Pět nejhorších přestupů Primera División

Pět nejhorších přestupů Primera División

Do konce španělské La Ligy ještě zbývá odehrát šest kol a všechno nasvědčuje tomu, že titul vybojuje madridský Real. Před sezónou se všechna mužstva přetahovala na přestupovém trhu a jelikož je konec sezony prakticky za dveřmi, pojďme se podívat, které týmy vkládaly do nových tváří nejvíce nadějí, ale nakonec vše dopadlo ještě hůř, než čekali i ti největší pesimisté.

5. Thierry Henry (Arsenal FC - FC Barcelona)

Francouz, který má nesporně velký talent a schopnost střílet branky, v letošní sezoně zůstal hluboko za očekáváním. Do katalánského týmu přišel jako velká hvězda Arsenalu, kde byl téměř ‚nedotknutelný.‘ Ovšem i jeho případ ukázal, že i velcí fotbalisté potřebují nějaký čas, aby se dokázali adoptovat v novém prostředí, sžít se s novými spoluhráči a dostat pod kůži nový herní styl.

„Nemůžete mé výkony srovnávat s těmi, které jsem odváděl v Arsenalu, to prostě nejde. V Barce jsem ten, kdo hraje nalevo, nic víc. Nemůžu dávat tolik gólů, když s míčem běžím šedesát metrů, než se vůbec přiblížím k brance. V Gunners jsem byl prakticky pořád v pokutovém území, kam jsem dostával balony. Nikdy jsem se tolik nenaběhal jako teď v Barceloně,“ nechal se nedávno slyšet francouzský útočník, čímž prakticky potvrdil předchozí slova.

Na druhou stranu byl Henry mnohdy pronásledován zraněními nebo osobními problémy a ani letošní sezona Barceloně nevyšla podle představ. Přestup za 24 milionů euro se tedy příliš nevydařil, Henry vstřelil během 24 utkání pouhých sedm branek a fanoušci Barcelony tak mohou pouze doufat, že v příští sezoně provede Francouz ‚zmrtvýchvstání.‘

4. Nikola Žigič (Racing Santander - Valencia CF)


Dva metry a dva centimetry vysoký útočník rozhodně není špatným hráčem. Co se ale nepovedlo? Jednoduše a ve zkratce to byla celá sezona Valencie, která, navzdory velkým očekáváním, bojuje o záchranu v nejvyšší soutěži. Srbský útočník platil ještě loni v Santanderu za obávaného střelce, nyní ale nedostává mnoho příležitostí a ve třinácti ligových startech, ve kterých většinou střídal, zaznamenal jediný gól.

Ještě v domácí soutěži střílel branky jako o život, nyní ale ukazuje, že jedna povedená sezona (alespoň v Santanderu) z něj obávaného kanonýra nedělá. Jistě, nepříznivé výkony týmu mají velký vliv i na jedince, ovšem hráč za 15 milionů euro musí prokázat svou kvalitu za jakékoliv situace, a to Žigič nesplnil.

3. Iván Helguera (Real Madrid - Valencia CF)

Nepovedená sezona, další nepovedený přestup. Valencie je skutečně na dně, a to nejen v tabulce, ale i v kolonce ‚povedené přestupy.‘ Třiatřicetiletý Helguera, který měl vyztužit obrannou formaci ‚Netopýrů‘, se ukázal možná jako správný netopýr, kterému ale chybějí obě křídla.

Výkony hráče, který strávil devět sezon v dresu špičkového klubu, jakým jistě Real je, se ukázaly jako stagnující a podprůměrné. Možná se dá říct, že stáří nezastavíš a když stárneš, začneš dělat více chyb než kdykoliv předtím. Na Helguerovi se jistě podepsalo také časté vysedávání na lavičce, které zažil před svým odchodem z Realu.

A výsledná bilance ve Valencii? 36 zápasů, dvě branky. Ovšem - velmi nejistá defenzivní činnost, u obránce tedy klíčová vlastnost. Jistě nemůžeme Helguerovi dávat vinu za celou nepovedenou sezonu, ale až příliš mnoho nepřesností a nejistota v celém letošním ročníku řadí Helgueru na třetí místo našich ‚nejhorších‘ přestupů.

2. Javier Saviola (FC Barcelona - Real Madrid)


Šestadvacetiletý Argentinec jistě disponuje velkým talentem. V tomto případě ani není příliš jasné, zda je to chyba samotného útočníka, nebo Realu Madrid. Na hřišti se totiž odchovanec River Plate pohybuje jen sporadicky, i když ukazuje, že střílet branky stále nezapomněl.

Saviola si chtěl před začátkem letošní sezony s největší pravděpodobností místo většího herního zatížení více ‚namastit‘ kapsu a tak zvolil sám o sobě celkem riskantní přestup, když odešel z Barcelony do tábora největšího rivala - tedy madridského Realu.

Naposledy se mladý Argentinec objevil na hřišti v pohárovém zápase s Mallorcou, hraném 16. ledna. Od té doby stále ‚přihlíží‘ výkonu svého týmu pouze z tribuny nebo z lavičky. Fotbalový svět tedy nemá daleko k ‚promrhání‘ dalšího talentu a co je na tom všem nejhorší? Pravděpodobně to, že za všechno mohou peníze.

1. José Antonio Reyes (Arsenal FC - Atlético Madrid)

Čtyřiadvacetiletý Španěl na sebe upozornil především v Arsenalu, kde platil za další z ‚mimořádných‘ talentů. Transfer před začátkem letošní sezony, za který zaplatilo vedení madridského týmu dvanáct milionů euro, se ale příliš nevydařil a totálně minul účinkem.

Svou tvrdohlavostí si Reyes vymodlil návrat do Španělska a paradoxně tím začala jeho sláva pohasínat. Ano, možná byl Reyes trochu nadhodnocovaný a jeho schopnosti nejsou nijak převyšující ostatní, ale v letošní sezoně se nikdy nedokázal prosadit do základní sestavy Atlétika a na hřišti lehce paběrkoval. Odchovanec Sevilly nasbíral v letošní sezoně 24 startů, ovšem velkou část tvoří pouze střídání. Na svém kontě má dva přesné zásahy.

Atlétiku se v letošní sezoně mimořádně daří, na stadionu Vicente Calderóna však jistě očekávali, že na dobrých výsledcích bude mít velký podíl i Reyes. Faktem ale zůstává, že Reyes momentálně leští lavičku.

[ 14. dubna 2008 - Jiří Štádler l Foto: Reuters ]