Proč předseda LFA Svoboda ignoruje stanoviska UEFA? Promarněná šance na zásadní diskusi v ČT Sport

Proč předseda LFA Svoboda ignoruje stanoviska UEFA? Promarněná šance na zásadní diskusi v ČT Sport
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Donedávna se vedení Ligové fotbalové asociace (LFA), řídící v Česku první a druhou ligu, odvolávala na názory a doporučení UEFA. Když se však nyní názory zástupců Evropské fotbalové unie zcela neshodují s míněním a přáním představitelů LFA, hlavně pak jejího šéfa a místopředsedy Sparty Dušana Svobody, tak LFA couvá a tvrdošíjně trvá na jedné možné variantě, tedy dokončit ligu pouze a jen v původním formátu s nadstavbou. Jinak prý nemá být vyhlášen mistr ani sestupující.

Přitom UEFA v souladu s Evropskou klubovou asociací ECA před posledním dubnovým víkendem jasně deklarovaly, že preferují: 1. dohrání národních soutěží v původním formátu, 2. dohrání soutěží alespoň ve zkrácené variantě, 3. určení účastníků LM a EL podle stavu v nedohrané aktuální soutěži (s preferencí vyhlásit alespoň mistra – soudě podle stanoviska šéfa UEFA Aleksandera Čeferina v případě Premier League FC Liverpool).

Tedy žádné klubové koeficienty za posledních pět či deset let, o kterých ještě na začátku dubna v deníku Sport mluvil Dušan Svoboda (jehož klubu by tohle řešení velmi vyhovovalo), nýbrž aktuální sezona a její sportovní hodnota. I proto se předseda UEFA Čeferin hlásí i k udělení mistrovského titulu v nedohrané soutěži, například v Premier League.
Čeferin: „Vyhlaste Liverpool mistrem, i když se PL nedohraje“

„Nevidím žádný scénář, ve kterém by titul nezískal Liverpool. A to i v případě, že by byla Premier League ukončena a zbytek soutěže by se nedohrával jako například v Belgii. Je jasné, že fanouškům by se nelíbilo, kdyby Liverpool oslavil titul na stadionu bez diváků, nebo by mu byl přidělen vedením ligy. Ale ať už to bude jakkoliv, tak myslím, že titul Liverpool dostane,“ řekl Aleksander Čeferin už začátkem dubna v rozhovoru pro slovinský deník Ekipa24.

Tohle by mělo logicky platit i v Česku, kde jsou odehrány už čtyři pětiny ze základní části (24 z 30 kol), což má značnou sportovní hodnotu. Navíc, jak si dobře uvědomují třeba čeští basketbalisté v čele s předsedou České unie sportu Miroslavem Janstou nebo němečtí házenkáři, sezona zakončená předáním mistrovského titulu má pro sponzory i fanoušky mnohem vyšší hodnotu než sezona zcela anulovaná.

Bárta: „Zkrácená verze pro nás není téma“

Ovšem tvrdošíjnost úzkého vedení LFA je až podivná. „Zkrácená verze pro nás není téma,“ tvrdil v pátečním vydání deníku Sport ředitel profesionálních soutěží Tomáš Bárta. Jeho tvrzení bylo ve zjevném rozporu s doporučeními a stanovisky vedení UEFA. Navíc bylo vyřčené ještě před pondělním zasedání sedmičlenného Ligového výboru LFA.

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) pak v pondělí schválil, že 25. května bude sezona první a druhé nejvyšší soutěže znovuzahájena. „Pokud se liga nedohraje, nebude vyhlášen mistr a nebude se ani sestupovat,“ informoval však ČT Sport během pondělního pořadu Dohráno Plus předseda LFA Dušan Svoboda. O účastnících evropských pohárů by v takovém případě rozhodlo aktuální pořadí v tabulce.
Je tu ale několik velkých ALE. Dohrání ligy i s nadstavbou se termínově protáhne přes původní hranici 30. června, kdy mj. končí některé hráčské smlouvy a hostování, což musí ještě schválit grémium 32 profesionálních klubů na svém příštím zasedání. To se – nejspíš i s ohledem na vyčkávání ohledně vývoje pandemické krize v Česku – uskuteční až v úterý 12. května, tedy ani ne dva týdny před datem znovuzahájení sezony.

Moravskoslezské kluby jen pro základní část?

V médiích už se objevily zákulisní informace o tom, že se šest moravskoslezských prvoligových klubů mělo údajně dohodnout na tom, že preferuje dohrát nejvyšší soutěž do konce června, a dokončit tedy jen její základní část. To znamená pouze šest kol místo jedenácti s pětikolovou nadstavbou. K Moravanům a Slezanům se může připojit i Slavia a třeba někteří další.

Opakovaně tu v souladu s posledními stanovisky UEFA a ECA na tomto serveru píšu o tom, že pokud to jen trochu půjde, tak by se měla nejvyšší česká soutěž dohrát (samozřejmě ještě bez diváků) v původním formátu, klidně i v červenci až do začátku srpna, jak to umožňuje a doporučuje UEFA. Ale pokud by se pandemická situace v Česku náhle zhoršila a nešlo by to, ať se dokončí alespoň základní část. Takto jasně, přesně podle doporučení UEFA, by to 12. května mělo Ligové grémium schválit.

Nyní to vypadá, že pan Svoboda se svým ředitelem Bártou jednají svévolně, když do médií tvrdí, že varianta bez nadstavby neexistuje. Mají na to vůbec mandát? Podle Evropské fotbalové unie existuje a UEFA ji doporučuje jako svou druhou možnost.

Proto jsou tato stanoviska vedení LFA v této době podle všeho předčasná a neměla by být takto striktně bez konečného květnového verdiktu ligového grémia prezentována a zveřejňována v médiích. Navíc bez názorů zástupců klubů s jiným názorem.

Tvrdík: „Závěry UEFA a ECA podle Nezmara“

„Výkladová konference UEFA/ECA (Evropské klubové asociace) pro kluby ECA: 1. Priorita dohrát soutěž v zahájeném formátu. 2. Když to nejde, tak v jiném komfortním formátu (v našem případě bez nadstavby). 3. Když ani to nelze, použít sportovní výsledky dosažené na hřišti ke dni přerušení. Nezmarovo řešení,“ napsal v pátek na Twitteru šéf Slavie Jaroslav Tvrdík s připomenutím předchozího stanoviska sportovního ředitele a zástupce červenobílých v Ligovém výboru LFA Jana Nezmara.

Když je řeč o diskusním pořadu ČT Sport Dohráno Plus, který byl zařazen do vysílání v pondělí v 21.35 hodin, považuji to za promarněnou příležitost. Udělali jsme mu na tomto serveru reklamu v očekávání, že v Dohránu Plus vystoupí zástupci všech možných názorů, kluboví šéfové a manažeři. Ze Sparty, Slavie, Plzně, moravských klubů, celků bojujících o záchranu, druholigových týmů, hlavně těch válčících o postup. Třeba po telefonu či po Skype.

V diskusi na Děkance chyběli kluboví zástupci

Výsledek? V předtočeném odpoledním rozhovoru z plochy stadionu Děkanka poblíž pražského sídla České televize na Kavčích horách promluvil moderátor David Kozohorský postupně s internacionálem Pavlem Kukou, dlouholetým lékařem národního týmu Petrem Krejčím starším a pak i s generálním sekretářem FAČR Janem Paulym mladším. Ze zainteresovaných klubových zástupců nikdo. A do toho krátce telefonicky se svým stanoviskem vystoupil telefonicky předseda LFA Dušan Svoboda. Aniž by jeho názor byl konfrontován s jakýmkoli jiným názorem, třeba s tím Tvrdíkovým. O možnosti dohrát ligu za daného stavu výjimečně bez nadstavby ani slovo. Anulovat a hotovo. Bez diskuse.

V padesátiminutovém pořadu MUDr. Petr Krejčí starší – při vší úctě k němu a k jeho nezpochybnitelné odbornosti a zkušenosti – místo vášnivé funkcionářské diskuse o termínech ligových kol a o nadstavbě např. nahlas přemýšlel o tom, jak budou hráči jezdit na zápasy autobusem, kde budou před svými zápasy bydlet a jak se budou moci v opuštěných a liduprázdných hotelech stravovat.

Je mi jasné, že v čase pandemické krize je technicky těžké pořádat nějaké kulaté diskusní fotbalové stoly. Že to ale jde a jak se to dá a má dělat, opakovaně a skvěle v České televizi dokazují v posledních týdnech špičkoví moderátoři, jako jsou Václav Moravec, Daniel Stach, Jakub Železný či Světlana Witowská. Vím, že na Kavčích horách jsou i sportovní redaktoři, kteří by to také dokázali. Ještě je na to čas, ligové grémium se schází až 12. května.