Sparta se nevzdala a po výhře dál bojuje o titul

Sparty Praha porazili v páteční předehrávce 25. kola Gambrinus ligy doma Sigmu Olomouc 2:0 a stáhli tak náskok vedoucí Viktorie Plzeň na tři body. Vítězství domácího celku se nerodilo lehce, Sparta však po brankách Kweukeho a Vacka z penalty získala důležité tři body.

Letenští chtěli snížit šestibodový náskok Plzně, k očekávané výhře nad Sigmou Olomouc jim měl po dvouzápasovém trestu přivést i kapitán Tomáš Řepka, který se vrátil dirigovat obrannou čtveřici namísto Tomáše Zápotočného. Hosté z Hané ovšem nepřijeli jen bránit a už po deseti minutách sparťanské defenzívě pěkně zatopili. Vepřek poslal přesný centr z levé strany na hlavu Ordoše, jeho pokus ale vyrazil pohotovým zákrokem gólman Blažek.

Letenský celek se v prvním poločase trápil v přechodové fázi, měl problémy s kontrolou míče a často kazil rozehrávku. Více ze hry tak měla Olomouc, která byla pohyblivější a oproti Spartě si dokázala vytvářet nebezpečné šance a závary v domácí šestnáctce. Hanáci byli několikrát blízko vedoucí brance, v 33. minutě předvedli pěknou kombinační akci po trase Navrátil - Petr - Hořava, přičemž posledně jmenovaný orazítkoval z hranice malého vápna tyč sparťanské branky.

KOMPLETNÍ STATISTIKA Z UTKÁNÍ SPA - OLO ZDE

V poločasové přestávce udělal generální sportovní manažer Sparty Jozef Chovanec dvě změny - gólman Blažek měl problémy s třísly a jeho pozici v domácí brance zaujal Daniel Zítka, nevýrazného Keriče nahradil do druhé půle Kladrubský. Olomouc se po změně stran v útočné fázi lehce zhoršila, a přestože domácí tým svého soupeře výrazněji nepřehrával, po necelé hodině hry udeřil z rohového kopu. Vacek nacentroval, míč se na hranici malého vápna nadvakrát odrazil ke Kweukemu a jeho oblouček hlavou poslal Spartu do vedení.

Ve druhém poločase byla hra plná osobních soubojů, sudí Bílek ji musel často přerušovat, ale hrálo se převážně ve středu pole či po obě šestnáctky. Sparta mohla deset minut před koncem pojistit své vedení, Podaný dobře poslal do hostujícího vápna střílený centr, ale Kadlec jej ve skluzu namířil vedle. Olomouc zahrozila krátce poté, střídající Přikryl se uvolnil přes dva domácí obránce, ale nebezpečí na poslední chvíli odvrátil stoper Sparty Brabec. Druhé branky se letenští fotbalisté dočkali až v samém závěru, když po kontaktu se Škerlem upadl v olomouckém vápně střídající útočník Pekhart a Vacek proměnil následný pokutový kop.

Sparta tak doma získala důležité tři body a nadále stíhá vedoucí Plzeň, jejíž náskok se ztenčil na tři body. Západočeši však mají k dobru pondělní domácí zápas se Slavií Praha.

AC Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 2:0 (0:0)
Branky: 59. Kweuke, 90. Vacek z pen. Rozhodčí: Bílek - Handlíř, Tacina. ŽK: Kušnír, Matějovský, Kladrubský - Hořava, Škerle. Diváci: 9491.

AC Sparta Praha: Blažek (46. Zítka) - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Kerič (46. Kladrubský), Vacek, Matějovský, Podaný - V. Kadlec, Kweuke (79. Pekhart). Trenér: Jozef Chovanec.
SK Sigma Olomouc: Drobisz - Janotka, Škerle, Kučera, Vepřek - Bajer (86. Tomeček), Hořava, Rossi - J. Navrátil (71. Přikryl), Ordoš, J. Petr (60. Šultes). Trenér: Zdeněk Psotka.