Baroš – jednotka nespolehlivosti

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Blamáž v úvodním zápase kvalifikace ME 2012 s Litvou (0:1) v Olomouci nemohl nikdo čekat. I proto skandovali do televizního rozhovoru s hlavním trenérem českého týmu nespokojení olomoučtí diváci: „Bílek ven!“ A v internetových diskusích fanoušci Slavie navrhují svůj slogan určený původně „jejich“ holohlavému Karlu Jarolímovi „Pleška ven!“ aplikovat i na podobně vypadajícího Michala Bílka.

Rozhovor s Milanem Barošem

„Hlas lidu, hlas boží“, ale člověk nemusí velký expert na to, aby poznal, že v útoku to šlo mnohem lépe, když na trávník přišli Štajner, Necid a Bednář. A že místo Fenina měl jít z placu spíše slaboučký Baroš. „Střídal bych spíše Baroše než Fenina, který byl aktivnější. Barošovi to nešlo,“ potvrzuje tato slova liberecký útočník Jan Nezmar. A vicemistr Evropy, další bývalý útočník Radek Drulák, byl v deníku Sport ještě přísnější: „Baroš byl mizernej, copak to Bílek nevidí? Proč ho nesundat, když mu to nejde?!“

A Pudil na levém kraji obrany? Také chyba. Místo něj tam měl hrát Kadlec. Copak Češi nemají místo zraněného Sivoka další kvalitní stopery. A co Rajnoch či Suchý?

Ovšem zpět k Barošovi, v Turecku ho možná zbožňují, ale v českém národním týmu útočník Galatasaraye Istanbul pořádně zazářil na ME 2004 v Portugalsku. Od té doby na něj není spolehnutí, proslavily jej spíše pozápasové mejdany a průšvihy. Stává se z něj jednotka nespolehlivosti, podle něj by se tahle vlastnost mohla měřit. V úterý večer v Olomouci nejenže neproměnil za stavu 0:1 penaltu (budiž, stejně byla vymyšlená), ale stále jen simuloval, nebo sám rukama fauloval a pak ještě nadával rozhodčímu. A nakonec mě zcela vytočil svým komentářem po utkání.

Přiznal sice, že neproměněná penalta, je jeho chybou a že to bere na sebe (co mu také zbývalo), ale pak dodal: „Škoda, makali jsme. Ještě není nic ztraceno. Ale přece jen, ve skupině, kde hraje i Španělsko, je od začátku ve hře vlastně jen druhé místo. O to složitější to budeme mít. Přesto věřím, že se z toho oklepeme.“

Rovněž věřím, že se z toho Češi oklepou, ale jestli bude Baroš pokračovat ve své „formě“, tak raději bez něj. A co je to za řeči, že se hraje jen o druhé místo? Už za takové poraženecké názory by mu měli trenéři vyčinit!

Podivné nastavení ve Skotsku

Jinak ovšem už za hodinu po olomoucké blamáži mohla být nečekaná ztráta ve skupině I minimalizována výsledkem z Glasgowa. Skotové tam totiž ještě v 63. minutě prohrávali s trpaslíky z Lichtenštejnska 0:1. A ještě v 97. minutě to bylo 1:1, až pak z posledního útoku McMcmanus po rohu vyrovnal. Jenže...

Ukrajinský sudí Švecov původně nařídil, že se bude nastavovat pouze pět minut. Běžela už šestá minuta nastavení, míč byl před skotskou brankou, hráči Lichtenštejnska zahráli nakrátko u praporku roh a čekali, že sudí naposledy zaduje do píšťalky. Ovšem ten nechal hrát Skoty dál, ti podnikli rychlý útok, získali svůj roh a rozhodli. Dvě minuty po avizovaném konci utkání. Ano, v tom nastavení nějaké to zdržení bylo, ale určitě ne více než minutové.

Připomnělo mi to federální časy a ligové zápasy na maďarském jihu Slovenska, v Dunajské Stredě. Tam byli v místním hotelu sudí před utkáním vždy náležitě pohoštěni a pak se často hrálo do „nevidím“, dokud domácí nevyrovnali nebo nevstřelili vítězný gól. Něco jako v úterý večer v Glasgowě.

Je škoda, že sudí, vystavení nástrahám korupce, mají i ve 21. století kromě penalty v rukou i takovou zbraň, jakou je hra na hrubý čas. Kdyby se fotbal hrál jako lední hokej či basketbal na čas čistý, něco jako ve Skotsku nebo před lety v Dunajské Stredě by se dít nemohlo.