Plzeň uhájila svou půdu před nájezdem Karviné, Slavia seslala střelecký hněv na Baník

Hned čtyřmi sobotními zápasy odstartovalo páté kolo Fortuna:ligy. V souboji o vládce Ďolíčku Pardubice překvapivě zdolaly 3:0 Bohemians, Olomouc zvítězila 4:1 ve Zlíně, Mladá Boleslav přetlačila 3:1 Teplice a Sparta si poradila 4:0 s Hradcem Králové.

Zlín - Olomouc

První obří šanci si v utkání Zlína s Olomoucí vytvořili domácí. Jak střílející Vraštil, tak i dorážející Fantiš ale se skóre nepohli.

A tak udeřili hosté, když ve 34. minutě převzal Zifčák ideální pas Gonzáleze a svým třetím gólem v ligovém ročníku poslal Sigmu do vedení. Po přestávce Zlín zvýšil aktivitu, jenže brzy opět inkasoval. Zifčák prostrčil míč do šestnáctky Daňkovi a ten z úhlu prostřelil Rakovana.

V 56. minutě snížil Hrubý střelou z hranice pokutového území na 1:2, o pár vteřin později zahodil šanci na vyrovnání Poznar. Nápor domácích pokračoval, jenže přišel jen další gól v jejich síti.  Zahradníček vyslal do brejku Hálu, jehož střela se otřela o tyč a zapadla do brány.

V závěru pak tři body pro Sigmu pojistil ještě Vaněček.

Pardubice - Bohemians

V ouboji o Ďolíček se dlouhou dobu nic zajímavého nedělo, až přišla 31. minuta a povedený centr Čelůstky, na který si naskočil Mojmír Chytil a hlavou poslal balón do sítě.

Klokani působili hodně opařeným dojmem a za celé utkání si vytvořili jen jednu vyloženou šanci. A to ve 45. minutě, kdy ze skruámže zakončovali Necid s Levinem, míč ale do sítě neprotlačili.

To se povedlo až ve druhé půli střídajícímu Pavlu Černému, jenž už po minutě na hřiště dostal balón na místo určení. V závěru se pak trefil i Solil, talže střet dvou zpřátelených celků dopadl pro Bohemku debaklem.

Boleslav - Teplice

V duelu Boleslavi s Teplicemi se jako první mohl prosadit střelecí Škoda, jeho hlavička šla ale těsně nad. Teplice zase kontrovaly střelou Jukla, kterou zneškodnil brankář Šeda.

Ve 23. minutě už se ovšem skóre měnilo. Přesně v den svých 19. narozenin se trefil mladík Fíla, krátce potom ale povedenou dělovkou srovnal stav Mareš.

Nerozhodný stav však netrval dlouho. Po zákroku Mazucha na Skaláka nařídil rozhodčí Klíma pokutový kop a z něj pak sám faulovaný skóroval.

Teplice bojovaly a měli další šance, jejich závěrečný tlak ale otupilo hloupé vyloučení Chlumeckého. Přesilovku pak střelou po rohovém kopu využil Stránský, takže body zůstaly ve městě škodovek.

Sparta - Hradec

První půle utkání na Letné se nesla až v překvapivě vyrovnaném duchu. Jako první mohli jít do vedení hosté, když Panák odvrátil ve vápně míč jen ke Královi a hostující stoper rozezvučel břevno. A Hradec málem udeřil i o chvíli později, kdy ale Kubalovi nevyšel pokus o přelobování gólmana Nity.

A tak udeřila Sparta, když se krátce po přestávce dělovkou prosadil Hložek. V 66. minutě to pak bylo pro Spartu ještě lepší, neboť se po nahrávce Hložka trefil přesně Pešek.

Následně se z dorážky prosadil i Polidar a hosté byli rázem zralí na ručník. Na konečných 4:0 zvýšil v závěru stav opět Pešek, jenž byl jasně nejlepším mužem utkání.

Plzeň - Karviná

Západočeský klub se vrátil do čela tabulky, když v domácím duelu porazil Karvinou 2:0. Svěřenci kouče Bílka udeřili již v první půli, kdy se z pokutového kopu prosadil Chorý.

Viktoria i po změně stran stupňovala svůj tlak, což vedlo k navýšení náskoku. V 76. minutě rozehrál Janošek standardní situaci na Kašu, který hlavou překonal bezmocného Bolka.

České Budějovice - Liberec

Liberec i po pátém odehraném kole setrvává na posledním místě, což je pro severočeský tým s pohárovými ambicemi velká komplikace. Letní oslabení týmu se projevuje na plné čáře, což potvrdil i nedělní zápas s Českými Budějovicemi.

Jihočeši se ujali vedení v první půli již v 18. minutě a jediný přesný zásah nakonec stačil na zisk tří bodů. Krásnou akcí se prezentoval Bassey, ale jeho střelu Knobloch dokázal vyrazit. Tlak na branku ale pokračoval a centr Hellebrranda nalezl Sladkého, který se hlavou nemýlil.

Jablonec - Slovácko

Jablonci se v týdnu dařilo v pohárové Evropě, ale v domácí soutěži se v této sezoně trápí. Na Střelnici přivítal houževnaté Slovácko, které letos trápí strašák v podobě červených karet, což se potvrdilo také v tomto zápase.

Těsně před přestávkou našel Holzer centrem Jurečku, který otevřel skóre utkání. Jablonec ale dokázal odpovědět v 76. minutě, kdy se prosadil Čvančara z penalty. V nastaveném čase pak spatřil červenou kartu Divíšek za nedovolený zákork na Hübschmana.

Slavia - Ostrava

Pražská Slavia přivítala v Edenu houževnatý Baník, který se pyšnil jedním z nejlepších útoků v lize. Vršovický klub však hosty ke slovu nepustil a sám režíroval kanonádu, po jejímž konci přesvědčivě zvítězil 4:0.

O první branku utkání se postaral krátce po půlhodině hry Tecl a ještě v závěru první půle náskok navýšil Samek. Jen pár minut po změně stran přidal další trefu Lingr a výsledek pečetil v 65. minutě z penalty Kúdela.

AC Sparta Praha - FC Hradec Králové 4:0 (0:0)

Branky: 66. a 88. Pešek, 53. Hložek, 71. Polidar. Rozhodčí: Machálek - Kříž, Vodrážka - Franěk (video). ŽK: Král, Kodeš, Donát, Harazim, Prekop (všichni Hradec Králové). Diváci: 6263.

Sparta: Nita - Wiesner (86. Gabriel), Panák, Hancko, Polidar - Karabec (59. Karlsson), Sáček, Pavelka, Hložek (86. Souček), Pešek - Pulkrab (76. Drchal). Trenér: Vrba.

Hradec Králové: Fendrich - Mejdr, Donát, Král, Urma (90.+3 Klíma) - Kodeš, Rada (76. Soukeník) - Harazim, Rezek (60. Prekop), Vlkanova (76. Vašulín) - Kubala (61. Dvořák). Trenér: Koubek.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 3:1 (2:1)

Branky: 23. Fila, 35. Skalák z pen., 89. Stránský - 26. Mareš. Rozhodčí: Klíma - Antoníček, Leška - Orel (video). ŽK: Škoda, Matějovský - Chlumecký, Fortelný, R. Kučera (trenér). ČK: 85. Chlumecký (Teplice). Diváci: 2512.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Plechatý (31. Jurásek) - Skalák (78. Stránský), Matějovský (77. D. Mašek), Dancák, Ladra (60. Ewerton) - Fila (60. L. Mašek), Škoda. Trenér: Jarolím.

Teplice: Čtvrtečka - Švanda (33. Kodad), Mazuch, Knapík, Chlumecký - Jukl, Mareček (88. Hasil) - Černý, Krunert (71. Trubač), Moulis (70. Fortelný) - Mareš (71. Ledecký). Trenér: R. Kučera.

FC Fastav Zlín - SK Sigma Olomouc 1:4 (0:1)

Branky: 56. Hrubý - 34. Zifčák, 51. Daněk, 79. Hála, 85. Vaněček. Rozhodčí: Julínek - Mokrusch, Hrabovský - Pechanec (video). ŽK: Procházka, Conde, Hlinka - Breite. Diváci: 2843.

Zlín: Rakovan - Fillo, Procházka, Kolář, Vraštil - Hlinka, Conde (80. Janetzký) - Reiter (46. Hrubý), Dramé, Fantiš (80. Čanturišvili) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý - Matoušek (73. Zahradníček), Breite, González (63. Sedlák), Daněk (63. Vaněček) - Zifčák (73. Hála), Růsek (83 Vepřek). Trenér: Jílek.

FK Pardubice - Bohemians Praha 1905 3:0 (1:0)

Branky: 31. Chytil, 65. Černý, 83. Solil. Rozhodčí Hrubeš - Hájek, Dobrovolný - Adam (video). ŽK: Jeřábek - Nový. Diváci: 2384.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka (83. Lupač) - Jeřábek (64. Červ), Solil - Tischler, Beran (64. Sláma), Kostka (89. Huf) - Chytil (64. Černý). Trenér: Novotný.

Bohemians: Bačkovský - Dostál (72. Bartek), Köstl, Bederka, Vondra - Ljovin (72. Květ), Vacek - Fulnek (59. Chramosta), Hronek, Kovařík (86. Nový) - Necid (72. Keita). Trenér: Klusáček.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 18. Sladký. Rozhodčí: Batík - Nádvorník, Lakomý - Franěk (video). ŽK: Hora, Škoda, Novák, Horejš (trenér) - Faško. Diváci: 2679.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Králik, Talověrov, Novák - Hellebrand (78. Vais), Čavoš - Brandner (60. Tolno), Hora, Mihálik (78. Mršič) - Bassey (85. Škoda). Trenér: Horejš.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Mikula, Fukala - Koscelník, Purzitidis (56. Tupta, 80. Lehoczki), Faško, Mészáros (46. Gembický) - Rabušic (74. Nečas), Rondič (46. Frýdek). Trenér: Hoftych.

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 1:1 (0:1)

Branky: 76. Čvančara z pen. - 45. Jurečka. Rozhodčí: Petřík - Paták, Hurych - Orel (video). ŽK: Štěpánek - Nguyen, Mucha (trenér). ČK: 90.+2 Divíšek. Diváci: 2487.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Kubista, Zelený, Surzyn (62. Krob) - Hübschman - Malínský (77. Vaníček), Martinec (62. Považanec), Houska (46. Pleštil), Smejkal (62. Doležal) - Čvančara. Trenér: Rada.

Slovácko: Nguyen - Šimko, Daníček, Kadlec - Reinberk (72. Tomič), Havlík, Kohút (64. Kalabiška), Sadílek, Holzer (84. Vecheta) - Petržela (64. Šašinka), Jurečka (84. Divíšek). Trenér: Mucha.

Viktoria Plzeň - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 33. Chorý z pen., 76. Kaša. Rozhodčí: Pechanec - Vlček, Váňa - Berka (video). ŽK: Janošek, Havel - Křapka, Papadopulos, Santos, Šehič, Jurásek. Diváci: 6520.

Plzeň: Hruška - Havel (84. Řezník), Kaša, Brabec, Hybš - Janošek - Kayamba (60. Ba Loua), Káčer (70. Šulc), Bucha, Falta (61. Mosquera) - Chorý (60. Beauguel). Trenér: Bílek.

Karviná: Bolek - Křapka, Santos, Buchta (46. Jurásek), Dramé, Šehič (72. Tavares) - Mikuš (61. Svoboda), Stropek (80. Nešický), Qose, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Weber.

Slavia Praha - Baník Ostrava 4:0 (2:0)

Branky: 30. Tecl, 45. Samek, 51. Lingr, 66. Kúdela z pen. Rozhodčí: Berka - Horák, Kotík - Adam (video). ŽK: Kačaraba, Kúdela, Hromada, Traoré - Almási, De Azevedo, Svozil, Ndefe. ČK: 78. Ndefe. Diváci: 11.846.

Slavia: Kolář - Bah (81. Van Buren), Kúdela, Kačaraba (46. Holeš), Bořil - Hromada - Ekpai, Samek (75. Sima), Lingr (61. Traoré), Schranz (61. Oscar) - Tecl. Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman (69. Granečný) - Sor (46. Pokorný), Kaloč, Kuzmanovič (46. Klíma), Jánoš (46. Budínský), Potočný (22. De Azevedo) - Almási. Trenér: Galásek