Hertha zklamala, pronásledovatelé se blíží

Hertha po bídném výkonu podlehla v rámci 25. kola Bundesligy Stuttgartu. To byla voda na mlýn nejbližších pronásledovatelů. Wolfsburg, Bayern i Hamburk se v různých situacích, různým způsobem dopracovali k vítězstvím a svorně ztrácí na lídra pouhý bod. Poprvé v tomto kalendářním roce okusili radost vítězství v Dortmundu.

Hamburk se proti Schalke musel obejít bez elitní útočné dvojice Olič, Petrič. Jose Paolo Guerrero se ukázal být skvělou náhradou. Náladový střelec z Peru dvěma brankami během čtyř minut de facto rozhodl o ceněném vítězství HSV. Schalke se sice zásluhou dalšího peruánce Farfana zmohlo na snížení, ale klub z přístavního města už vedení udržel. Pro Schalke to znamená jediné. Ambiciózní a bohatý klub se vzdaluje pohárovým příčkám už na sedm bodů a pod trenérem Ruttenem se povážlivě naklání jeho trenérská židle. Hamburk má příjemnější starosti. Na vedoucí Herthu ztrácí pouhý bod a může stále snít mistrovský sen.

K ambicím na titul opravňuje tabulkové postavení nejméně další tři kluby. Bayern vydřel výhru 1:0 nad posledním Karlsruher. Rozhodující trefu zaznamenal talentovaný špílmachr Sosa, který si posledními výkony rázně říká o pevnější místo v zahajovací jedenáctce. Tři body získal i Wolfsburg. Nejlepší tým jara suverénně zvítězil na bielfeldském Almu. Osmnáctou branku v sezóně se na tom podílel Grafite, který tím vyrovnal bilanci dlouhodobě zraněného kanonýra Ibiševiče.

Z vedoucí čtveřice vyšla na prázdno pouze Hertha. Stuttgart lídra po celý zápas jasně přehrával a zaslouženě zvítězil. Rozhodnutí padlo krátce po přestávce. Nejprve pohotový Cacau propálil Drobného a jen o čtyři minuty později umístěnou hlavičkou zvýšil Khedira. Vývoj skóre i hra jeho svěřenců pořádně rozlítila temperamentního trenéra Herthy Luciena Favreho. Ten měl po hodině hry vystřídáno, ale výraznější efekt to nepřineslo. „Stuttgart byl jasně lepší. Byly k vidění dva absolutně rozdílné týmy, jeden hrál skvěle a ten druhý bídně,“ konstatoval Favre. Pro Herthu to znamená, že její náskok se před triem pronásledovatelů tenčí na pouhý bod.

Prvního vítězství v roce 2009 se dočkal Dortmund. Zásluhou Freiem proměněné penalty si poradil s formu nabírajícími Brémami. Trenér BVB Juergen Klopp byl pochopitelně se třemi body spokojen. „Nebylo to nezasloužené vítězství. První poločas byl poměrně vyrovnaný. O přestávce jsme si řekli pár věcí a ty pak se projevily. Jsem rád, že byl můj tým konečně odměněn za zlepšení, které prokazoval už v minulých zápasech.“

Situace v souboji o záchranu se téměř nezměnila. Všechny akutně ohrožené kluby, s výjimkou Bochmu, zůstaly bez bodů. VfL Bochum v důležitém zápase s přímým konkurentem o setrvání v Bundeslize zvítězila v Moenchengladbachu.