3.) a v Arménii (26. 3.) Rosický opětovně v Anglii nezraní. S ním v sestavě je výkon Čechů skutečně o třídu vyšší.