Chelsea díky Ballackovi porazila Manchester

[b]Aktualizováno.[/b] Německý fotbalista Michael Ballack výrazně promluvil do boje o anglický titul, když dvěma góly zajistil londýnské Chelsea výhru 2:1 nad Manchesterem United. Dvě kola před koncem Premier League se Chelsea bodově dotáhla na první Manchester, který vede jen díky výrazně lepšímu skóre.

Oba týmy v týdnu nastoupily k semifinálovým zápasům Ligy mistrů a trenér Manchesteru Alex Ferguson překvapivě nechal jen na lavičce náhradníků svou největší hvězdu Cristiana Ronalda, který do hry zasáhl až v průběhu druhého poločasu. Chelsea, která měla o den více času na odpočinek, byla aktivnější a od začátku se tlačila do útoku. Po dvaceti minutách dokonce trefil Joe Cole spojnici břevna a tyče. Naopak Petr Čech neměl v brance Chelsea příliš práce.

Za aktivní hru sklidili domácí ovoce těsně před pauzou. V nastaveném čase první půle Drogba odcentroval a nabíhající Ballack přesnou hlavičkou k tyči poslal Chelsea do vedení. I po pauze byli aktivnější domácí, ovšem pak se dopustili fatální chyby. Dezorientovaný Carvalho poslal zpětnou přihrávku, kterou vystihl Rooney, běžel sám na Čecha a střelou o tyč nedal české reprezentační jedničce žádnou šanci.

Chelsea se musela opět vrhnout do útoku, ovšem pod tlakem se jí tolik nedařilo. Útočné hvězdy Ballack a Drogba se dokonce hádali o zahrávání standardních situací. Přesto se domácí dočkali vytoužené branky. Čtyři minuty před koncem zastavil centr v pokutovém území rukou Carrick a nařízenou penaltu Ballack s jistotou proměnil. V závěru mohl Manchester ještě vyrovnat, ale Ashley Cole a Ševčenko zabránili vyrovnání soupeře.

O titulu se tak bude rozhodovat až v posledních dvou kolech sezony, ve kterých Manchester hraje s West Hamem a Wiganem, zatímco Chelsea se utká s Newcastlem a Boltonem.

Nečekaného bodového zisku se dočkal Birmingham bojující o udržení, když remizoval 2:2 s Liverpoolem. V průběhu zápasu měl dokonce dvoubrankový náskok po gólu Forssella a přímém kopu Larssona. Jenže po změně stran snížil parádní ranou Crouch a čtvrt hodiny před koncem srovnal po selhání obrany Benayoun. Birmingham tak nadále ztrácí jediný bod na příčky zaručující záchranu, naopak Liverpool dal dvoubodovou ztrátou šanci Arsenalu definitivně si pojistit třetí příčku.

Body však získaly také další týmy bojující o záchranu. Fulham dokázal nečekaně zvítězit nad Manchesterem City 3:2, přestože ještě dvacet minut před koncem prohrával 0:2. Dvěma góly k tomu přispěl Kamara. Reading s Markem Matějovským jen na lavičce uhrál bezbrankovou remízu s Wiganem a Bolton hrál 1:1 s Tottenhamem. V jeho brance se opět objevil český brankář Radek Černý. A to i přesto, že se po zranění kotníku vrátila do sestavy týmová jednička Paul Robinson.

Výsledky - 36. kolo:

Chelsea - Manchester United 2:1 (45.+1 a 86. z pen. Ballack - 57. Rooney)
Birmingham - Liverpool 2:2 (34. Forssell, 55. Larsson - 63. Crouch, 76. Benayoun)
Manchester City - Fulham 2:3 (10. Ireland, 21. Mwaruwari - 70. a 90. Kamara, 79. Murphy)
Sunderland - Middlesbrough 3:2 (6. Higginbotham, 45.+1 Chopra, 90. vlastní Pogatetz - 4. Tuncay, 73. Alves)
Tottenham - Bolton 1:1 (52. Malbranque - 46. Jannakopulos)
West Ham United - Newcastle 2:2 (10. Noble, 23. Ashton - 42. Martins, 45.+1 Geremi)
Wigan - Reading 0:0