Odstoupení Šmicera? Plánovaný tah s cílem posunout na šachovnici pravého krále. A Poborský jím není

Odstoupení Šmicera? Plánovaný tah s cílem posunout na šachovnici pravého krále. A Poborský jím není
KOMENTÁŘ

Tak už zbyli pouze dva. A na konci bude stát jen jeden. Ne, tohle není popis známé soutěže Kdo přežije, nýbrž vývoj volby nového šéfa českého fotbalu. Stane se jím buď velezkušený funkcionář Petr Fousek, nebo bývalý legendární záložník Karel Poborský. Ve hře byl i Vladimír Šmicer, který ale ve čtvrtek z bitvy odstoupil. A nešlo o žádné rozhodnutí z emocí, nýbrž o promyšlený tah, který se dal od začátku očekávat.

Předně je třeba říct, že kdo vidí ve Šmicerově rozhodnutí jistou zbabělost ve smyslu, že Štístko jen utíká z předem prohraného boje, ten nechápe souvislosti. I prohlášení někdejší hvězdy Reds ostatně mluví samo za sebe. „Cítím, že pokud chceme změnit fotbal, je třeba ponížit osobní ambice a vyjádřit vůli po nezbytné změně společně,“ uvedl Šmicer s tím, že odstoupit z volby se definitivně rozhodl po jednání na Moravě, kde se ujistil o výraznější podpoře pro Petra Fouska, respektive Karla Poborského.

Dá se ovšem směle pochybovat o tom, že jak se věci mají, nevěděl Šmicer o poznání dříve. Stejně jako to věděla třeba pražská Slavia, která před týdnem otevřeně podpořila kandidaturu Petra Fouska. Už tehdy bylo jasné, že i Jaroslav Tvrdík si je jistý tím, že Šmicer svou kandidaturu na předsedu stáhne. A že všechno kolem je jen jakási hra, která slouží k jedinému účelu. A to aby těsně před samotnou volbou posílila pozice Fouska, jenž se díky tomu stal ještě větším zosobněním změny, po které část veřejnosti tolik prahne. V čele právě se Šmicerem.

Ten navíc od začátku tvrdil, že mu o post předsedy až tak nejde. Rozhodně ne tolik jako o to vnést do fotbalu čerstvý vítr, či spíše vichřici, která v kancelářích na Strahově nenechá nic na svém místě. Což je přesný opak toho, co chce Poborský. Jeho (bývalý) kamarád, jehož vývoj událostí rozhodně nezaskočil.

„Pro mě to překvapení není. Vláďa od začátku říkal, že nechce být předsedou a tímhle to završil. Schylovalo se k tomu, že se s Petrem spojí. Jdeme dál, volby jsou rozjeté, pojďme je dodělat“ nechal se slyšet Poborský, jehož pozice ale tento týden už podruhé oslabila. Nejprve mu v očích některých delegátů ublížila jeho strahovská schůzka s partičkou kolem Martina Malíka nebo Miroslava Pelty, teď dostal ránu druhou. A možná o dost závažnější.

Karty jsou už totiž rozdány zcela jasně. Na straně jedné diplomat Petr Fousek, za nímž stojí mj. Fevoluce v čele se Šmicerem, na straně druhé Karel Poborský obklopen právě Malíkem či Peltou. Tedy protřelými šíbry, od kterých chce část veřejnosti fotbal tolik očistit. Jakou roli v tom pak hraje sám Poborský nebo bývalý předseda Roman Berbr, zřejmě ukáže až čas.

Bitva o šéfa českého fotbalu však začíná až nápadně připomínat bájný souboj dobra se zlem. Kdo stojí na jaké straně, si už dosadí každý sám.

Skandál: Muž z kauzy Berbr jménem FAČR svolal kluby na podporu Poborského. Zve i Malíka, Peltu či Šádka