Vznikne v Evropě nadnárodní fotbalová liga?

Vznikne v Evropě nadnárodní fotbalová liga?

Vrcholní představitelé předních klubů ze Skotska, Nizozemska, Belgie a Dánska nahlédli zpět do minulosti a obnovili snahy sahající do roku 2000 o založení nadnárodní soutěže.

"Název Severoatlantická liga (NAL) odpovídá geografické poloze jejích účastníků, je třeba si uvědomit, že by v ní účinkovali jen ti nejlepší," nechal se ještě v létě 2004 slyšet exprezident nizozemského PSV Eindhoven Harry van Raaij.

Po čase se myšlenka vytvoření soutěže stává opět aktuální. V současnosti existuje několik finančních, politických a v neposlední řadě fotbalových důvodů, které stojí za prvotním lobováním. A to i přes to, že doposud k žádným oficiálním jednáním nedošlo, navíc vrcholní představitelé zainteresovaných klubů jednohlasně tvrdí: "Nemáme reálný zájem vytvářet nadnárodní soutěž."

Naproti tomu ale stojí prohlášení výkonného ředitele glasgowských Rangers Martina Baina: "Týmy chtějí vyšší konkurenci a těch pár kvalitních zápasů v průběhu ligové sezóny, resp. v evropských pohárech je prostě málo. Proto jdou sponzoři raději do anglické Premier League (PL), italské Serie A, nebo španělské Primera División. A s nimi samozřejmě i ti nejlepší hráči," uvedl a vzápětí dodal: "Tím se ale nechci nikoho dotknout. Kluby ve Skotsku samozřejmě dělají všechno, co je v jejich silách, aby nás a Celtic doběhli."

"Je to však stále těžší," řekl připomínajíc, že je to už 24 let, co nevyhrál nejvyšší soutěž Skotska jiný tým, než právě Rangers a Celtic. Až na výjimky existuje podobná nadvláda i v Dánsku, Nizozemsku či Portugalsku.

Doopravdy se Celtic ani Rangers ze Skotska nechystají?


"Můžeme ale všechny uklidnit, my, ani Celtic se v nejbližších deseti letech nechystáme z Premier League vystoupit," dodává, což ale ostatní prvoligové týmy nenechává klidnými.

"Je to čirý nesmysl," ohradil se vůči vzniku Severoatlantické ligy Csaba László. Maďarský trenér skotského Hearts of Midlothian se ptá: "Co bude s ostatními týmy?" myslí právě na sponzoring, který je v Skotsku na vysoké úrovni právě kvůli oběma glasgowským klubům.

"Taková snaha mě znepokojuje, i když velké kluby do médií říkají, že nic nechystají, nemůžeme si být ničím jistí, když jde o velký finanční balík," přidává se na stranu odpůrců myšlenky prezident nizozemského Alkmaaru Dirk Scheringa.

Už před pár lety se hovořilo o tom, že účast v nadnárodní soutěži by měli mít zaručenou skotské týmy Rangers a Celtic, nizozemské, PSV, Ajax a Feyenoord, belgický Anderlecht a dánské Brondby a FC Kobenhavn. Pozitivní ohlasy však přišly i ze Švédska (IFK Göteborg) a o účasti v tichosti přemýšlí i v Portugalsku (Benfica, Porto, Sporting).

V současnosti je ale nejdůležitější, že se prvotní plány nikam neposunuli, když kromě nesouhlasu ostatních ligových týmů přišli téměř okamžitě i problémy v otázce vysílacích práv a co to měli k tomuto tématu říct i národní fotbalové federace. Ty jsou samozřejmě proti, protože ničení fungujících a pro diváků ještě stále atraktivních lig není na programu dne. "Je to sice lákavá myšlenka, ale chtělo by asi něco mezi tím," nechala se slyšet dánská legenda Brian Laudrup.

Podle informací médií je k dispozici šalamounské řešení. Vyvolené týmy by sice startovali v Severoatlantické lize, ale zároveň by měli povinnost účinkovat i ve vlastních národních soutěžích. O jejich zařazení do evropských pohárů by tedy nerozhodovalo postavení v NAL, ale tak jako doteď, umístnění v národní lize.

"Stejně tak se neví, podle jakého kritéria by se vybírali týmy. Místenku by dostali ty nejúspěšnější, nebo nejbohatší? Na jak dlouho? Sestupovalo by se vůbec? Navíc jak by to bylo s nasazováním fotbalistů, kteří by nastupovali v nadnárodní soutěži? Mohli by působit i v té domácí?" klade dánský tisk důležité otázky a nezapomíná určit možný start NAL, za který považuje sezónu 2015/16.

Nápad, který ještě musí dozrát


Myšlenky na novou soutěž přináší množství nezodpovězených otázek a tak je momentálně nejblíže ke skutečnosti vyjádření Martina Baina, který řekl: "My se za zavřenými dveřmi můžeme bavit o čem chceme, realita ale některé věci nepřipouští a na vytvoření nadnárodní soutěže podle mě ještě nepřišel čas. Tato myšlenka se určitě jednoho dne změní ve skutečnost, zatím bych se nejdříve soustředil na to, jak zlepšit domácí soutěže a pokusit se o smazání co možná největšího rozdílu mezi nimi a např. anglickou Premier League (PL)."

A je to právě nejkvalitnější liga světa, která se před pár měsíci vzpomínala jako možné působiště Rangers, ale i Celticu. Na jaře 2008 ale Fotbalová asociace už po několikáté tuto variantu jasně zamítla. Podle majitele Hearts litevského multimilionáře Vladimíra Romanova je počínání nejlepších skotských klubů jen náhradou za vzpomínaný neúspěšný vstup do anglické PL: "Záměr hrát o něco jižněji jim nevyšel a tak teď vymýšlí další nesmysly."

Odmítavý postoj klubu z hlavního města dokumentují i slova bývalého výkonného ředitele Skotské fotbalové asociace Rogera Mitchella: "V Edinburghu byl vždy zájem zachovat tradiční hodnoty a skotská liga bez Rangers a Celticu by to vylučovala. Je třeba udělat všechno proto, aby se současný stav zachoval. Nemůžeme přece čekat na to, až nejlepší týmy odejdou a domácí soutěž se stane pro sponzory nezajímavá. Představa, že by skotská PL přišla o Old Firm derby (souboj Celticu a Rangers, který je považovaný za největší zápasovou konfrontaci ve fotbalovém světě) je nepředstavitelná."

"Na druhé straně není správné, aby se všechno točilo jen okolo dvou klubů. Nechat je však jít by bylo pro skotský fotbal velkou chybou a pro oba týmy gólem do vlastní brány, co může být horší, než popření vlastních tradicí," dodává Mitchell mírně radikálně.

Severoatlantická liga - účast dvanácti týmů:


SKOTSKO - Rangers FC, Celtic FC

DÁNSKO - Brondby IF, FC Kobenhavn

BELGIE - RSC Anderlecht

ŠVÉDSKO - IFK Göteborg

NIZOZEMSKO - Ajax AFC, PSV Eindhoven, Feyenoord Rotterdam

PORTUGALSKO - Benfica SL, FC Porto, Sporting SL