Manchester United postoupili do osmifinále Ligy mistrů

Manchesteru United jako jediní neztratili v dosavadním průběhu Ligy mistrů ani bod a spolu s Arsenalem si v předstihu zajistili postup ze základní skupiny. "Rudí ďáblové" svoji stoprocentní bilanci potvrdili na Old Traford proti Dynamu Kyjev, které zdolali hladce 4:0. Účasti v osmifinále se přiblížily Barcelona, Inter Milán a také Sevilla, která v souboji dvou soupeřů pražské Slavie uspěla na půdě Steauy Bukurešť.

Manchester triumfem a postupem do osmifinále nadělil dárek trenérovi Alexi Fergusonovi, který v úterý oslavil 21 let na lavičce anglického celku. Manchester zužitkoval svůj nápor po půlhodině, kdy Ronaldův přímý kop doklepl do sítě Piqué. Za šest minut přidal druhou branku po nechytatelné střele Carlos Tevez. Po příchodu z kabin tempo upadlo, až čtrnáct minut před koncem udeřil Rooney a pohodový večer favorita zakončil Ronaldo.

Barcelona se v souboji vedoucích mužstev skupiny E odpoutala od Glasgow Rangers. Španělský velkoklub na rozdíl od zápasu na skotské půdě prolomil soupeřovu defenzivu hned na začátku, když ostrostřelec Henry zakončil 44. gólem v Lize mistrů kombinaci s Ronaldinhem a Messim. Ten na konci první půle přidal pečetící trefu dorážkou Ronaldinhovy střely.

Vítězství Barcelony nahrálo Lyonu, který se přiblížil Rangers už na jediný bod. Francouzský šampion potřeboval k dalšímu oživení postupových nadějí podruhé zdolat Stuttgart, a proto vstoupil do duelu aktivně. Odměna na sebe nenechala dlouho čekat, už po šesti minutách zakončil rychlou akci Hatem Ben Arfa, míči do sítě pomohla ještě teč obránce Becka. V 15. minutě si Govou nádherně obhodil jednoho z hostujících beků, jeho oblouček zpracoval Källström a přesnou přízemní střelou k pravé tyči zvýšil.

Vzápětí ovšem neudržel domácí gólman dalekonosný pokus Hitzlspergera a pro Gomeze nebyl problém dorazit do odkryté branky. Hra se vyrovnala, jenže v 37. minutě se blýskl svým druhým gólem v Lize mistrů Ben Arfa a opět Lyon uklidnil. Zdánlivě rozhodnutý zápas se ale ve druhé půli změnil ve vzrušující podívanou.

V 56. minutě nejprve vykřesal pro hosty naději dalším gólem útočník Gomez a stejný hráč pak vybojoval penaltu po faulu Fabia Santose, který se ale podle všeho stal mimo šestnáctku. K exekuci pokutového kopu se postavil Hitzlsperger, kterého skvěle vychytal Vercoutre. Lyon ve zbytku duelu už důležité tři body ubránil, Juninho navíc v třetí minutě nastavení přidal čtvrtý gól do hostující sítě.

K radosti Slavie ve skupině H i počtvrté prohrála Steaua, s níž Pražané bojují o třetí místo. Po její porážce 0:2 se Sevillou slávisté zvýšili náskok před rumunským týmem už na čtyři body. Španělský celek vděčí za výhru Renatovi, autorovi obou branek. V souboji nových trenérů se tak radoval hostující Manuel Jiménez.

AS Řím si mohl v případě výhry na půdě Sportingu Lisabon zajistit účast ve vyřazovací fázi soutěže, jenže absence kapitána Tottiho se nakonec ukázala jako přílišný handicap. Italy sice poslal už po čtyřech minutách do vedení Casetti, jenže Liedson dvěma zásahy skóre otočil. Obě trefy orámovaly poločasovou přestávku. Když už se zdálo, že domácí získají cenný skalp, vyrovnal nešťastným vlastním gólem Polga.

Dalšímu novému trenérovi premiéra v soutěži nevyšla. Jan Wouters musel s PSV Eindhoven překousnout dvoubrankovu porážku na horké půdě Fenerbahce Istanbul, o níž turecký celek rozhodl už do poločasu. Domácím pomohl vlastní brankou mladíček Marcellis, za dvě minuty přidal pojišťující trefu Semih Sentürk. Fenerbahce se výrazně přiblížilo postupu.

Ještě blíže účasti v osmifinále je Inter Milán. I bez zraněného Luise Figa dokázal během dvou minut smazat dvougólové manko v utkání s CSKA Moskva a po pauze skóre dokonale otočit. Milánští fanoušci oslavují především Ibrahimovice a Cambiassa, kteří se oba trefili dvakrát.

Skupina E:

Olympique Lyon - VfB Stuttgart 4:2 (3:1)
Branky: 6. a 37. Ben Arfa, 15. Källström, 90.+3 Juninho - 16. a 56. Gomez. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 38.215.

FC Barcelona - Glasgow Rangers 2:0 (2:0)
Branky: 6. Henry, 43. Messi. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.). Diváci: 85.000.

Skupina F:

Manchester United - Dynamo Kyjev 4:0 (2:0)
Branky: 31. Piqué, 37. Tevez, 76. Rooney, 88. Ronaldo. Rozhodčí: Wegereef (Niz.). Diváci: 75.000.

Sporting Lisabon - AS Řím 2:2 (1:1)
Branky: 22. a 64. Liedson - 4. Cassetti, 89. vlastní Polga. Rozhodčí: De Bleeckere (Bel.). Diváci: 42.000.

Skupina G:

Inter Milán - CSKA Moskva 4:2 (2:2)
Branky: 32. a 75. Ibrahimovic, 34. a 67. Cambiasso - 23. Jo, 31. Vágner Love. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Diváci: 40.000.

Fenerbahce Istanbul - PSV Eindhoven 2:0 (2:0)
Branky: 28. vlastní Marcellis, 30. Semih Sentürk. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 42.000.