Hamšík nejžhavějším kandidátem na titul fotbalista roku

O titul nejlepšího slovenského fotbalisty se za rok 2009 uchází jen legionáři. Jméno vítěze bude zveřejněno 1. března v Žilině.

Potřetí v sedmnáctileté historii se desítka nominovaná Slovenským fotbalovým svazem a deníkem Pravda sestává jen z hráčů zahraničních klubů. Aspoň část loňského roku strávil v slovenské Žilině Zdeno Štrba. Z Corgoň ligy se nejvýše umístil Róbert Jež ze Žiliny - na 15. místě. Naposledy vyhrál fotbalista z domácí soutěže v roce 2000. Tehdejší vítěz Szilárd Németh byl hráčem bratislavského Interu.

Oproti roku 2008 se v desítce změnilo pět jmen. Vypadli Vittek, Sapara, J. Kozák, Čech a Senecký, nahradili je Stoch, Mucha, J. Ďurica, Štrba a Zabavník. Stoch, Mucha a Štrba jsou v této elitní společnosti poprvé.

Titul z loňského roku obhajuje Martin Škrtel. V tomto ročníku se však větší šance dávají trojici Marek Hamšík, Stanislav Šesták a Ján Mucha.

Pokud by existovala kategorie Skokan roku, vyhrál by ji bezkonkurenčně Miroslav Stoch, který dosud v této anketě nezískal ani bod.

Do první desítky se téměř dostal i další mladík Vladimír Weiss mladší, jemuž patří jedenáctá příčka. Oba hráči si to rozdají v souboji o nejlepšího mladého fotbalistu uplynulého roku do 21 let - o Cenu Petra Dubovského. I v této kategori vládnou v posledních letech legionáři.

V tradiční anketě hlasují trenéři slovenských reprezentačních týmů, týmů první ligy a také zástupci médií. Pořadí na prvních deseti místech zveřejní organizátoři 1. března v žilinském hotelu Holiday Inn. O tom, zda slavnostní vyhlašování bude i v přímém přenosu Slovenské televize, se momentálně jedná.