Vyhazov k narozeninám, přehlížení fanoušci. To je současná Swansea

Vyhazov k narozeninám, přehlížení fanoušci. To je současná Swansea

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] První odvolaný trenér nového ročníku je známý. Swansea vyhodila Francesca Guidolina, kterého nahradil Bob Bradley, jenž se stane prvním americkým koučem v anglické nejvyšší soutěži. Písmena USA ale fanouškům „labutí“ momentálně asi dvakrát nevoní…

Guidolin v posledních dnech představoval v podstatě chodící mrtvolu. Bylo naprosto zřejmé, že s ním klub dál nepočítá, informace o pohovorech s kandidáty na nového kouče bez větších potíží prosakovaly do médií. Ryan Giggs, Paul Clement či Marcelinho, ti všichni se vystřídali v kanceláři prezidenta Swansea.

Italskému trenérovi přichystal klub vyhazov symbolicky na pondělí, kdy oslavil 61. narozeniny. Výsledky se prostě neptají, nečekají na vhodnější příležitost. Guidolina velšský celek evidentně na lavičce nechtěl, protože se jej zbavil po sérii výsledků proti soupeřům, kdy se šance na bodový zisk limitně blížily nule. Šňůra proti aktuálnímu mistrovi, Chelsea, Manchesteru City a Liverpoolu srazí vaz leckterému trenérovi průměrného týmu, pokud zrovna nemá pořádnou porci štěstí a jeho hráči nejsou ve slušné formě.

A to ti ve Swansea momentálně určitě nejsou. Fernando Llorente sice proti Citizens vstřelil svůj první gól v PremierLeague, nicméně se zdá, že do anglické nejvyšší soutěže přišel jen jako další vyčpělá hvězda za zenitem. Nechytá se zatím ani další jižanská posilaBorjaBaston, rekordní letní nákup za 15,5 milionu liber. A tak musí střílet góly nenápadný záložník LeroyFer. Pro zajímavost – na kontě má čtyři, celá Swansea dohromady šest.

Prodat v létě dlouholetého kapitána AshleyhoWilliamse a nejlepšího střelce AndrehoAyewa se nyní jeví jako hodně bohorovné. Kvalita na horní polovinu tabulky v současné Swansea není, to je potřeba říct rovnou. V letních závodech v posilování kádru klub zaostal a nevydařený start do sezony jej bleskově pasoval na jednoho z hlavních aspirantů na sestup do druhé ligy. A tam je půda hodně horká, což může potvrdit Roberto Di Matteo, který dostal v Aston Ville po 124 dnech padáka jen pár hodin před Guidolinem.

Americký spasitel: Jsem jako Ancelotti nebo Guardiola


Do změny trenéra měli co mluvit i fanoušci Swansea. Ano, aspoň teoreticky. Sdružení příznivců totiž nadále vlastní 21 procent klubu. Noví američtí majitelé se ale na názor těch nejvěrnějších vykašlali. „Jsme nedílná součást klubového vedení už patnáct let a jsme hodně zklamaní, že tak zásadní rozhodnutí se dějí bez nás, ačkoliv většinoví vlastníci nás ujistili, že s námi chtějí blízce spolupracovat. Samozřejmě jsme díky tisku věděli o tom, co se děje, ale nikdo nás nezapojil do rozhodování o odvolání Francesca a už vůbec ne o výběru jeho nástupce,“ stojí v naštvaném prohlášení fanoušků.

Poštvat si proti sobě vlastní příznivce, to v Anglii nikdy moc dobroty neudělalo, své o tom mohou povídat v Hullu, kde na současného majitele AssemaAllama po jeho nepopulárních krocích mezi příznivci div není vypsaná odměna za jeho hlavu.

Bradley má patrně jedinou šanci, jak uspět – dělat skvělé výsledky. Pokud okamžitě neobrátí štěstěnu týmu k dobrému, fanoušci mu mile rádi omlátí o hlavu, že je pouze nasazený kůň svých amerických krajanů z vedení. Osmapadesátiletý stratég je dobře známý pro své angažmá u americké reprezentace, nicméně na klubové úrovni v Evropě už to tak velká sláva není. Trénoval v norské lize Stabaek, loni mu s druholigovým francouzským LeHavrem unikl těsně postup do nejvyšší soutěže. Lepší klub v jeh životopise nenajdete.

Vyvolenému zachránci Swansea ale rozhodně neschází sebevědomí. Aby také ne, vždyť je přece z Ameriky, kde víra v sebe představuje stejný základní vzorek chování jako jíst příborem. „Když mám šanci pozorovat ostatní trenéry, o kterých si myslím, že pracují dobře, zmíním Pochettina, Kloppa, Tuchela. A to jsme nemluvili o Guardiolovi a Ancelottim. Možná jsem blázen, ale myslím si, že jsem na podobné úrovni jako oni,“ nechal se slyšet v květnu letošního roku v rádiovém rozhovoru.

Léčba potřebnými posilami je zatím daleko, přestupové okno se otevře až s úderem 1. ledna příštího roku. Minimálně na tři měsíce bude muset Swansea stačit léčba americkým sebevědomím.