Plašil pomohl Pamploně k záchraně

Poslední kolo španělské Primera División je za námi. Až závěrečné 38. kolo definitivně rozhodlo o třetím sestupujícím i o týmech, které si v příštím ročníku zahrají evropské poháry. Doslova do poslední minuty se hrálo o sestup. Ten nakonec připadl Betisu, který jen remizoval na vlastním hřišti s Valladolidem 1:1.

Konečná tabulka Primera División

Výraznou měrou přispěl k záchraně Osasuny Jaroslav Plašil, jenž pomohl brankou k vítězství nad Realem 2:1.
Poslední kolo rozhodovalo také o mužstvech, které budou španělský fotbal reprezentovat v evropských pohárech.

Přímou účast do Ligy mistrů si vybojovala Sevilla, která měla před čtvrtým celkem velký náskok, ovšem kvůli častým výpadkům si musela účast v nejprestižnější evropské klubové soutěži vybojovat až v 38. kole. Svěřenci kouče Jiméneze zvítězili na půdě předposlední Numancie 2:0, když obě branky padly až v závěrečných minutách.

Do předkola Ligy mistrů se díky hladkému vítězství 3:0 nad Almeríi kvalifikovalo Atlético. Madridský celek, v jehož sestavě odehrál celý zápas i český obránce Tomáš Ujfaluši, rozhodl o osudu utkání již v první půli, kterou díky trefám Agüera a Raula Garcíi vyhrál o dvě branky. Ve druhé půli ještě navýšil skóre kanonýr Diego Forlán, který si 32. gólem pojistil první místo v tabulce střelců Primera División. Poražená Almería končí soutěž na 12. místě.

Premiérový ročník Evropské ligy si zahrají Villarreal s Valencií. Villarreal si 5. příčku pojistil vítězstvím na Mallorce. V ofenzivním utkání nakonec tahali za kratší konec domácí, kteří “žluté ponorce“ podlehli 2:3. Na třech bodech hostů se nejvíce podílel útočník Joseba Llorente, který vstřelil dvě branky. Mallorca, které dlouho hrozil sestup do druhé ligy, končí ročník na slušném 9. místě.

Valencii mohla na 6. místě v případě prohry vystřídat La Coruňa. Svěřenci kouče Emeryho ovšem zahnali všechny chmury. V posledním utkání ročníku uspěli a před naplněnou Mestallou porazili Athletic Bilbao 2:0. O obě branky se postaral nejlepší střelec Valencie David Villa, kterému patří s 28 brankami třetí místo v tabulce střelců.

O jednu příčku lépe je na tom Samuel Eto'o z Barcelony. Kamerunský ostrostřelec totiž vstřelil svůj třicátý ligový gól na půdě La Coruni. Domácí Deportivo sice dlouho vedlo díky trefě Rodolfa Bodipa z 31. minuty, ovšem minut před koncem utkání Eto'o vyrovnal na konečných 1:1 a vzal domácím veškerou šanci na účast v Evropské lize.

Důležité duely o sestup se konaly hned na čtyřech stadionech. Do druhé ligy doprovodí Hulevu s Numancií nakonec Betis. Klub ze Sevilly totiž na svém hřišti pouze remizoval s Valladolidem 1:1, a jelikož ostatní soupeři zvítězili, Betis se s první ligou minimálně na rok loučí.

K záchraně Osasuny výraznou měrou přispěl český záložník Jaroslav Plašil, jenž svým gólem vyrovnal v duelu s Realem Madrid. Definitivní klid do domácích řad ale vnesla až 60. minuta, kdy se trefil po parádní střele Juanfran, jenž zařídil vítězství Osasuny 2:1. “Bílý balet“ dohrával o devíti hráčích. Nejprve byl vyloučen za faul na Plašila Salgado a v samotném závěru inkasoval červenou kartu i útočník Klaas-Jan Huntelaar.

[ 1. 6. 2009 - Petr Hašek | Foto: AFP ]