Euro 2016 ve Francii, Itálii či Turecku? Jasno bude v pátek ve 13:00

Euro 2016 ve Francii, Itálii či Turecku? Jasno bude v pátek ve 13:00

Výkonný výbor UEFA zvolí v pátek hostitele mistrovství Evropy v roce 2016. Třináct fotbalových diplomatů bude v Ženevě vybírat z trojice Francie, Itálie, Turecko. Francouzi jsou považováni za favority, přestože předseda UEFA Michel Platini volit nemůže, stejně jako italský a turecký zástupce ve výkonném výboru.

Páteční program v Ženevě začne prezentací, v níž bude mít trojice uchazečů poslední půlhodinu na to, aby přesvědčila o kvalitě své kandidatury. Podle všeobecného mínění je to spíše formalita, protože šéfové evropského fotbalu dobře znají klady i zápory jednotlivých uchazečů jak z podrobných dokumentů, tak z inspekčních cest. Pak bude následovat dvoukolová volba a ve 13:00 Platini oznámí jméno hostitele šampionátu.

Předseda UEFA neskrývá, komu bude držet palce. "Jsem Francouz a musel bych se stydět, kdybych neměl svou zem ve svém srdci jako favorita," řekl Platini. Když v roce 1984 Francie naposledy hostila mistrovství Evropy, byl právě Platini největší hvězdou šampionátu a jako král střelců přivedl tým galského kohouta ke zlatým medailím.

Tehdy se však hrál šampionát jen s osmi týmy, zatímco v roce 2016 jich bude poprvé čtyřiadvacet. Za čtvrt století se také výrazně změnily představy o stadionech a dramaticky vzrostly náklady na uspořádání takové akce.

Francie: Fotbal, jak ho máme rádi

Francie pořádala relativně nedávno, v roce 1998, mistrovství světa, přesto hodlá do výstavby a modernizace stadionů investovat 1,7 miliardy eur, jednoznačně nejvíc z trojice kandidátů. Vládní garance však má jen třetina této sumy.

"Fotbal, jak ho máme rádi," to je heslo francouzské kampaně, která slibuje, že Euro bude bezpečné, přátelské a ziskové. UEFA se prý nedočká žádných negativních překvapení jako v případě ukrajinských problémů s šampionátem v roce 2012. Francie je považována za favorita, ale skeptici připomínají, že před pěti lety byla v podobné pozici při volbě hostitele olympijských her v roce 2012, a nakonec prohrála s Londýnem.

[img id="27877"]
Itálie: bez nových stadionů to nepůjde

Italové podobné zklamání prožili, když se minule volil pořadatel Eura a oni se museli sklonit před společnou kandidaturou Polska a Ukrajiny. Tehdy jejich představitelé hovořili o zradě a komplotu. Na druhý pokus jsou prý připraveni lépe, ale kritici upozorňují, že většina stadionů na Apeninském poloostrově je zastaralá a že projekty na jejich vylepšení zůstávají v byrokratické džungli jen na papíře.

Italská kandidatura však slibuje do jejich vylepšení investovat tři čtvrtě miliardy eur. Nové stadiony chce postavit v Cagliari, Palermu a Turíně, finále by se hrálo na Olympijském stadionu v Římě, který však pojme jen 60 tisíc diváků a je nejmenší z trojice uchazečů.

[img id="27878"]
Turecko s garancí nákladů od vlády

Turci vytáhli do boje pod heslem "Jako nikdy předtím" a slibují, že o šampionát v jejich zemi bude mimořádný zájem. Podle průzkumů podporuje kandidaturu Turecka 90 procent jeho obyvatel, čímž se nemůže pochlubit ani Itálie, ani Francie. Stejně tak mohou oba konkurenti Turkům závidět i to, že vláda stoprocentně garantovala náklady na výstavbu stadionů ve výši téměř miliardy eur.

V projektu je devět stadionů, z toho sedm zcela nových. Finále by hostil Atatürkův stadion v Istanbulu s kapacitou 81 tisíc míst, ale Turci chtějí zavést evropské fanoušky i do téměř neznámého prostředí v Asii. Kandidují už potřetí za sebou, poprvé na rok 2008 to bylo ještě společně s Řeckem. Z dvou porážek se prý poučili a třetí pokus jen dokazuje, že o šampionát opravdu stojí.

[img id="27879"]