Arsenalu vystavil stopku nadpozemský Messi

[b]Obsahuje VIDEO -[/b] Lionel Messi opět potvrdil, proč je v současnosti nejlepším světovým fotbalistou. Argentinec totiž čtyřmi góly zařídil Braceloně vítězství v odvetném čtvrtfinálovém utkání Ligy mistrů nad Arsenalem 4:1 a následný postup mezi čtyři nejlepší týmy soutěže. Do semifinále postoupil také Inter Milán, který porazil CSKA i podruhé. V Moskvě gólem Sneijdera vyhrál 1:0.

Kompletní statistiky vyřazovací části Ligy mistrů

Barcelonu i Arsenal trápily před utkání absence, domácí kouč Pep Guardiola musel udělat změny na postech stoperů, protože nastoupit nemohli Puyol ani Piqué. Zranění do hry nepustilo ani forvarda Ibrahimoviče, na hrotu ho tak nahradil mladík Krkič. Několik hráčů chybělo také Arsénu Wengerovi, citelná se jevila zejména absence kapitána Fabrégase. Kvůli zranění nehráli ani Gallas a Aršavinem. Naopak v základní sestavě Kanonýrů nechyběl český reprezentační záložník Tomáš Rosický.

První poločas naprosto ovládl jeden muž. V úvodu utkání sice ještě Lionel Messi branku minul, ovšem mrzet ho to rozhodně nemuselo. Zaplněný Nou Camp sice zaskočil už v 18. minutě Nicklas Bendtner, který nadvakrát dotlačil míč za záda Valdése. Arsenal se ale radoval jen pouhé tři minuty, protože Messi se prodral až na hranici velkého vápna a prostřelil Almuniu . Barcelona svého soupeře zatlačila a ve 37. minut sklepl Pedro Messimu, který obešel protihráče a střelou pod břevno skóroval podruhé.

Argentinský forvard potvrdil svou extratřídu v první půli ještě jednou. Čtyři minuty před koncem prvního poločasu utekl hostující obraně, parádním dloubákem nedal Almuniovi šanci a završil svůj hattrick. Držitel Zlatého míče za minulý rok tak v první půli nasázel do sítě soupeře tři góly během jednadvaceti minut.

Londýňané šli do druhé půle s vědomím, že k postupu musí vstřelit dvě branky, jenže Katalánci hru ovládli a v poklidu mířili za vítězstvím i postupem. Průběh zápasu mohl zdramatizovat v 73. minutě Bendtner, jenže dánský útočník ve službách Arsenalu trefil z dobré pozice po centru Clichyho hlavou jen tyč. Anglický celek se sice několikrát pokoušel skóre zápasu zvrátit, ovšem žádný z výpadů nezakončil. Definitivní odpor Arsenalu zlomil v 88. minutě opět Lionel Messi. Nejprve si pohrál s obranou a poté nadvakrát překonal nešťastného Almuniu. Barcelona tak po remíze z Londýna v domácím prostředí nasázela díky Messimu čtyři góly a s přehledem postupuje do semifinále.

Inter vyhrál i v odvetě

CSKA Moskva nastoupilo proti Interu tradičně už dříve a hráče na umělém povrchu stadionu v Lužnikách čekalo zaplněné hlediště. Kouč domácího celku Leonid Slucký musel před utkáním zdělat dvě vynucené změny. Kvůli žlutým kartám totiž chyběly dva stabilní hráči základní sestavy Aldonin s Krasičem. V sestavě moskevského celku naopak nechyběl český útočník Tomáš Necid. Inter i přesto, že přijel s jednogólovým náskokem, nastoupil v ofenzivní sestavě, které dominovala trojice útočných hrotů Milito – Eto´o – Panděv.

Jako první se k zakončení dostal domácí Honda, střela ale branku Césara minula. To na druhé straně se po šesti odehraných minutách postavil k rozehrání trestného kopu Wesley Sneijnder, který prudkou střelou po zemi prostřelil zeď i gólmana Akinfejeva. Brzký gól Interu znamenal, že pokud chce CSKA postoupit, musí vstřelit tři branky. Milánský celek ale hru v prvním poločase poměrně v klidu kontroloval. Srovnat mohl jen ve 23. minutě Necid, ale jeho povedené zakončení branku těsně minulo.

Diváci se otevřenějšího fotbalu dočkali až v závěru první půle. Nejprve se dostávali nadějné šance domácí, ovšem Dzagojev v dobré pozici nezakončil. Na druhé straně pak nedůrazné zakončení Milita pokryl Akinfejev. Do druhého poločasu vstoupili opět aktivněji CSKA, ovšem ve 49. minutě uviděl druhou žlutou kartu obránce Odiah, který v prvním poločase vystřídal zraněného Vasilije Berezutského. Oslabení domácí se i v oslabení tlačili do zakončení, ale nepodařilo se jim ani vstřelit ani čestný gól.

Milánský celek poté ovládl hru a v pohodovém tempu si vypracoval ještě několik šancí. Gólman Akinfejev ale svůj tým podržel a uchránil ho od větší porážky. Inter tak zvítězil stejně jako v prvním vzájemném utkání 1:0 a stal se prvním semifinalistou letošního ročníku Ligy mistrů.