7 hráčů, kteří hráli pod José Mourinhem i Pepem Guardiolou

7 hráčů, kteří hráli pod José Mourinhem i Pepem Guardiolou

Dva nejúspěšnější trenéři současnosti spolu na kávu nejspíš nezajdou, ovšem pár věcí je spojuje. Kromě stejného křestního jména to jsou především slavní hráči, kteří hráli jak pod Mourinhem, tak pod Guardiolou. Která sedmička fotbalistů musela poslouchat jejich rozkazy?

Pergl se ohradil proti článku v Deníku Sport: Konečný lže!

Samuel Eto´o



Kamerunská fotbalová bomba řádila v opravdu hodně evropských velkoklubech. Jízdu započal v Realu Madrid v roce 1997, a od té doby působil mimo jiné v Barceloně, Chelsea a Interu Milán.

Největšího rozmachu se dočkal samozřejmě v Barceloně, kde svou štaci rozjel pod vedením Franka Riijkarda. V Katalánsku hrál od roku 2004 až do roku 2009. Jelikož v roce 2008 došlo k odchodu nizozemského kouče, na lavičku se dostal kouč rezervy Barcelony Pep Guardiola. A pod ním nasázel Eto´o třicet branek za jednu sezónu ve 36 ligových zápasech.

José Mourinha potkal v Interu Milán a dočkal se velké satisfakce, jelikož pod ním získal třetí titul Ligy mistrů v kariéře. Ve výběru Josého byl nejdůležitější, za dvě sezóny se objevil ve 101 zápasech a dal 53 branek.

[break]

Maxwell


Nynější třiatřicetiletý hráč PSG odešel z Interu do Barcelony po jedné sezóně vedené José Mourinhem. A udělal chybu, Ligu mistrů ten rok získal právě Inter.

Smolný krok brazilského beka navíc umocnil fakt, že se v Barceloně rozhodně nestal klíčovou postavou základní sestavy. José Mourinho jej v Interu postavil do ligového základu pouze 25 krát, přičemž v Barceloně pod Guardiolou dostal totožnou míru příležitosti v obou sezónách.

[break]

Eidur Gudjohnsen


Když v roce 2000 dostal příležitost v Chelsea, příliš se nevěřilo, že se islandský blonďáček uchytí. A ejhle, vyrostla z něj ikona světového formátu, což dokázal hned v první sezóně.

José Mourinho do týmu však přišel až v roce 2004. Nejdřív na něm postavil celý útok Chelsea a nechal jej odehrát 37 ligových zápasů. Další sezónu mu však zápasovou zátěž ubral a nechal jej odehrát jen 26 zápasů, ve kterých navíc skóroval jen dvakrát. Odchod tak byl na místě.

Že se uchýlí směr Barcelona, to čekal asi málokdo. Pod Rijkaardem však nedostával příliš příležitostí a změny se nedostalo ani po příchodu Guardioly. Islandský bůh tak odešel do Monaka.

Nyní své umění předvádí v čínském Shijiazhuang Ever Bright.

[break]

Cesc Fábregas


Riijkard přicházel do Barcelony v roce 2003, a přesně ten rok byl v mládežnické kategorii za ne příliš kvalitního označen Cesc Fabregas. Katalánský celek se jej z radostí zbavil a poslal ho do Arsenalu.

Jaká hvězda se z něj stala, netřeba připomínat, již ve 21 letech se stal kapitánem Wengerova výběru. O to větší smutek přišel, když Cesc oznámil že se chce vrátit domů, tedy tam, kde jej nechtěli.

Nakonec téměř dvouleté mediální tahanice dospěly ke konci. Cesc se opravdu vrátil domů, nyní již pod křídla Pepa Guardioly. V Barceloně se nakonec stal členem základní sestavy, po třech letech však usoudil, že v Barceloně Ligu mistrů nevyhraje a přestoupil do Chelsea, kde zatím odehrál rovných 50 zápasů a vsítil pět branek.

[break]

Xabi Alonso


Xabi Alonso pozoroval Mourinha dlouhých pět let jako hráč Liverpoolu, po návratu do rodné země a přestupu do Realu Madrid však na něj narazil i jako podřízený, pod kterým odehrál celkem tři sezóny.

S Mourinhem ovšem vyhrál jen jednou La Ligu, španělský Superpohár a španělský pohár. Takže žádná sláva. Tu ale nesklízí ani pod Guardiolou, který jej vykoupil do Bayernu Mnichov. Sice hned v první sezóně vyhrál bundesligový titul, ale to je vše.

[break]

Arjen Robben


Mourinho je ten, kdo dal rozkvést talentovanou nizozemskou hvězdu v jednoho z nejlepších hráčů desetiletí. Do týmu jej přivedl právě on v jeho pouhých dvaceti letech. Nemohlo se tedy očekávat, že mladý Robben bude okamžitě klíčovým hráčem, přesto odehrál během tří sezón 105 zápasů a vsítil 19 branek.

Následně přišla lepší nabídka z Realu a spojení Mourinho - Robben se rozpojilo. Totiž v Realu vydržel pouze do roku 2009, kdy přestoupil do Bayernu Mnichov, kde je důležitou součástí týmu. Za bavorský celek odehrál již 199 zápasů a dal 109 branek. Loni pomohl Guardiolovi k zisku bundesligového titulu, když nasázel v pouhých 21 ligových zápasech 17 branek

[break]

Zlatan Ibrahimovič


Švédská klasa zažila v Evropě kde co, přesto se mu doposud nepodařilo vyhrát titul Ligy mistrů. Patrně nejlepšímu čistokrevnému útočníkovi nového milénia k zisku nepomohl ani Mourinho a ani Guardiola.

Pod Mourinhem alespoň zazářil. Patřil mezi nejnasazovanější hráče týmu a v 36 zápasech Serie A se trefil 25 krát. Mourinho jej přesto vyměnil. Prodal ho do Barcelony a na oplátku přivedl Samuela Eto´oa.

V Barce ale zažil snad nejhorší část kariéry. Guardiola mu příliš nevěřil a odehrál jen 29 zápasů. Dal šestnáct branek, takže i přesto, že byl gólový, pakoval si po sezóně kufry a stěhoval se znovu do Milána, nyní ale do AC.

Tři přestupové bomby, které by mohly co nevidět vybuchnout