Vzestupy a pády Bundesligy - 2. část

Vzestupy a pády Bundesligy - 2. část

Bundesligová sezóna 2008/2009 nebyla ke všem celků stejně pohostinná. A tak se přihodilo, že ambicemi kypící Schalke, Leverkusen a nebo Hoffenheim se nepodívají do pohárové Evropy. Brémy si vstupenku do Evropské ligy zajistily až na poslední chvíli přes domácí pohár. Jak si počínaly ostatní týmy ze 7. až 12. pozice tabulky?

Vzestupy a pády Bundesligy 1. část
Konečná tabulka Bundesligy

7. 1899 Hoffenheim


Šokující lídr podzimní části Bundesligy na jaře už zdaleka tolik nezářil a klesl mimo pohárové příčky. Skvěle rozjetou sezónu Hoffenheimu narušilo vážné zranění kanonýra Vedada Ibiševiče v zimní přestávce. Autor neuvěřitelných osmnácti branek v sedmnácti zápasech už do hry nezasáhl. A na výsledcích „Hoffe“ to bylo znát.

Klub miliardáře Hoppa srážely i časté absence dalších opor, a tak se na jaře radoval jen ze čtyř výher. Skvělou zprávou pro budoucnost Hoffenheimu bylo otevření moderní Rhein-Neckar Arény v nedalekém Sinsheimu. Navíc byl každý zápas v novém domově beznadějně vyprodán.

8. FC Schalke 04


Jednoznačně největší zklamání ročníku se cudně skrývá v Gelsenkirchenu. Tamní Schalke podporováno penězi zámožného Gazpromu mělo bojovat o titul. Místo toho zaznamenalo nejhorší umístění za posledních devět let. Už v rozehraném ročníku si neuspokojivé výsledky vyžádaly čistku v realizačním týmu i managementu. Poroučel se trenér Rutten i manažer Moller. Na lavičku usedl Mike Buskens a tým přece jen pozvedl. Zaznamenal dokonce památné vítězství nad Bayernem, na pohárové příčky už to nestačilo.

Nevyvedly se ani drahé, letní nákupy. Engelaar patřil většinou mezi náhradníky. Lépe se vedlo Farfanovi, ale očekávání která ho předcházela nenaplnil. Hlavní, a po hříchu většinou jedinou zbraní, S04 byla pevná obrana. V celé Bundeslize nikdo neinkasoval méně branek. Lví podíl na tom měli mladící a odchovanci klubu - brankář Neuer a stoper Howedes.

9. Bayer Leverkusen


Totéž v červeno-černém. Příběh zklamaných nadějí Schalke kopíroval i ambiciózní Leverkusen. A přitom Bayer začal excelentně. Po 13. kole kraloval celé Bundeslize. Slušnou formu si svěřenci Bruna Labbadii udržovali až do konce kalendářního roku. Ale v zimní přestávce se cosi změnilo. Z důvodu rozsáhlé přestavby Bay Arény se tým na půl roku přestěhoval do nedalekého Dusseldorfu. Neblahý dopad vynuceného stěhování ilustruje fakt, že Leverkusen ve většinou jen z poloviny zaplněné LTU Aréně ani jedinkrát nezvítězil. Přesto mohl Bayer zachránit zpackanou sezónu. Jenže ve finále německého poháru podlehl Brémám a přišel o možnost startovat v Evropské lize.

Největší hvězdou klubu z města farmaceutického koncernu byl bezesporu Patrick Helmes. Rychlonohý útočník přišel před sezónou z rivalského Kolína a v novém angažmá se uvedl skvěle. 21 nastřílených branek mu vyneslo i pevné místo v německé reprezentaci.

10. Werder Brémy


Prazvláštní pocity z nedávno skončené sezóny panují na Weserstadionu. Brémy vyhrály německý pohár. Postoupily až do finále poháru UEFA, kde podlehly Šachťaru Doněck. Při své poutí až k istanbulskému finále vyřadily mimojiné slavný AC Milán nebo Hamburk. Jenže v domácí lize se Werderu nedařilo jak bývá zvykem. Ohromně nevyrovnané výkony odsoudily Brémy k nejhoršímu umístění za poslední desetiletí. Na skvělé výkony, kdy deklasovaly Bayern či Hoffenheim rozdílem třídy, navazovala nepochopitelná klopýtnutí s outsidery.

Tradičně pestrá ofenzivní hra stále hlavně na tvořivém Diegovi. Zdatně mu sekundoval Mesut Ozil, který představuje budoucnost klubu od řeky Weser. Byl to právě německý Turek, kdo jediným gólem rozhodl finále domácího poháru a poslal Brémy do Evropské ligy.

11. Hannover 96


Dolnosaský klub podle všech předpokladů brázdil výhradně pole kolem středu tabulky. Hannover možná mohl pomýšlet i na více, to by musel vylepšit děravou obranu. S průměrem dvě obdržené branky na zápas neměl konkurenci. Paradoxně jeho branku hájí aktuální německá, brankářská jednička Robert Enke. Hannover byl také aktérem nejbláznivějšího zápasu roku. Dech beroucí střetnutí proti Dortmundu skončilo divokou remízou 4:4. Když H96 hned dvakrát prohrávali o dvě branky, ale prokázali nevídanou morální sílu a pokaždé srovnali.

Mnohokrát odepisovaný Jiří Štajner zase ukázal, že ještě zdaleka nepatří do starého železa. S osmi vstřelenými brankami ovládl klubovou tabulku střelců a vysloužil si prodloužení smlouvy.

12. 1. FC Kolín


Kolín je v posledních letech známý neustálým pendlováním mezi 1. a 2. Bundesligou. Proto nováček neměl jiný cíl než záchranu a to se vcelku s přehledem zdařilo. „Kozlové“ neučarovali příznivce ofenzivní podívanou. Hra na jedinénoho útočníka byla založena hlavně na důsledném plnění taktických úkolů, jak je určil excentrický trenér Christoph Daum.

Euforické pocity zažívali příznivci 1. FCK po nečekaném vítězství nad Bayernem v jeho Allianz Aréně. Snad ještě větší euforii rozpoutala zpráva o návratu Lukase Podolskiho. Ačkoliv útočník dohrával sezónu v Bayernu, v Kolíně se nemluvilo o ničem jiném než o příchodu oblíbeného „Poldiho.“

[ 6.6.2009 - Filip Kučera | Foto: ČTK ]