Teplice si z Jablonce odvezly všechny tři body

Fotbalisté Teplic po dvou prohrách v nejvyšší soutěži zabrali a v duelu 11. kola zvítězili 2:0 na půdě Jablonce, což se jim povedlo naposledy před deseti lety. Jablonečtí hráči naopak neodčinili minulý debakl na liberecké půdě a na body znovu nedosáhli i proto, že už od 12. minuty hráli bez vyloučeného kapitána Homoly a v oslabení nakonec padli.

Tepličtí udeřili v poslední dvacetiminutovce, když se trefili Mareš a na úplném konci ještě střídající Mahmutovič. Bosenský útočník první gól připravil i přesnou přihrávkou a stal se hrdinou dnešního zápasu.

Jablonec začal lépe, ale pokus Lafaty byl na dlouhou dobu poslední hrozbou domácích. Tepličtí ovšem nepřijeli do Jablonce pouze bránit a poprvé se ocitl v nadějné pozici Jun, jehož hlavička ale přesná nebyla.

Ve dvanácté minutě přišel důležitý okamžik pro další vývoj: Jun dostal míč za jabloneckou obranu a domácímu kapitánovi Homolovi nezbylo nic jiného než jej faulovat. Sudí Matějek ani na vteřinu nezaváhal a Homolu poslal ze hřiště.

Od té chvíle měly Teplice převahu. Z ní vytěžily několik střel a mohly jít i do vedení, ale Vachoušek z malého vápna jabloneckou branku přestřelil. Jablonec naopak v úvodní části zápasu útočil velmi sporadicky a Belicovu branku vážněji neohrozil, i když zahrával několik rohových kopů.

V druhé půli diváci příliš pohledný fotbal neviděli. Teplice sice měly míč častěji na svých kopačkách, ale Jablonec byl i v deseti aktivní a Belice dvakrát prověřil Hloušek. Gólman si však s jeho pokusy poradil.

Jinak se diváci spíš nudili a více než fotbal je zajímala potyčka fanoušků s bezpečností agenturou v sektoru hostů. Tu pravděpodobně sledovali i domácí hráči, kteří v 71. minutě nechali trestuhodně nepokrytého Mareše, kterému přihrál střídající Mahmutovič. Mareš se pak na hranici vápna uvolnil a přesnou střelou dal vedoucí gól svého celku.

Domácí reagovali náporem, hlavně pokusy střídajících hráčů Eliáše a Valenty teplického gólmana Belice hodně prověřily. Místo vyrovnání však přišel trest: v druhé minutě nastaveného času unikl Mahmutovič, udělal kličku i brankáři Špitovi a do prázdné branky zpečetil vítězství Teplic.

Trenér Jablonce František Komňacký byl hodně zklamaný a uvědomoval si, že jeho tým promarnil šanci na udržení se v horní polovině tabulky. Svým hráčům vyčítal řadu chyb. Utkání prý hodně ovlivnilo vyloučení Homoly ve 12. minutě. "Byl bych zvědavý, jak by utkání dopadlo, kdybychom obě mužstva hrála v plném počtu. Možná bychom viděli jiný výsledek a lepší fotbal," uvažoval Komňacký.

Homola jej svým vyloučením rozzlobil. "Přiznám se, že za svůj trenérský život, jsem takovou sitiaci nezažil. Je to hrubá chyba hráče, který musí vědět, že je lepší prohrávat v desáté minutě 0:1, než hrát osmdesát minut o deseti. Teplice pak sice výraznou převahu neměly, ale pak se Hamouz na půlce pokoušel o jakési jesle, namazal soupeři a ten šel z toho vytěžil první gól," litoval Komňacký.

Naopak teplický kouč Jiří Plíšek hýřil spokojeností. Poprvé se na teplické lavičce dočkal výhry na hřišti soupeře a mohl si vychutnat i to, že Teplice v Jablonci naplno zabraly po 10 letech. "Mám z toho velkou radost. Věděli jsme, že Jablonce bude chtít odčinit porážku z Liberce a Homolovo vyloučení to dost ovlivnilo. Na druhou stranu je třeba říci, že takové zápasy bývají těžší než hrát proti jedenácti," uvažoval Plíšek.

Ten si pochvaloval, jak mu vyšel tah s nasazením Mahmutoviče. Ten připravil branku pro Mareše a na konci udeřil sám. "Jsem rád, že se nám především ve druhé půli, i díky povedenému střídání, podařilo utkání zvládnout. Nám se poslední dvě utkání nepodařila a nebyli jsme v jednoduché pozici. Tímto se snad zvedneme a začneme vozit i body i z venku," věřil Plíšek.

[ 26.10.2008 - ČTK / Foto: ČTK ]