Sparta se v Liverpoolu dlouho držela, v závěru ji ale poslal z kola ven Kuyt

Úřadující mistr Gambrinus ligu prohrál ve čtvrtečním odvetném zápase vyřazovací fáze Evropské ligy v Liverpoolu 0:1 a z postupu do osmifinále se raduje anglický celek. Jediný gól utkání vstřelil v 86. minutě nizozemský útočník Dirk Kuyt.

Český mistr doma v úvodním zápase vybojoval bezbrankovou remízu, čtvrteční odveta se však na Anfield Road už od úvodního hvizdu v mnohém lišila. Liverpoolské podporoval vyprodaný stadion a díky skvělé atmosféře byla na hře anglického mužstva znát mnohem větší aktivita i odhodlání jako první vstřelit gól. Sparta přijela na ostrovy s taktikou neinkasovat, ale i ona několikrát dokázala liverpoolské obraně zavařit.

Už v úvodu utkání však měli letenští fotbalisté velké štěstí - odražený míč se v jejich pokutovém území otřel o ruku Pamiče, srbský sudí Mažič však nechal pokračovat ve hře. Anglický tým táhl většinu svých akcí po levém křídle přes rychlonohého Joea Colea, do první a zároveň obrovské šance se však dostal až po standardní situaci. V 17. minutě si na rohový kop vyskočil Kyrgiakos a Blažek musel včas vytasit perfektní zákrok. Svěřenci Jozefa Chovance zahrozili pouze hlavičkou Sionka a několika střelami ze střední vzdálenosti, žádná z nich se však neujala.

Liverpool s přibývajícím časem začal kontrolovat hru a Spartu několikrát předčil v důrazu, kombinaci i soubojích jeden na jednoho. V polovině první půle se dostal mezi stopery do vápna Sparty Meireles, ale zblízka přestřelil. První poločas skončil bez branek a Sparta si tak mohla oddechnout, jelikož v jeho závěru byla pod velkým tlakem domácích.

Po změně stran se hra hodně rozkouskovala, obě strany trápila kostrbatá rozehrávka, která brzdila veškeré přechody do útoku. Liverpool byl na svém stadionu dlouho bezradný, Sparta totiž plnila taktické pokyny na jedničku a během druhé půle domácí nepustila do větší šance. Liverpoolu přestala hrát záložní formace a útočník Kuijt si musel chodit pro míč hluboko do pole. Nizozemský útočník se tak dostal do dobré pozice až v 79. minutě, jeho přízemní pokus však Blažek zlikvidoval.

Na druhé straně mohl v 81. minutě rozhodnout Brabec, který si vyskočil nejvýše na rohový kop, avšak jeho oblouček skončil těsně nad břevnem. Ze hry obou týmů bylo patrné, že kdo vstřelí jako první gól, výrazně se přiblíží postupu do osmifinále. Více štěstí nakonec měli domácí fotbalisté, čtyři minuty před koncem si na roh Meirelese naběhl Kuyt a jeho hlavička rozhodla o nejtěsnější výhře „Reds“. Sparta poté vrhla všechny síly do útoku, ale vyrovnat už nedokázala.

Evropská liga, odvetný zápas vyřazovací fáze:

FC Liverpool - AC Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka: 86. Kuijt. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Jovanovič (všichni Srb.). ŽK: Kelly, Poulsen, Carragher, Lucas - Pamič, Matějovský, Kweuke. Diváci: 45 000. První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

FC Liverpool: Reina - Kelly (46. Carragher), Kyrgiakos, Agger (85. Škrtel), Wilson - Lucas, Poulsen (65. Spearing) - Kuijt, Raul Meireles, J. Cole - Ngog. Trenér: Kenny Dalglish.

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič (90. Kerič) - Vacek - Sionko (73. Podaný), Matějovský, Abena (78. Pekhart), V. Kadlec - Kweuke. Trenér: Jozef Chovanec.