Vítězná série PSG skončila, naopak spanilá jízda Brestu ve francouzské lize pokračuje, neprohrál už pět zápasů

Brest vyhrál v nedělním utkání 18. kola na půdě Nantes 2:0 a v tabulce francouzské ligy se posunul na čtvrtou pozici, která zaručuje start v kvalifikaci o Ligu mistrů. Brest přitom dosud v evropských pohárech ještě nikdy nehrál. Hvězdami nabitý Paris St. Germain remizoval 1:1 na hřišti Lille a po osmi utkáních nevyhrál. Obhájce titulu poslal do vedení v 66. minutě z penalty hvězdný kanonýr Kylian Mbappé, v závěru nastaveného času ale srovnal střídající Jonathan David. PSG má v čele tabulky pětibodový náskok na druhé Nice.

První šance se fanoušci dočkali v 19. minutě. Moses Simon napřáhl před hranicí šestnáctky, mířil ovšem vedle pravé tyče. O chvíli později se ve vápně dobře zorientoval Mostafa Mohamed, ale jeho pokus skončil v náruči brankáře. V poslední příležitosti úvodního dějství předvedli hosté chytrou kombinaci, která pokračovala lobem za obranu na Jérémyho Le Douarona, jehož střelu z pravé strany skvěle zneškodnil Alban Lafont.

Hosté vstoupili do druhého poločasu skvěle. Ve 49. minutě doskákal míč z pravé strany na hranici velkého vápna, kde stál připravený Magnetti a parádním volejem k levé tyči poslal svůj tým do vedení. O osm minut později navýšili Les Pirates své vedení o další branku. Po dobře zahraném rohu stál na správném místě Mounié, který neměl se zakončením sebemenší problém. Odpovědět mohl o chvíli později Simon, ale vystřelil jen doprostřed branky. Milionovou šanci následně zazdil Martín Satriano. V 78. minutě se ocitl tváří v tvář prázdné brance, avšak zamířil vysoko nad břevno.

Štrasburk dosáhl tří bodů díky povedené první půli

Od úvodního hvizdu byl aktivnější celek z Alsaska. Ten mohl jít do vedení ve 13. minutě, kdy se po nejistém zákroku domácího brankáře ocitl ve velké šanci Abakar Sylla, svou pohotovou střelu ovšem mezi tři tyče nenamířil. O chvíli později se už ale skóre ve prospěch hostí měnilo. Postaral se o to Bakwa, jehož přízemní rána z hranice vápna skončila v síti. Důležitou roli v první brance duelu sehrál i Junior Mwanga, jenž po dravém průniku na levé straně balon svému spoluhráči perfektně připravil. Ve 41. minutě mohl Le Racing náskok navýšit, nicméně Yvon Mvogo samostatný únik Emanuela Emeghy skvělým vyběhnutím zlikvidoval.

Skóre se tak měnilo až po změně stran a znovu to bylo díky hráčům v modrých dresech. Ve 49. minutě Emegha sklepl dlouhé autové vhazování přímo na kopačku Gameira, který střelou z první na vzdálenější tyč zdvojnásobil vedení Štrasburku. Chvíli nato však přišlo snížení, když Dieng pohotově sklepl tečovanou ránu svého spoluhráče za záda hostujícího brankáře. Hráči v oranžových dresech poté značně přidali, k vyrovnání to ale nevedlo.

Montpellier zase po dvou letech vykradl Méty.

Již v deváté minutě otevřel skóre duelu Estéve, když si perfektně naskočil na rohový kop Téji Savaniera a nedal domácímu brankáři pražádnou šanci. Na další příležitost se čekalo více než 20 minut, teprve po překonání odehrané půl hodiny hry dokázal opět prostřednictvím Savanierovy standardní situace zahrozit tým z jihu Francie. Volný přímý kop ze zdánlivě nepříliš nebezpečné pozice nadělal Alexandru Oukidjaovi řádné potíže. Také Akor Adams se během prvního poločasu mohl zapsat na listinu střelců, oba jeho pokusy však Oukidja parádními zákroky zneutralizoval.

Po rozvážném vstupu do druhé půle se rychleji rozkoukali svěřenci Laszla Boloniho, po hodině hry se Kévin N’Doram dostal k odraženímu balonu a pohotově vypálil. Střela však mířila pouze do středu branky, a Lecomte s ní tak příliš problémů neměl. Gólmana o pouhé tři minuty později přinutil k zákroku také Kevin Van Den Kerkhof, rovněž jeho perspektivní centr však Lecomte zlikvidoval. Po neúspěšné snaze Mét vyprosit si pokutový kop pokračovala jejich ofenzivní krasojízda, když se po rohovém kopu hlavičkou málem prosadil Simon Elisor, 24letého útočníka, který se ještě před dvěma lety prezentoval až ve třetí francouzské lize, taktéž vychytal Lecomte. Nejblíže vstřelení branky se Méty dostaly v 75 minutě, z brankové čáry vykopl po sérii neuspořádaných odrazů střelu Matthieua Udola Joris Chotard.

Bod pro Rennes vychytal veterán Mandanda

Z domácích Fialek bylo po úspěchu v pohárové Evropě cítit sebevědomí. Les Rennais si často museli dopomáhat nedovolenými zákroky, aby ubránili houževnatou útočnou smršť Toulouse. Nejblíže vstřelení úvodní branky byl nejlepší střelec domácích Thijs Dallinga, když ve 20. minutě běžel sám na bránu. Francouzský veterán Mandanda ovšem dokázal celou situaci s přehledem vyřešit a udržet nerozhodný stav. Rennes za poločas vyprodukovalo pouhou jednu střelu na branku a vše nasvědčovalo tomu, že třetí ligová porážka v řadě je na cestě.

Fotbalisté v červených dresech ve druhé půli přece jen zlepšili svůj herní projev a zahnali Le Tef na svou polovinu hřiště. Nicméně akcím chyběla přesnost a vyloženou šanci si vypracovat nedokázali. Na druhé straně udeřili také domácí, jmenovitě Vincent Sierro. Osmadvacetiletý Švýcar se snažil tvrdým projektilem propálit Mandandu, který ovšem instinktivním zákrokem vytěsnil balon nad branku.

Clermont se proti Marseille probral pozdě

Olympique sice v týdnu prohrál v Evropské lize na hřišti Brightonu 0:1, i přesto si však zajistil postup do play off alespoň z druhého místa. V Ligue 1 hráči Marseille najeli na vítěznou vlnu, která se natáhla na tři střetnutí v řadě, přičemž ve dvou z nich ani neinkasovali. Velkou zásluhu na tom měl Aubameyang, jenž ve zmíněných duelech nastřílel čtyři góly, k nimž si připsal i tři asistence. Na jeho formu se nyní musela připravit obrana Clermontu.

Ve 23. minutě právě tento muž zvedl diváky ze sedaček akrobatickým zakončením nůžkami. Zabránit gabonskému šikulovi ve vstřelení branky se sice i díky dorážejícím bekům Les Lanciers podařilo, „kanadský bod“ si však bývalý hráč Chelsea, Barcelony či Arsenalu připsal i tak. Tři minuty po pokažených nůžkách se díky jeho lobu za domácí defenzivu dostal k balonu panamský bek Murillo a tváří v tvář Morymu Diawovi nezaváhal. Les Olympiens se před změnou stran dočkali pojišťovací trefy, nenápadnou střelu z otočky Ilimana Ndiayeho vyrazil Diaw přímo k noze Harita, který skóroval prakticky zadarmo.

Situace se nečekaně zdramatizovala v 58. minutě, kdy vůbec první přesná střela posledního týmu ligové tabulky prošla za záda Paua Lópeze. Druhý gabonský forvard na hrací ploše Jim Allevinah, který přišel na trávník teprve se změnou stran, si naskočil na rohový kop a nenápadnou hlavičkou do dolního rohu rozvlnil síť. Svěřencům Gennara Gattusa ve druhém poločase zjevně došla šťáva, jejich soupeř však útlumu pro vstřelení vyrovnávacího gólu využít nedokázal.

PSG v nabitém programu došly síly

Úvodní tlak si vzali na starost Pařížané, nepodařilo se jim ale prokombinovat k vážnějšímu ohrožení soupeřovy brány. Možnosti se poté naskytly i na druhé straně a k radosti nechybělo mnoho. Edon Zhegrova se dokázal šikovně uvolnit a dojít si až pro střelu, při snaze zakroutit míč na vzdálenější tyč ovšem minul. Tato šance probudila hosty, když byl povedenou přihrávkou vyslán do úniku Ousmane Dembélé. Rychlonohý Francouz však z úhlu zamířil vedle. Krátce po půlhodině hry vymyslel i on skvělou kolmici, po které pálil Vitinha, ale Lucas Chevalier vytasil důležitý zákrok. PSG nadále drželo míč ve své moci, k dalšímu ohrožení brány Dog nicméně nedošlo.

Ve druhé půli Pařížané drželi míč na kopačkách ještě častěji, nicméně hráči Lille se pouštěli do rychlých protiútoků. Nejnebezpečnějším z Dog byl opět Zhegrova, jenž úspěšně kličkoval proti každému z hostů, který se mu postavil do cesty. Do koncovky však nikdy nedokráčel, a tak se úvodního gólu dočkali hosté, když Lucas Hernández vybojoval pokutový kop. K penaltovému puntíku se postavil Mbappé a s přehledem vymetl levou šibenici. Pár minut před koncem se v dobré střelecké příležitosti ocitl Yusuf Yazici, proti jeho projektilu ale obětavě skočil jeden z obránců, a zachránil tak svůj tým. Domácí v závěru tlačili a vyplatilo se. Po chybě v rozehrávce hostů si šikovně naběhl Adam Ounas, jehož sice brankář vychytal, ale na dorážku Davida zůstal krátký.