Ústí kolabuje, Hradec už ho vystrnadil z čela

Hodně smolná branka, kterou ústečtí fotbalisté inkasovali ve šlágru 20. kola 2. ligy v Jihlavě, má pro tým Svatopluka Habance fatální následky. Severočeši už po měsících neohroženého kralování nevedou tabulku. Na pozici lídra se usadil Zlín, který přehrál sparťanskou rezervu a dál pokračuje v jarní suverénní jízdě. Neztratil totiž ještě ani bod.

Aktuální tabulka druhé ligy

Hradec Králové - Vlašim 4:0 (2:0)

Hradečtí fotbalisté se přiblížili suverénní výhrou nad nováčkem z Vlašimi druhé postupové pozici. Třetí zůstávají už jen vinou horšího skóre oproti Ústí nad Labem. Votroci měli doma jako už téměř tradičně skvělý vstup do zápasu a už od osmé minuty vedli. A to když útočník Černý proměnil penaltu. Ta byla nařízena za hraní hostujícího Patky na brankové čáře rukou. Svěřenci trenéra Nádvorníka tak více než osmdesát minut museli čelit útočným nájezdům Hradeckých oslabeni o jednoho muže v poli. Tím pádem byli dopředu téměř bezzubí. Naopak domácí si v útočné fázi rady věděli a vyjádřili to i brankově. Téměř celý zápas tak dřeli jen v deseti.

Jihlava - Ústí nad Labem 1:0 (1:0)

Fotbalisté z metropole Vysočiny slaví první jarní vítězství. Ovšem až do 43. minuty zívali diváci na stadionu nudou. Soubor kolem kouče Luboše Urbana se ve šlágru 20. kola druhé ligy dlouho nedokázal proti lídrovi druholigové tabulky prosadit, a tak hned jejich první vážnější ohrožení severočeské branky skončilo gólem. Odražený míč se dvě minuty před pauzou dostal k za vápnem číhajícímu Šimáčkovi a stoper Vysočiny se štěstím po teči jednoho z ústeckých hráčů propasíroval míč za bezmocného Nováka. Ani druhá půle moc fotbalové krásy nepobrala, a tak se na další vzruch na hrací ploše čekalo až do 88. minuty, kdy se balon odrazil k hostujícímu Hyčkovi, ale jeho střela z hranice vápna jen provětrala pozornost diváků sedících za Uvarenkovou brankou. Stále totiž byla k vidění jen hra před velkým vápnem doplněná řadou nepřesností a jen nakopávaných balónů. Hostujícímu výběru hodně scházel Pavel Karlík, jenž v prestižním duelu nemohl nastoupit, protože v minulém zápase proti Mostu už viděl osmou žlutou kartu, znamenající automatický distanc na dva zápasy. Osmigólový střelec se tak nepředstaví ani v nadcházejícím kole. I přes výhru Vysočiny, zůstává mezi oběma celky propastný bodový rozdíl, který aktuálně činí stále hrozivých 19 bodů.

Zlín - Sparta Praha B 2:0 (0:0)

Svěřenci trenéra Ladislava Mináře dál zůstávají na jaře stoprocentní a úctyhodná bilance začíná přinášet kýžené ovoce. Zlín se poprvé v této sezoně dostal na prozatímní druholigový trůn, ze kterého po několika měsících marného dobývání sesadil Ústí nad Labem, které prohrálo v Jihlavě a na moravský celek tak ztrácí už dva body. Domácí museli být trpěliví, protože ze šancí vytvořených v první půli se za Švengerova záda nedostala ani jedna. V 53. minutě se ale už Zlín dočkal. Zbožínek vysunul po pravé straně Malcharka, ten zatáhl míč až k brankové čáře a ve stoprocentní pozici nabídl míč Žůrkovi. Tomu stačilo pouze nastavit placírku pravou kopačku a favorit utkání šel do zaslouženého vedení. Uklidňujícího gólu se Zlínští dočkali nečekaně brzo, a to už po dvou minutách hry. Dobře kopnutý roh zužitkoval míč do sítě hlavičkující Kroupa.

Dukla Praha - Viktoria Žižkov 2:0 (0:0)

Fotbalisté Dukly moc dobře věděli, jak moc je pro ně páteční malé derby důležité. Díky vítězství 2:0 nad žižkovskou Viktorkou se v tabulce posunuli už na šesté místo a na konkurenční pražský tým už ztrácí jen bod. Naopak Viktoriáni smutní, neboť prohráli už podruhé v řadě. Základ pokračující neporazitelnosti výběru trenéra Luboše Kozla položil až po přestávce Malý. Ten se v 71. minutě opřel do skákavého míče a trefil se přesně do horního rohu branky hostů. Pojistkový gól přišel jen o šest minut později, a to z penalty, kterou ranou pod břevno s přehledem zužitkoval Chigou.

Třinec - Opava 1:1 (1:0)

Domácí se poprvé v letošní sezoně museli obejít bez trenéra Jiřího Nečka, jenž leží v nemocnici s otřesem mozku po autonehodě. Mužstvo tak proti Opavě vedl asistent Karel Kula. Pod jeho taktovkou začali Třinečtí na výbornou, když se po čtvrthodině hry trefil Malíř. Po přestávce ale Opava zvýšila důraz v osobních soubojích, zpřesnila rozehrávku a v 77. minutě vyrovnala. Střídající Schaffartzik dotíral na Chlebka tak důrazně, až si domácí zadák vstřelil vlastní gól. Třinečtí se v závěru snažili ještě strhnout vítězství na svou stranu, jenže v zoufalém náporu neuspěl útočník Onuchukwu a o chvíli později gólman Novák vychytal v brankové příležitosti i Hupku.

Čáslav - Vítkovice 0:1 (0:0)

Situace Čáslavi začíná být kritičtější ještě více, než byla před tímto ligovým kolem. Středočeši na jaře získali jen bod a doma v neděli navíc prohráli i s posledními Vítkovicemi, které nejenže vůbec v letošním ročníku nevyhrály venku, ale dokonce zaznamenaly na cizím hřišti vůbec první bodový zisk. Zařídil ho střídající Sládek, který se hned nachomýtl ke sraženému centru a utkání jediným gólem rozhodl.

Hlučín - Karviná 1:0 (0:0)

Domácí se poučili oproti minulému domácímu zápasu s Jihlavou a tentokrát dokázali nejtěsnější možné vedení 1:0 nad Karvinou udržet. Ve vyrovnaném zápase se vše podstatné odehrálo tři minuty po přestávce, kdy Dzierzega umístil za Kafkova záda povedený centr z kopačky Sokola. Hosté už porážku neodvrátili. I když šancí na to měli dost, ale Hanuš v brance Hlučína se překonával. Zaskvěl se například proti Milosavljevovi, když kryl jeho nepříjemnou ránu z 62. minuty.

Most - Sokolov 1:1 (0:1)

Hosté se na severu Čech ujali vedení hned z první větší šance. Tu si vytvořili v 17. minutě, když si za obranu naběhl Habai a před vybíhajícím Palečkem přihrál Mlikovi, který doklepl míč do prázdné branky. Most byl poté aktivnější, ale jeho střely končily buď mimo branku, nebo Sokolov podržel výborný gólman Zacharda. Když už se zdálo, že si Západočeši tři body pohlídají naskočil na rohový kop Mostu Knakal a hlavou vyrovnal. Tentýž hráč mohl v nastaveném čase strhnout výhru na mosteckou stranu, ale jeho další hlavičku vyškrábl Zacharda nad břevno.