Brazílie jasně přejela Španělsko a slaví třetí triumf za sebou

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Hráči Brazílie vyhráli Pohár FIFA. Domácí výběr porazil ve finále na Maracaná úřadující světové a evropské šampiony ze Španělska 3:0 a turnaj, který je generálkou na mistrovství světa, ovládl jako první tým potřetí za sebou, celkově počtvrté. Brazilci rozhodli o své výhře už v úvodní půli brankami Freda a Neymara, prvně jmenovaný se pak trefil i na začátku druhého dějství. Španělsko prohrálo poprvé po 29 soutěžních zápasech.

Souboj o bronz rozhodly penalty, Italové napodruhé uspěli

Brazilci vstoupili do prvního vzájemného utkání dvou fotbalových velmocí od roku 1999 s obrovským nasazením a hned na začátku otevřeli skóre. Hulkův centr se v druhé minutě odrazil od Neymara a Fred pohotovou dorážkou vleže přehodil Casillase.

Brazilci vysoko napadali a nepouštěli soupeře k tradičním kombinacím. Až v 41. minutě Španělé poprvé přečíslili domácí tým. Pedro obstřelil Césara, ale za domácího gólmana skvěle zaskočil Luiz a odvrátil míč směřující do sítě na roh. Naopak ve 44. minutě po Oscarově přihrávce propálil Casillase ranou pod břevno Neymar a připsal si čtvrtý gól na turnaji.

Španělé na Poháru FIFA překonali historický rekord v počtu soutěžních zápasů bez porážky, ve finále se jim ale hrubě nedařilo. Třetí úder jim krátce po návratu z kabin zasadil přesnou křížnou střelou po zemi Fred, který dal pátý gól na turnaji a se Španělem Torresem se podělil o pozici nejlepšího střelce.

Světoví a evropští šampioni utrpěli nejhorší porážku od října 2010, kdy v přípravě podlehli Portugalcům 0:4. Skórovat se jim nepovedlo ani z penalty po faulu na střídajícího Navase, Ramos z pokutového kopu vůbec netrefil branku. Brazilský brankář César uspěl při penaltě už v semifinále s Uruguayí proti Forlánovi. Naprostý zmar španělského celku pak dokonal vyloučením Piqué a Brazilci si závěr mohli užít.

Pohár FIFA - finále:

Brazílie - Španělsko 3:0 (2:0)

Branky: 2. a 47. Fred, 44. Neymar. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ČK: 68. Piqué (Šp.). Diváci: 73.531.

Brazílie: J. César - D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo - Paulinho (87. Hernanes), L. Gustavo - Hulk (73. Jadson), Oscar, Neymar - Fred (80. Jo). Trenér: Scolari.
Španělsko: Casillas - Arbeloa (46. Azpilicueta), Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Mata (52. Navas) - Torres (59. Villa). Trenér: Del Bosque.