Plzeň vydřela výhru v Sarajevu a utká se s estonským Kalju

Hráči Plzně vyhráli v odvetě 2. předkola Ligy mistrů na hřišti Željezničaru Sarajevo 2:1 a postoupili do dalšího kola, v němž se utkají s estonským celkem Kalju. Viktoria, která v úvodním duelu před týdnem doma zvítězila 4:3, dnes hrála od 20. minuty bez vyloučeného stopera Václava Procházky. Branky hostů dali Tomáš Wágner a Milan Petržela, za domácí snížil Nermin Jamak.

Plzeňští v pohárech poprvé postoupili z dvojzápasu, v kterém začínali doma. Trenér Vrba udělal oproti prvnímu utkání se Sarajevem dvě změny. Jen na lavičce začal Rajtoral a na jeho post na pravém kraji zálohy se přesunul Petržela. Místo něj nastoupil nalevo Kovařík. Na hrotu útoku pak Vrba vyměnil Tecla, jemuž se nevedla koncovka v prvním duelu, za Wágnera.

A mohl si k tomuto tahu už v páté minutě gratulovat. Po Řezníkově centru šel do souboje s domácím brankářem Kolář, míč propadl až na malé vápno, kde jej uklidil do sítě Wágner. Ve čtvrtém soutěžním utkání sezony tak zaznamenal čtvrtý gól.

Na hřišti ale vydržel jen úvodní část první půle. Po dvaceti minutách totiž upadl po souboji s Procházkou těsně za vápnem Adilovič a rozhodčí Capela hostujícího stopera vyloučil. Vrba reagoval tím, že stáhl právě Wágnera a do středu obrany poslal z lavičky Hejdu.

Plzeň však i v oslabení zpočátku zkušeně hlídala skóre a po půlhodině navíc přidala druhou trefu. Petržela na hranici ofsajdu převzal Kolářovu přihrávku, udělal kličku Hadžičovi a střelou do prázdné branky zvýšil. Bosenský šampion se ale nevzdal a těsně před pauzou vykřesal naději, když se Jamak z vápna hlavou trefil přesně k tyči.

Horkokrevní fanoušci Željezničaru, kterých dorazilo na olympijský stadion přes 20 tisíc, znovu ožili a hnali svůj tým za vyrovnáním. Plzeň se po pauze v oslabení zatáhla, ale poměrně dobře bránila a dařilo se jí nepouštět soupeře do šancí.

Sarajevo marně hledalo skuliny v pružném hostujícím bloku a zahrozilo jen nepřesnými střelami z dálky. Oslabeným Západočechům docházely síly a soustředili se výhradně na bránění. Ale náročný úkol zvládli, Sarajevo si vytvořilo jedinou pořádnou šanci až v závěru. Plzeň tak mohla slavit.

Liga mistrů - odveta 2. předkola:

Željezničar Sarajevo - Viktoria Plzeň 1:2 (1:2)

Branky: 45. Jamak - 5. Wágner, 30. Petržela. Rozhodčí: Capela - Tomé, Rocha (všichni Portug.). ŽK: Selimovič, Jamak, Urdinov - Horváth, Kolář, Řezník. ČK: 20. Procházka (Plzeň). Diváci: 25.000. První zápas: 3:4, postoupila Plzeň.

Sarajevo: Hadžič - B. Čolič (13. Zeljkovič), Kerla, Škaljič (67. Bajič), Urdinov - Tomič, Svraka (58. Hodžič) - Selimovič, Jamak, Bučan - Adilovič. Trenér: Osim.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Petržela (67. Tecl), Kolář (86. Rajtoral), Kovařík - Wágner (25. Hejda). Trenér: Vrba.