Juventus skončil, Nedvěd ani pořádně nezačal

[b]Aktualizováno.[/b] Český záložník Juventusu Turín Pavel Nedvěd ukončí kariéru bez zisku trofeje pro vítěze Ligy mistrů, navíc se slzami v očích. Nedvěd totiž musel z odvetného zápasu proti Chelsea odstoupit pro zranění už ve 13. minutě, když se po úderu Anelky do žeber nedokázal dát do pořádku a vystřídal jej spoluhráč Salihamidžič.

Pro turínský klub ale odvetný zápas proti týmu Petra Čecha začal dobře. Po dvaceti minutách hry se trefil útočník Iaquinta a smazal tak náskok londýnského celku z prvního utkání. Jenže Chelsea neponechala nic náhodě. Nejprve jí sebral spornou branku hlavní rozhodčí, podle jehož názoru míč po Drogbově střele zachytil gólman Buffon. Televizní záběry ale následně ukázaly, že balon přešel brankovou čáru. Těsně před vypršením první pětačtyřicetiminutovky už ale střelu Lamparda tečoval jeden z beků Juventusu, Buffon nedokázal zareagovat a z dorážky se prosadil Essien, který srovnal na 1:1.

Ve druhém poločase se nechal vyloučit zadák Juventusu Chiellini, ale šanci na postup vykřesal brankou z penalty Del Piero. Italský celek se ještě snažil přidat třetí gól, místo toho ale sedm minut před koncem inkasoval a jeho pouť letošním ročníkem Ligy mistrů tak po brance Drogby definitivně skončila.

Fotbalisté Liverpoolu si v prvním utkání vytvořili na Santiago Bernabeu jednobrankový náskok, ale ani to jim nezabránilo v aktivním výkonu. Na Real Madrid vlétli hráči „Reds“ v první dvacetiminutovce jako uragán a brankář Casillas musel několikrát vytáhnout výjimečné zákroky, kterými držel Real nad vodou.

Ani on ale nedokázal v 16. minutě pokrýt střelu Torrese, který zůstal na malém vápně zcela sám a pohodně skóroval. O dvanáct minut později hosté lovili míč ze sítě i podruhé. Hlavní rozhodčí totiž chybně posoudil hru Gaga ramenem jako ruku v pokutovém území a Gerrard z následné penalty zvýšil náskok Liverpoolu. Anglický celek pracoval v maximálním tempu a Real nedokázal přeřadit na stejný stupeň. Třetí hřebíček do rakve "Bílého baletu" přidal krátce po změně stran znovu Gerrard, který si naběhl na centr Babela a nikým neatakován překonal Casillase. V 88. minutě se ještě trefil střídající Dossena, a tak Real místo boje o postup odjel z Liverpoolu s debaklem.

Hokejovým výsledkem a další kanonádou skončil duel Bayernu Mnichov s lisabonským Sportingem. Ten v prvním utkání na domácí půdě od německého mistra pětkrát inkasoval a nepoučil se ani v odvetě. V ní si Sporting připsal další ostudný debakl v poměru 1:7, když se za Bayern postupně trefili dvakrát Podolski, vlastní branku si dal Polga, ještě na konci první půle skóroval Schweinsteiger a po změně stran i Van Bommel, Klose a Müller. Za Sporting snížil ve 42. minutě Moutinho, ale celkově si portugalský klub připsal ostudný výsledek ze dvou zápasů 1:12.

Nejvyrovnanější duel se hrál v Aténách, kde Panathinaikos hostil Villarreal. Španělský klub dostal do vedení na začátku druhé půle Ibagaza, avšak o několik minut později srovnal Mantzios. O tom, že se v řecké metropoli nebude prodlužovat, rozhodl dvacet minut před koncem střídající útočník Villarrealu Llorente, který poslal svůj tým do čtvrtfinále.

Další čtyři čtvrtfinalisté budou známi po středečních zápasech, osm postupujících dohromady svede 20. března los v Nyonu.

Odvetná osmifinálová utkání Ligy mistrů:

Juventus Turín - Chelsea 2:2 (1:1)
Branky: 19. Iaquinta, 74. Del Piero z pen. - 45+1. Essien, 83. Drogba.
Rozhodčí: Mallenco (Šp.). ČK: 70. Chiellini (Juventus).
Diváci: 27.000.
První zápas 0:1, postupuje Chelsea.

Liverpool - Real Madrid 4:0 (2:0)
Branky: 28. z pen. a 47. Gerrard, 16. Torres, 88. Dossena.
Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.).
Diváci: 46.000.
První zápas 1:0, postupuje Liverpool.

Bayern Mnichov - Sporting Lisabon 7:1 (4:1)
Branky: 7. a 34. Podolski, 39. vlastní Polga, 43. Schweinsteiger, 74. Van Bommel, 82. Klose, 90. Müller - 42. Joao Moutinho.
Rozhodčí: Hansson (Švéd.).
Diváci: 65.000.
První zápas 5:0, postupuje Bayern.

Panathinaikos Atény - Villarreal 1:2 (0:0)
Branky: 55. Mantzios - 49. Ibagaza, 70. Llorente.
Rozhodčí: Busacca (Švýc.).
Diváci: 60.000.
První zápas 1:1, postupuje Villarreal.